Z kraju

  • Jest plan rozbudowy Gliwickiego Centrum Medycznego

    O rozbudowie Gliwickiego Centrum Medycznego (dawny Szpital Miejski nr 1) przy ul. Kościuszki 29 władze miasta wspominały już w trakcie poprzedniej kadencji. Założenia są ambitne. Plan zakłada budowę nowego budynku wyposażonego w zupełnie nowe oddziały.

  • IOWISZ w Sejmie

    Ten instrument zracjonalizuje wydawanie publicznych pieniędzy i pozwoli sięgnąć po unijne miliony – przekonywał na Komisji Zdrowia wiceminister Krzysztof Łanda.

  • Wciąż nie ma Narodowego Programu Zdrowia

    Resort zdrowia wciąż nie przedstawił Radzie Ministrów Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016–2020. 140 mln zł na ten rok prawdopodobnie nie zostanie wykorzystane i przepadnie - pisze "Rzeczpospolita".

  • Sprawozdanie Rzecznika Praw Pacjenta przyjęte przez rząd

    Źródła "niezadowalającego poziomu poszanowania praw pacjenta" to według Krystyny B. Kozłowskiej nie tylko niedofinansowanie systemu, ale także "organizacja udzielania świadczeń i podejście osób wykonujących zawód medyczny do osoby pacjenta".

  • Priorytety polityki zdrowotnej na Mazowszu

    Onkologia, geriatria, szeroki dostęp do placówek psychiatrycznych, rehabilitacyjnych i neurologicznych, modernizacja placówek służby zdrowia i profilaktyka - takie priorytety regionalnej polityki zdrowotnej przedstawiły we wtorek (19 lipca) władze woj. mazowieckiego.

  • Szpitale wobec planowanych protestów

    W związku z konsolidacją środowiska związkowego sektora ochrony zdrowia oraz planowanymi na wrzesień akcjami protestacyjnymi, Polska Federacja Szpitali (PFSz) wzywa dyrektorów szpitali do wspólnego i aktywnego działania.

  • Będzie więcej kontroli NFZ

    Nowa dyrektor NFZ w Gdańsku zapowiedziała więcej kontroli w placówkach zdrowia: - To będzie trend ogólnopolski, by sprawdzać właściwe wydawanie publicznych pieniędzy.

  • Handlowcy dostaną więcej czasu na usunięcie reklam wyrobów tytoniowych

    Senacka Komisja Zdrowia zaproponowała poprawki do ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

  • "Chorzy będą wciąż czekać miesiącami, a nawet latami"

    Przyszłoroczny budżet Podlaskiego Oddziału Wojewózkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku ma wynieść ponad 2,18 mld zł, o 94 mln zł więcej niż w tym roku.

  • ŚDM - pogotowie szkoli wolontariuszy

    W poniedziałek (18 lipca) odbyło się jedno z cyklu wielu szkoleń z zakresu pierwszej pomocy, jakie Krakowskie Pogotowie Ratunkowe przeprowadza dla wolontariuszy, który będą pracować podczas Światowych Dni Młodzieży. W sumie pracownicy KPR przeszkolą około 8 tys. wolontariuszy.

  • Co roku na czerniaka zapada ponad 3 tys. Polaków

    W Polsce co roku notuje się 50 tys. zachorowań na nowotwory skóry, w tym ponad 3 tys. na złośliwą odmianę – czerniaka. Ponad połowa wykrywana jest wczesną jesienią, po silnej ekspozycji latem na słońce, głównej przyczynie choroby.

  • Gorzowski szpital współpracuje z frankfurckim

    Poznanie nowoczesnych metod leczenia, wymiana doświadczeń w zakresie wysokospecjalistycznych technik leczenia z wykorzystaniem telemedycyny, oraz organizacja staży i praktyk - to główne założenia porozumienia o współpracy między Wielospecjalistycznym Szpitalem Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. a Kliniką we Frankfurcie nad Odrą.

  • Olsztyn - w przyszłym tygodniu kolejne operacje wszczepienia stymulatorów

    W przyszłym tygodniu lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie przeprowadzą kolejne operacje wszczepienia pacjentom w śpiączce stymulatorów, mających poprawić jakość życia i relacje z otoczeniem. Operacje odbędą się 26 i 27 lipca - podała placówka.

  • Aplikacja dla diabetyków

    Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym diabetycy otrzymali dostęp do systemu, na który składa się glukometr i aplikacja komputerowa - informuje blog.naszacukrzyca.pl.

  • "Marnotrawienie czasu lekarzy jest karygodne"

    - Proszę, pozwólcie nam, lekarzom, skupić się na wykonywaniu zadań, w których nas nikt nie może zastąpić - napisała Daria Henschke, specjalista medycyny rodzinnej, w liście otwartym do marszałków Sejmu i Senatu.

  • Kilkutysięczne podwyżki dla lekarzy. Ale tylko ministrów i parlamentarzystów

    Na ostatnim przed wakacjami posiedzeniu Sejm ma się zająć poselskim projektem ustawy o wynagrodzeniach wysokich urzędników państwowych. Największym problemem wizerunkowym dla rządu może być zbieżność prac nad tym projektem i rosnącego napięcia na tle płacowym w ochronie zdrowia.

  • Wszyscy oszczędzają na białym personelu

    Jeszcze jako działacz samorządu lekarskiego Konstanty Radziwiłł opowiadał się za trzykrotnością średniej płacy dla lekarza specjalisty. Teraz się okazuje, że specjalista ma szansę dostać 2,4 płacy niewykwalifikowanego robotnika, i to dopiero w 2021 r. - pisze na łamach "Gazety Wyborczej" Elżbieta Cichocka.

  • Radziwiłł: W systemie brakuje 35 mld zł

    - Wkrótce zaprezentujemy pomysł na reformę służby zdrowia. Jednym z elementów będzie propozycja dochodzenia etapami, przez kilka lat, do poziomu finansowania właściwego dla krajów naszego regionu. Chciałbym, żeby było to docelowo 6% PKB - powiedział minister zdrowia Konstanty Raddziwiłł w radiowej Jedynce.

  • Marihuana coraz popularniejsza

    Po marihuanę przynajmniej raz w życiu sięgnęło 23% osób w wieku 15-35 lat. Trzy lata temu było ich 18% - wynika z badań Centrum Profilaktyki Społecznej (CPS) i dwóch wyższych uczelni, których wyniki poznała "Rzeczpospolita".

  • Sejm zajmie się IOWISZem

    Racjonalne wydatkowanie środków publicznych na inwestycje w ochronie zdrowia i zapobieganie ich marnotrawieniu - to jedna z propozycji zmian w prawie, nad którymi będą pracować posłowie na 23. posiedzeniu Sejmu (19-22 lipca).

98813 artykułów - strona 2898 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.