O rozbudowie Gliwickiego Centrum Medycznego (dawny Szpital Miejski nr 1) przy ul. Kościuszki 29 władze miasta wspominały już w trakcie poprzedniej kadencji. Założenia są ambitne. Plan zakłada budowę nowego budynku wyposażonego w zupełnie nowe oddziały.
Ten instrument zracjonalizuje wydawanie publicznych pieniędzy i pozwoli sięgnąć po unijne miliony – przekonywał na Komisji Zdrowia wiceminister Krzysztof Łanda.
Resort zdrowia wciąż nie przedstawił Radzie Ministrów Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016–2020. 140 mln zł na ten rok prawdopodobnie nie zostanie wykorzystane i przepadnie - pisze "Rzeczpospolita".
Źródła "niezadowalającego poziomu poszanowania praw pacjenta" to według Krystyny B. Kozłowskiej nie tylko niedofinansowanie systemu, ale także "organizacja udzielania świadczeń i podejście osób wykonujących zawód medyczny do osoby pacjenta".
Onkologia, geriatria, szeroki dostęp do placówek psychiatrycznych, rehabilitacyjnych i neurologicznych, modernizacja placówek służby zdrowia i profilaktyka - takie priorytety regionalnej polityki zdrowotnej przedstawiły we wtorek (19 lipca) władze woj. mazowieckiego.
W związku z konsolidacją środowiska związkowego sektora ochrony zdrowia oraz planowanymi na wrzesień akcjami protestacyjnymi, Polska Federacja Szpitali (PFSz) wzywa dyrektorów szpitali do wspólnego i aktywnego działania.
Nowa dyrektor NFZ w Gdańsku zapowiedziała więcej kontroli w placówkach zdrowia: - To będzie trend ogólnopolski, by sprawdzać właściwe wydawanie publicznych pieniędzy.
Senacka Komisja Zdrowia zaproponowała poprawki do ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
Przyszłoroczny budżet Podlaskiego Oddziału Wojewózkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku ma wynieść ponad 2,18 mld zł, o 94 mln zł więcej niż w tym roku.
W poniedziałek (18 lipca) odbyło się jedno z cyklu wielu szkoleń z zakresu pierwszej pomocy, jakie Krakowskie Pogotowie Ratunkowe przeprowadza dla wolontariuszy, który będą pracować podczas Światowych Dni Młodzieży. W sumie pracownicy KPR przeszkolą około 8 tys. wolontariuszy.
W Polsce co roku notuje się 50 tys. zachorowań na nowotwory skóry, w tym ponad 3 tys. na złośliwą odmianę – czerniaka. Ponad połowa wykrywana jest wczesną jesienią, po silnej ekspozycji latem na słońce, głównej przyczynie choroby.
Poznanie nowoczesnych metod leczenia, wymiana doświadczeń w zakresie wysokospecjalistycznych technik leczenia z wykorzystaniem telemedycyny, oraz organizacja staży i praktyk - to główne założenia porozumienia o współpracy między Wielospecjalistycznym Szpitalem Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. a Kliniką we Frankfurcie nad Odrą.
W przyszłym tygodniu lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie przeprowadzą kolejne operacje wszczepienia pacjentom w śpiączce stymulatorów, mających poprawić jakość życia i relacje z otoczeniem. Operacje odbędą się 26 i 27 lipca - podała placówka.
Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym diabetycy otrzymali dostęp do systemu, na który składa się glukometr i aplikacja komputerowa - informuje blog.naszacukrzyca.pl.
- Proszę, pozwólcie nam, lekarzom, skupić się na wykonywaniu zadań, w których nas nikt nie może zastąpić - napisała Daria Henschke, specjalista medycyny rodzinnej, w liście otwartym do marszałków Sejmu i Senatu.
Na ostatnim przed wakacjami posiedzeniu Sejm ma się zająć poselskim projektem ustawy o wynagrodzeniach wysokich urzędników państwowych. Największym problemem wizerunkowym dla rządu może być zbieżność prac nad tym projektem i rosnącego napięcia na tle płacowym w ochronie zdrowia.
Jeszcze jako działacz samorządu lekarskiego Konstanty Radziwiłł opowiadał się za trzykrotnością średniej płacy dla lekarza specjalisty. Teraz się okazuje, że specjalista ma szansę dostać 2,4 płacy niewykwalifikowanego robotnika, i to dopiero w 2021 r. - pisze na łamach "Gazety Wyborczej" Elżbieta Cichocka.
- Wkrótce zaprezentujemy pomysł na reformę służby zdrowia. Jednym z elementów będzie propozycja dochodzenia etapami, przez kilka lat, do poziomu finansowania właściwego dla krajów naszego regionu. Chciałbym, żeby było to docelowo 6% PKB - powiedział minister zdrowia Konstanty Raddziwiłł w radiowej Jedynce.
Po marihuanę przynajmniej raz w życiu sięgnęło 23% osób w wieku 15-35 lat. Trzy lata temu było ich 18% - wynika z badań Centrum Profilaktyki Społecznej (CPS) i dwóch wyższych uczelni, których wyniki poznała "Rzeczpospolita".
Racjonalne wydatkowanie środków publicznych na inwestycje w ochronie zdrowia i zapobieganie ich marnotrawieniu - to jedna z propozycji zmian w prawie, nad którymi będą pracować posłowie na 23. posiedzeniu Sejmu (19-22 lipca).