Z kraju

  • Resort tłumaczy się z dotacji dla izb lekarskich

    Ustalając wysokość dotacji dla samorzadu lekarskiego w 2016 r., brano pod uwagę potrzebę refundacji kosztów zadań przyjętych od administracji państwowej oraz konieczność zakończenia sporów sądowych o zapłatę zaległości wobec izb lekarskich - podkreśla resort zdrowia.

  • Oddziały COI nie będą oddawać nadwyżek

    Nadwyżki generowane przez oddziały Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie nie będą transferowane do innych oddziałów w celu ich zasilenia – zapewnił w czwartek wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.

  • Prof. Hanefeld doktorem h.c. UM w Łodzi

    Prof. Markolf Hanefeld - niemiecki badacz specjalizujący się w diabetologii i zaburzeniach metabolizmu - został w czwartek uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Laureat od lat współpracuje z polskim środowiskiem naukowym.

  • W PŁ opracowali metodę wytwarzania narządów hybrydowych

    Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali oryginalną na skalę światową metodę wytwarzania tzw. narządów hybrydowych, które potencjalnie mogą zastępować lub wspomagać np. uszkodzoną trzustkę, wątrobę, tarczycę czy przytarczyce. Wytwarzane przez nich makrokapsułki polimerowe z żywymi komórkami mogą służyć m.in. do wspomagania pacjentów oczekujących na przeszczepy narządów.

  • MZ o propozycji nowych taryf w kardiologii interwencyjnej

    Fundusze potrzebne na podwyższenie taryf niedoszacowanych świadczeń mogą pochodzić wyłącznie z przesunięć w ramach ograniczonego budżetu, a więc z puli uzyskanej w wyniku weryfikacji taryf świadczeń, których koszty są niższe niż obowiązujące stawki, a których wysoka wycena nie była od wielu lat weryfikowana - przekonuje MZ.

  • Publiczne ośrodki onkologiczne razem

    Wszystkie najważniejsze ośrodki onkologiczne w Polsce zawiązały zrzeszenie, które będzie zabiegać o kompleksową opiekę onkologiczną i polepszenie sytuacji pacjentów. Mają już poparcie naukowych towarzystw onkologicznych. Zrzeszenie zostało powołane 9 maja br. we Wrocławiu.

  • Białe pieczywo i kawa wrócą do szkół

    Urozmaicone kanapki przygotowywane na bazie różnych rodzajów pieczywa mają być ważnym elementem posiłków spożywanych przez uczniów w ciągu dnia - wynika z uzasadnienia projektu rozporządzenia sklepikowego. Do sklepików szkolnych wróci m.in. kawa.

  • Znieczulenie przy porodzie? Problemem brak anestezjologów

    Oba szpitale w Płocku odmawiają możliwości skorzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu – pisze „Gazeta Wyborcza”.

  • Za dużo białka w diecie polskich maluchów

    Dzieci w wieku 2-3 lat spożywają w Polsce o 600% za dużo białka – mówili eksperci na środowym spotkaniu dla mediów w Warszawie. Według specjalistów może to programować metabolizm dzieci tak, że w przyszłości będą miały tendencje to otyłości i związanych z nią chorób.

  • ŚCO celuje w nowotwór

    O nowych metodach diagnostyki pomagających w doborze pacjentów do terapii celowanych mówił 11 maja w Świętokrzyskim Centrum Onkologii dr Jerzy P. Lasota, specjalista patomorfologii z National Cancer Institute w USA. Dzięki współpracy z NCI rocznie z terapii celowanych korzysta w ŚCO blisko 800 chorych.

  • "Chirurgia jest jak narkotyk"

    Tęsknię za chirurgią. Po 4 latach ten niedosyt jest jeszcze większy. Jednak podjąłem świadomie tę decyzję, więc trzeba to realizować i tu musi być pasja, bo tylko wtedy jest satysfakcja - mówi w wywiadzie udzielonym Sekcji Mediów Elektronicznych UJ (SME UJ) z okazji Święta Uniwersytetu, prof. Wojciech Nowak, rektor UJ, niedawno wybrany na drugą kadencję.

  • Projekt ustawy o działalności leczniczej może być niezgodny z unijnym prawem

    Niektóre przepisy projektu nowelizacji ustawy o działalności leczniczej są niezgodne z prawem Unii Europejskiej – przestrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Budzący wiele kontrowersji projekt przeszedł już procedurę konsultacji publicznych i zajmie się nim Komitet Stały Rady Ministrów.

  • Dymisja szefowej NFZ w Kielcach

    Stanowisko dyrektora świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia straciła Zofia Wilczyńska. Zastąpi ją prawdopodobnie Ewa Cybula, od 2014 r. dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miasta w Kielcach.

  • Przewodnik po prawach dziecka – pacjenta w ponad 300 bibliotekach

    Dzięki współpracy Biura Rzecznika Praw Pacjenta z wojewódzkimi bibliotekami publicznymi najmłodsi czytelnicy mogą wypożyczyć książkę pt. „Kuba i Buba w szpitalu, czyli o prawach dziecka-pacjenta niemal wszystko!” w ponad 300 bibliotekach.

  • Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Ratujmy Kobiety" zarejestrowany

    Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przyjął zawiadomienie o utworzeniu Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Ratujmy Kobiety". Komitet będzie zbierał podpisy pod projektem liberalizującym przepisy dotyczące aborcji.

  • Szkolenia nt. cukrzycy dla nauczycieli z przedszkoli

    Specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach szkolą nauczycieli z przedszkoli samorządowych w mieście, jak opiekować się dziećmi z cukrzycą. To wspólna inicjatywa szpitala i Urzędu Miasta Kielce, któremu podlega kilkadziesiąt placówek oświatowych.

  • Skarb Państwa przekazał ICZMP działki warte blisko 300 mln zł

    Przekazanie ponad 100 działek o wartości blisko 300 mln zł na rzecz Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zakłada podpisana w środę umowa między Ministerstwem Skarbu Państwa a Instytutem, jednym z największych specjalistycznych ośrodków medycznych w Polsce.

  • Konferencja „Dziecko z cukrzycą w szkole”

    Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego przy współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach oraz Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno-Edukacyjnym „Metis” w Katowicach zorganizował konferencję pt. „Dziecko z cukrzycą w szkole”.

  • Ruszyła II Edycja Plebiscytu "stomaPERSONA"

    W ramach kampanii społecznej „STOMAlife. Odkryj stomię” ruszyła II Edycja Ogólnopolskiego Plebiscytu „stomaPERSONA”. Celem konkursu jest docenienie osób, które na co dzień pracują na rzecz pomocy stomikom. Konkurs obejmuje trzy kategorie: lekarz, pielęgniarka stomijna oraz punkty porad stomijnych.

  • Radziwiłł: 14 mld zł szpitalnych długów

    W środę, gdy kolejni ministrowie rządu Beaty Szydło przedstawiali informacje o stanie państwa po ośmiu latach rządów PO, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł miał zadanie niezwykle proste, wręcz banalne. Akurat w ochronie zdrowia zaniedbania poprzedników są niepodważalne.

98771 artykułów - strona 2949 z 4939
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.