Młodzi politechnicy Mateusz Zauliczny i Marcin Michalak stworzyli aplikację, która pomaga w zażywaniu leków bez obaw.
Enzym zwany proteasomem usuwa białka z komórki. Badania nad zahamowaniem działania tego enzymu mogą zaowocować powstaniem nowego typu leku onkologicznego, na który pacjenci nie będą się tak łatwo uodparniać. Z kolei aktywacja proteasomu pozwoli na łatwiejsze usuwanie początkowych form złogów powstających w chorobach neurodegeneracyjnych.
Przychodnia Miejska „Widzew” - jako pierwsza tego typu placówka w Łodzi - doczekała się tomografu komputerowego.
Dwa ambulanse z wyposażeniem zyskali ukraińscy lekarzy i felczerzy, którzy od poniedziałku szkolili się w Szkole Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans".
Zespół Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego w składzie: Adrian Strojny, Maciej Szwałko i Mateusz Zgoda zajął pierwsze miejsce na zakończonych w miniony weekend Zawodach w Ratownictwie Medycznym na Litwie. Krakowska drużyna była najlepsza wśród 30 stratujących.
Resort zdrowia ogłosił wykaz rezydentur: 2,5 tys. młodych lekarzy rozpocznie jesienią naukę wybranej przez siebie specjalizacji za pieniądze z budżetu państwa.
190 mln zł to wydatki majątkowe, a 60 mln zł bieżące, m.in. na profilaktykę – skomentował zeszłoroczne wydatki MZ na realizację Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych wiceminister zdrowia Cezary Rzemek.
Rusza projekt „5000 metrów nad poziom cukru”, którego celem jest przeprowadzenie badań dotyczących zachowania pacjentów z cukrzycą podczas górskich wypraw – informuje „Gazeta Wyborcza”.
30-łóżkowy oddział powstał z połączenia trzech oddziałów: laryngologicznego, okulistycznego i chirurgii szczękowo-twarzowej. Będą na nim będą leczone dzieci z chorobami głowy i szyi oraz z problemami związanymi z twarzoczaszką.
To największa, najbardziej złożona i najgroźniejsza epidemia Eboli, z jaką mieliśmy do czynienia w ciągu 40 lat historii tego wirusa - przyznaje WHO.
W środę około północy zakończyły się działania wszystkich możliwych jednostek, żeby ustalić, czy mężczyzna, który uciekł z oddziału zakaźnego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, może być zakażony wirusem Ebola - czytamy w krakowskej "Gazecie Wyborczej".
Lekarze z małych szpitali nieraz całymi dniami wydzwaniają do specjalistycznych placówek z prośbą o przyjęcie ich pacjenta. Jeśli ryzyko śmierci jest duże albo leczenie drogie, odmawia im się ratunku pod byle pretekstem – alarmuje "Gazeta Wyborcza".
Radiolodzy z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu nie zgadzają się na wydłużenie czasu pracy, związane ze zmianami przepisów. Zarząd szpitala ogłosił konkurs i do poniedziałku czeka na oferty od placówek, które przejęłyby zadania odchodzących lekarzy.
Sąd Okręgowy w Krakowie zdecydował w czwartek, że rozpocznie się proces przeciwko NFZ, który dyrekcja szpitala w Rabce-Zdroju oskarżyła o niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień. Wcześniej sprawa była przez sądy niższej instancji dwukrotnie oddalana.
Główny Inspektor Sanitarny przypomina, że picie alkoholu niewiadomego pochodzenia może zagrażać zdrowiu a nawet życiu. Ostrzeżenie ma związek z informacjami o skażonym alkoholem metylowym czeskim napoju Absinth - poinformował PAP rzecznik GIS Jan Bondar.
Zmiany w rządzie będą głębokie – mówią informatorzy „Gazety Wyborczej”. Na Arłukowiczu wszyscy zgodnie stawiają krzyżyk.
Kompleks hydroterapeutyczny z niewielkim zbiornikiem wypełnionym wodą i ze ścieżkami, które będą służyły m.in. do refleksoterapii, powstaje przy Społecznym Towarzystwie Hospicjum Cordis w Katowicach. Będą mogli z niego korzystać podopieczni placówki - dorośli i dzieci.
Cukrzyca i jej powikłania kosztują Polaków co najmniej 7 mld zł rocznie – podkreśla najnowszy raport "Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce".
Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Złotoryi, Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu i Centrum Medyczne Dobrzyńska we Wrocławiu – to tylko niektóre podmioty lecznicze w województwie dolnośląskim, które zrealizowały projekty termomodernizacyjne.
Większa kontrola nad dystrybucją produktów leczniczych, która pozwoli wyeliminować produkty sfałszowane – to m.in. cel zmiany Prawa farmaceutycznego, którego projektem w środę zajmowała się sejmowa komisja zdrowia. Projekt skierowano do podkomisji.