Kolejny etap zainicjowanej przez Klinikę Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie akcji „5000 metrów nad poziomem cukru” już za nami.
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz zwrócił się do prof. Jacka Zaremby z Wydziału V Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk, dr. n. med. Wojciecha Matusewicza - Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Zofii Ulz - Głównego Inspektora Farmaceutycznego - z prośbą o przedstawienie opinii o skuteczności EDTA (chelatonów) w leczeniu miażdżycy tętnic u ludzi.
Zdecydowana większość pracowników szpitala w Sandomierzu (Świętokrzyskie), opowiedziała się w głosowaniu przeciw przekształceniu placówki w spółkę z udziałem prywatnego inwestora – poinformowała w środę przewodnicząca NSZZ „Solidarność” w lecznicy, Anna Glibowska.
Ograniczenie stosowania niskiej jakości paliw oraz wsparcie samorządów w działaniach na rzecz obniżenia emisji szkodliwych gazów i pyłów, to główne założenia Krajowego Programu Ochrony Powietrza, autorstwa Ministerstwa Środowiska - powiedział szef resortu Maciej Grabowski.
Prof. Helmut Brand, współprzewodniczy Europejskiej Koalicji ds. Medycyny Personalizowanej (The European Alliance for Personalized Medicine), jeden z kluczowych ekspertów Komisji Europejskiej w zakresie zdrowia publicznego uważa, że Europa potrzebuje nowych ram prawnych oraz nowego modelu ekonomicznego, które pozwolą nie tylko na opracowanie nowego leku, ale sprawią, że ten lek będzie dostępny dla pacjentów, którzy go potrzebują, w każdym miejscu w Europie.
To jeden z kluczowych projektów medycznych realizowanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Właśnie wkracza w decydującą fazę. 9 września pomiędzy samorządem województwa a wykonawcą – firmą Cube ITG - podpisano umowę, dzięki której 23 mazowieckie szpitale przejdą rewolucję informatyczną.
W Ministerstwie Zdrowia odbyła się pierwsza uroczystość wręczenia odznak „Zadłużony Dawca Przeszczepu”. Minister zdrowia uhonorował w ten sposób dawców narządów, komórek i tkanek. Odznaczenia wręczała wiceminister Anna Łukasik.
W podwarszawskich Ząbkach trwa budowa nowoczesnego, proekologicznego i przyjaznego pacjentom nowego szpitala psychiatrycznego w Drewnicy. Są już fundamenty, parter i pierwsze piętro. Pojawiają się także pierwsze konstrukcje dachowe.
Świętochłowiccy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami służby celnej zatrzymali 23-letniego mieszkańca Chorzowa. Mężczyzna zajmował się handlem nielegalnymi lekami poronnymi.
Blisko 3 tys. dzieci co roku przychodzi na świat w Szpitalu Św. Wojciecha w Gdańsku, z czego około 300 z nich trafia na oddział intensywnej terapii. To właśnie dla nich 9 września Pomorska Fundacja Neonatologii „Dobrze, że jesteś" przekazała aparat USG dla Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka.
Szpital Św. Rafała w Czerwonej Górze rozszerza swoją działalność – Zarząd Województwa Świętokrzyskiego podczas wczorajszego posiedzenia zgodził się na utworzenie w szpitalu Oddziału Chirurgii Jednego Dnia oraz dwóch nowych poradni – pulmonologicznej i urologicznej.
Zarząd Powiatu Białostockiego podjął decyzję o udzieleniu pożyczki szpitalowi w Łapach w wysokości 1,5 miliona złotych. Pieniądze maja trafić na konto szpitala jeszcze we wrześniu bieżącego roku.
Obecny system finansowania ochrony zdrowia w Polsce nie pozwala na pokrycie zwiększonego popytu na świadczenia zdrowotne, którego należy się spodziewać w najbliższych latach - dowodzili eksperci podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Eksperci Polskiej Izby Ubezpieczeń zaproponowali, by ubezpieczenie, które w tej chwili pracodawcy wykupują dla swoich pracowników, było obowiązkowe, a nie, jak w tej chwili, dobrowolne. Debata na ten temat odbyła się podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Z wypłatą za wrzesień tego roku pielęgniarki i położne otrzymają średnio 300 zł podwyżki - powiedział w środę wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski podczas konferencji prasowej. W czwartek w stolicy ma odbyć się manifestacja pielęgniarek.
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego będzie kontynuowany w sferze m.in. świadczeń zdrowotnych, zaś Narodowym Programem Zdrowia objęte zostaną zagadnienia dotyczące profilaktyki i edukacji w tym obszarze – zakładają poprawki PO do projektu ustawy o zdrowiu publicznym.
Dziedzina ta nie była dotychczas uregulowana prawnie, a działania pracowników medycznych oparte były wyłącznie na wytycznych towarzystw naukowych, które stosowano były w sposób dowolny – czytamy w projekcie rozporządzenia ws. bólu porodowego.
Konkursy to fikcja - alarmuje "Rzeczpospolita". W skarbówce, urzędach centralnych, a także w NFZ wysokie stanowiska są obsadzane w drodze "powierzenia pełnienia obowiązków". To sposób na omijanie prawa.
Przedsiębiorcy nie zgadzają się na kolejne przedłużenie terminów dostosowania się podmiotów leczniczych do wymogów sanitarnych i technicznych do 31 grudnia 2017 r. oraz obowiązku zawarcia ubezpieczenia od zdarzeń medycznych do 31 grudnia 2016 r.
Dziś, 9 września (9 miesiąca, 9 dnia i o godzinie 9:09) obchodzimy Międzynarodowy Dzień FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych). Symboliczna „9” odnosi się do 9. miesięcy ciąży.