Samorząd woj. opolskiego i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu podpisały w poniedziałek porozumienie. Na jego podstawie studenci wrocławskiej uczelni będą odbywać zajęcia praktyczne w opolskich szpitalach. Władze regionu liczą, że po studiach podejmą tu pracę.
Rynek farmaceutyczny w sierpniu zanotował, podobnie jak w lipcu, wzrost wartości sprzedaży wobec analogicznego okresu ub. r. - wynika z danych firmy PharmaExpert.
Coraz częściej powodem nadużywania leków staje się nie tylko ciekawość "jak to jest po" lub poddanie się presji otoczenia, ale rzeczywista chęć wprowadzenia się w stan euforii, dobrostanu lub stymulacji psychoruchowej - mówi dr n. med. Piotr Hydzik, Kierownik Oddziału Toksykologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Ministerstwo Zdrowia znów próbuje wymusić na producentach potężne obniżki cen - pisze "Puls Biznesu".
Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie oraz Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach znalazły się wśród 37 najlepszych jednostek naukowych w kraju.
Część szpitali upadłaby, gdyby Fundusz za leczenie polskich pacjentów zaczął teraz płacić zagranicznym placówkom - mówi dr Jerzy Gryglewicz z Uczelni Łazarskiego.
Dziś wchodzi w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która przewiduje, że składki zdrowotne za studentów i doktorantów spoza UE, posiadających ważną Kartę Polaka będą opłacać szkoły wyższe lub jednostki organizacyjne prowadzące studia doktoranckie.
27 września uroczyście otwarto Szpitalny Oddziału Ratunkowego i Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Powiatowego w Lesku.
Radomski Szpital Specjalistyczny wzbogaci się o sprzęt medyczny wartości blisko 2 mln zł. Zakupy finansuje budżet miasta, a aparatura trafi na różne oddziały miejskiej lecznicy.
W poniedziałek odbyło się pierwsze posiedzenie rady nadzorczej gorzowskiego szpitala. Jej przewodniczącym został Wojciech Szafrański, prezes jednego z krakowskich szpitali.
Jedyna w województwie łódzkim klinika kardiochirurgii wstrzymała wczoraj do odwołania wszystkie planowe operacje - podaje "Dziennik Łódzki".
W przyszłym roku placówki medyczne będą musiały wprowadzić elektroniczną dokumentację medyczną swoich pacjentów. System, który mógłby zostać zakupiony dla marszałkowskich szpitali, zaprezentowali radnymsejmikowej Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego.
Dyrekcja Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie zwolni 10 położnych z oddziału ginekologiczno-położniczego, który z powodu niżu demograficznego przynosi największe straty (3 mln zł za ub. rok).
Projekt Healthy Ageing Research Centre (HARC) jest trzyletnim programem naukowo-badawczym, realizowanym od 1 czerwca br., który otrzymał finansowanie w wysokości 4,5 mln euro.
Dyrektywa transgraniczna powstała, żeby pomóc pacjentom w skorzystaniu z ich praw – mówi Piotr Piotrowski. – Leczenie za granicą wiąże się z zabraniem pieniędzy z naszego systemu ochrony zdrowia. Ci pacjenci, którzy leczą się w Polsce, będą ich pozbawieni – kontruje wiceminister Sławomir Neumann.
Samorząd województwa dolnośląskiego przekazał w poniedziałek działkę pod budowę nowej siedziby Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych (DCTK).
Nawet kilka milionów zł stracić mogą w 2014 roku przychodnie POZ na Pomorzu, jeśli prezes NFZ Agnieszka Pachciarz unieważni wszystkie deklaracje pacjentów, których rekord świeci się w systemie eWUŚ na czerwono – ostrzega Pomorski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia prowadzący w regionie 170 placówek.
Kilkaset osób, w tym byli i obecni podopieczni łódzkiej Fundacji "Krwinka", ich rodziny oraz personel medyczny z oddziałów onkologicznych szpitala przy ul. Spornej, spotkało się w sobotę w Łodzi na dorocznym 7. zjeździe pacjentów wyleczonych i w trakcie leczenia choroby nowotworowej.
W Polsce brakuje kompleksowej opieki nad chorymi na otyłość – ocenia rzeczniczka praw osób chorych na otyłość Magdalena Gajda. Obok powszechnej – jej zdaniem – dyskryminacji osób z tą chorobą to kolejny problem utrudniający im powrót do normalnego życia.
Według danych, które oszacował Instytut Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, każdego roku z powodu błędów lekarskich umiera od 7 do 23 tys. osób - czytamy w "Rzeczpospolitej".