Polacy preferują rodziny wielodzietne, chcą mieć więcej dzieci, ale na ogół się na to nie decydują. Powstrzymuje ich obawa, czy podołają finansowo – wynika z badania zrealizowanego w styczniu br. przez Dom Badawczy Maison.
Jedno na dziesięć badań laboratoryjnych ma błędny wynik - informuje „Rzeczpospolita”. Na 1658 zarejestrowanych w Polsce laboratoriów 60 proc. ma prywatnych właścicieli. Szpitale wolą zlecać wykonanie badań na zewnątrz, bo to taniej. Materiał do nich transportowany jest nieraz nawet i kilkaset kilometrów.
Opracowane na Politechnice Gdańskiej nowatorskie urządzenie pozwalające komunikować się z osobami pozornie będącymi w śpiączce oraz sparaliżowanymi trafiło już do sprzedaży. Dostępne jest też w wersjach umożliwiającej diagnozę i rehabilitację neurologiczną.
Urząd marszałkowski województwa opolskiego planuje połączenie Szpitala Wojewódzkiego i Opolskiego Centrum Onkologii. Ta koncepcja wywołuje niepokój w obu placówkach - pisze "Nowa Trybuna Opolska".
Prof. dr hab. n. med. Adam Jacek Krętowski został powołany na stanowisko konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie diabetologii dla woj. podlaskiego.
Od miesiąca na moim oddziale dzieci leżą na świetlicy, bo w salach brakuje miejsc. Nie ma już oddziału zakaźnego, więc ryzyko zakażeń wewnątrzszpitalnych jest ogromne. Na 12 sal są tylko 3 izolatki - alarmuje dr n. med. Tomasz Jarmoliński, ordynator oddziału dziecięcego w Szpitalu Międzyrzeckim Sp. z o.o., konsultant wojewódzki ds. pediatrii.
Kobiety w czasie porodu oczekują przede wszystkim zapewnienia intymności, możliwości rodzenia z mężem lub partnerem, swobody wyboru pozycji oraz indywidualnego podejścia personelu medycznego – wynika z raportu Fundacji Rodzić po Ludzku.
Wczoraj na Oddział Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych w Łodzi przyjęto 2 kobiety i 2 mężczyzn, wymagających natychmiastowej detoksykacji. Już w południe wszystkie miejsca (17 łóżek) były tam zajęte.
Podsumowania roku 2014 dokonała dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego Nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Spotkanie było okazją do wyróżnienia najbardziej zasłużonych pracowników.
Oddziały dziecięce w szpitalach regionu łódzkiego przeżywają oblężenie - największy problem ma szpital przy ul. Spornej w Łodzi.
Ministerstwo Zdrowia, NFZ i Centrum Onkologii w Warszawie wspólnie wydały na kampanię informacyjną reklamującą pakiet onkologiczny ponad 3,5 miliona złotych – dowiedział się nieoficjalnie portal mp.pl. Kampania wzbudziła gwałtowne protesty w środowisku lekarskim.
Poznańska fundacja JaTyMy zwróciła się do Rzecznika Praw Pacjentó z prośbą o pilne osobiste zaangażowanie się w pomoc chorym na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Chodzi o wprowadzone 1 stycznia zmiany w zasadach kwalifikacji do programu oraz monitorowania leczenia biologicznego chorych na RZS.
W Polsce wyjątkowo dużo, bo aż 5 mln osób, ma tzw. stan przedcukrzycowy, który w ciągu kilku lat może doprowadzić do rozwoju cukrzycy – powiedział w czwartek na spotkaniu prasowym w Warszawie prof. Władysław Grzeszczak z Katowic.
Kontrole resortu zdrowia nie potwierdziły zarzutów wobec katowickiego Szpitala Bonifratrów w głośnej sprawie rocznej Liliany.
"Wypowiedzi ministra nie dotyczyły działalności zawodowej lekarzy" - stwierdził Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w Szczecinie.
Dwuletni Adaś, którego lekarze zdołali wyprowadzić ze stanu głębokiej hipotermii, został wypisany w czwartek z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu, gdzie był leczony przez niemal 2,5 miesiąca. Chłopiec nadal będzie wymagał rehabilitacji.
Sanepid podkreśla, że zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych badanie dziecka pod kątem wszawicy narusza jego godność.
Prosimy o wyrozumiałość. Chcielibyśmy, aby każdy chory mógł otrzymać od swojego lekarza tyle czasu, uwagi i troski, ile ten potrzebuje. Niestety, każdy z nas jest w pewnym sensie zakładnikiem systemu opieki zdrowotnej - napisali przedstawiciele Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, zwracając się do pacjentów z okazji Światowego Dnia Chorego (11 lutego).
Ok. 30 lat temu, gdy świat obawiał się pandemii wirusa HIV, prof. Mariusz Jaskólski i dr Alexander Wlodawer ustalili pierwszą strukturę białka tego retrowirusa. Dzięki temu siedem lat później wprowadzono pierwszy racjonalnie zaprojektowany lek przeciwko HIV.
Prokuratura Rejonowa w Kutnie wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci 18-miesięcznego chłopca, który dzień wcześniej mimo wystawionego przez lekarza rodzinnego skierowania, nie został przyjęty do miejscowego szpitala - informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.