30 października Prezes Głównego Urzędu Statystycznego wydał obwieszczenie w sprawie szacunków wartości produktu krajowego brutto na jednego mieszkańca w latach 2011-2013. Na tej podstawie - zgodnie z ustawą refundacyjną - ustala się wysokość progu kosztu uzyskania dodatkowego roku życia skorygowanego o jakość (QALY), a w przypadku braku możliwości wyznaczenia tego kosztu — kosztu uzyskania dodatkowego roku życia.
„Stajemy przed poważnym wyzwaniem, polegającym na podjęciu wspólnych działań, których celem jest radykalna zmiana jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy” – napisali biskupi 4 diecezji położonych na terenie województwa śląskiego we wspólnym komunikacie, który został odczytany w parafiach w niedzielę, 15 listopada.
Systematycznie rośnie liczba operacji kręgosłupa, jakie wykonują specjaliści z Kliniki Neurochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. W skali roku, odnotowuje się około 20-procentowy wzrost liczby tego typu zabiegów.
Coś was łączy? Zrób test na HIV, w trosce o zdrowie własne i partnera - zachęcają eksperci w najnowszej kampanii Krajowego Centrum ds. AIDS. Dobrą ku temu okazją jest Europejski Tydzień Testowania na HIV, który rozpocznie się w najbliższy piątek.
Europejska Fundacja Osteoporozy i Chorób Mięśniowo-Szkieletowych przyznała Powiatowemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Starachowicach Certyfikat potwierdzający wdrożenie Systemu Zapobiegania Złamaniom. Z kolei Europejskie Stowarzyszenie Czyste Leczenie realizujące Program „Czyste Leczenie – Czysty Szpital” przyznało PZOZ w Starachowicach Certyfikat „Czyste Leczenie”.
Umowa na budowę bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w północnej stolicy województwa lubuskiego została podpisana.
13 listopada zakończyło się inauguracyjne, dwudniowe posiedzenie Senatu IX kadencji. Tego dnia m.in. powołano komisje stałe, w tym komisję Zdrowia. Jej przewodniczącym został Waldemar Kraska (PiS), chirurg wybrany na senatora w okręgu siedleckim.
Po raz piąty przyznano Perły Innowacyjności – nagrodę, która sprzyja promocji, prezentacji i upowszechnianiu działań innowacyjnych w gospodarce społeczeństwie. Nagrodę w w kategorii Osobowość Naukowa otrzymał dr. hab. inż. Adam Gacek, dyrektor Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej.
Czterech lekarzy otrzymało akty powołania do pełnienia funkcji wojewódzkich konsultantów medycznych. Powołania wręczył wojewoda Jacek Kozłowski oraz Michał Borkowski, dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
Zwiększenie liczby i znaczne poszerzenie zakresu zabiegów laryngologicznych – to efekt ponad rocznej pracy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie doktora Iuriego Gaspara.
Dziesięcioro lekarzy ze Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu wzięło udział w VIII Konferencji Ratownictwa Medycznego organizowanej przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi, a konkretnie Szpitalny Oddział Ratownictwa.
W 30 białostockich aptekach są dostępne pojemniki, do których można wrzucać przeterminowane leki. W październiku zebrano ponad 980 kg leków, których termin przydatności już minął.
Na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata skazał w piątek wrocławski sąd ginekologa za narażenie pacjentki na utratę życia i nieumyślne spowodowanie śmierci jej dziecka. W procesie oskarżony był też drugi lekarz, który został uniewinniony. Wyrok jest nieprawomocny.
Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć możliwość przeprowadzania cięć cesarskich – informuje RMF FM. Ustępujący szef resortu powołał zespół roboczy, który ma przygotować metody zmniejszenia liczby cesarek.
Narodowy Fundusz Zdrowia z dnia na dzień musiał znaleźć prawie 310 mln zł na tegoroczne podwyżki dla pielęgniarek i położnych. Zapewnił je w wyniku przesunięć.
Trzeba zwiększyć skuteczność leczenia raka trzustki, która jest wyjątkowo mała w porównaniu do innych nowotworów – alarmuje organizacja Pancreatic Cancer Action Network z okazji przypadającego 13 listopada Światowego Dnia Raka Trzustki.
Kod pedofila ma 4-5% ludzi - mówi "Polsce The Times" dr Wojciech Śledziński, szef Poradni Seksuologii i Patologii Współżycia w Centrum Zdrowia Psychicznego i Terapii Uzależnień Pro Vita w Krakowie. To jedyna placówka w Polsce, która leczy ambulatoryjnie pedofilów. Jedyna i stojąca w obliczu likwidacji.
Chirurg Stanisław Karczewski (Prawo i Sprawiedliwość) został wybrany na marszałka Senatu IX kadencji podczas inauguracyjnego posiedzenia Izby 12 listopada. Dr n. med. Grzegorz Czelej (PiS) został wybrany na wicemarszałka.
W nocy z piątku na sobotę w Warszawie odbędzie się charytatywny bieg na rzecz cukrzyków. Jego organizatorzy chcą w ten sposób przypomnieć, że cukrzycy typu 2 można zapobiegać przez zdrową dietę i aktywność fizyczną. W sobotę obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy.
Nowe zabiegi leczenia pęcherza nadaktywnego toksyną botulinową wprowadziła Klinika Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Chorzy, których życie do tej pory było koszmarem, wracają do normalnej aktywności, mogą wychodzić z domu, bez paraliżującego ich strachu, że nie zdążą do toalety.