Skoro możliwość zniesienia limitów na onkologię zapowiedział sam premier Donald Tusk, postanowiłem wyjść mu naprzeciw i przekonać się, jak zadziała to w praktyce - mówi "Rzeczpospolitej" Zbigniew Pawłowicz, dyrektor Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy.
MZ opracowało projekt ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych, który przedstawi pod koniec marca. "Dziennik Gazeta Prawna" poznał niektóre z propozycji, które się w nim znajdą.
Są lekarze, którzy pracują po kilkadziesiąt godzin non stop - wykazały kontrole inspektorów pracy.
28 stycznia odbyło się 5. posiedzenie Rady Przejrzystości.
Katowicki prywatny szpital EuroMedic Medical Center ponownie odwołał się do centrali Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z wypowiedzeniem placówce części kontraktu na leczenie – poinformowali w środę przedstawiciele szpitala.
Wczoraj w Warszawie starosta głogowski Rafael Rokaszewicz i wicestarosta Grzegorz Aryż podpisali umowę przyznającą powiatowi środki finansowe w kwocie 17 mln złotych. Są to pieniądze, o które nasz samorząd zabiegał, prowadząc proces przekształcenia szpitala z SP ZOZ w spółkę kapitałową.
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wytypowali gen, który może mieć wpływ na leczenia raka piersi. Wyniki badań są na tyle obiecujące, że wysłano już wniosek do urzędu patentowego. Prace nad projektem będą kontynuowane.
Trzeci raz w styczniu i tym roku samolot z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach uczestniczył w „Akcji Serce", pomagając ratować ludzkie życie. Zadanie wykonywane było na rzecz Specjalistycznego Szpitala w Szczecinie.
Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie zaprzecza, jakoby kiedykolwiek prowadził negocjacje w sprawie otwarcia przy SP ZOZ w Bielsku Podlaskim oddziału kardiologii inwazyjnej.
Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne dla zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania np. układu krążenia i mózgu. Ponieważ nasz organizm ich nie produkuje musimy dostarczać je w diecie. Jednak Polacy spożywają za małe ilości tych związków – oceniają eksperci.
Ministerstwo Zdrowia zapłaciło ponad 30 tys. zł (brutto) za projekt nowego, przypominającego zygzak logo – ustaliło RMF FM. Drugie tyle kosztował projekt nowej strony internetowej.
Regionalny Ośrodek Onkologiczny szpitala im. M. Kopernika w Łodzi rozpoczął budowę nowoczesnego bunkra do radioterapii pacjentów z nowotworami. Dzięki inwestycji wartej 3 mln zł ośrodek mógł pozyskać kolejny akcelerator do napromieniania.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył w środę w Belwederze akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki. Nominacje profesorskie - wszystkie w dziedzinie nauk medycznych - odebrało 19 osób.
Sąd Rejonowy w Siemiatyczach (Podlaskie) uniewinnił w środę (29 stycznia) byłą pielęgniarkę Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Dzieci i Młodzieży w Bacikach Średnich, oskarżoną o znęcanie się nad niepełnosprawnymi dziećmi.
Zbyt długie kolejki do lekarzy, za niski zasiłek dla bezrobotnych i niekorzystne zmiany dotyczące prawa do tego zasiłku wytknął Polsce Europejski Komitet Praw Społecznych (ECSR) w opublikowanym w środę (29 stycznia) raporcie.
Zarzut narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia 3,5-miesięcznego chłopca przedstawiła Prokuratura Rejonowa w Chełmie 56-letniej lekarce Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie.
W polskim prawie nie określono statusu prawnego zarodka i embrionu ludzkiego, nie uregulowano kwestii tworzenia i przechowywania zarodków, nie okreslono także standardów, jakich powinny przestrzegać placówki oferujące procedurę zapłodnienia pozaustrojowego - punktuje Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz.
Chorujący na nowotwory chcą przedstawić ministrowi zdrowia własną strategię onkologiczną. – Obawiamy się, że lekarze podzielą tort w oparciu o wycenę procedur, a pacjent będzie gdzieś z tyłu – mówią w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
Warto poprosić ministra zdrowia, a jeszcze lepiej premiera, o to, aby zapoznali się z rozwiązaniami zaproponowanymi przez Pracodawców RP w ramach Akademii Zdrowia – powiedział w Polsat News premier Waldemar Pawlak.
Nie powinno dojść do tej tragedii, za co przepraszam w imieniu położników i ginekologów polskich – tak prof. Stanisław Radowicki, krajowy konsultant ds. ginekologii i położnictwa odniósł się w TVP Info do dramatu małżeństwa, które straciło nienarodzone bliźnięta, bo prawdopodobnie we włocławskim szpitalu zbyt późno zdecydowano się na cesarskie cięcie.