Uczestnicy panelu na temat zdrowia publicznego podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach przekonywali, że rozwój i nakłady na medycynę naprawczą nie poprawią już radykalnie stanu zdrowia Polaków. Nacisk położyć należy na edukację i profilaktykę.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Zdrowia o zajęcie stanowiska w sprawie sprzedaży elektronicznych papierosów osobom nieletnim, zwłaszcza w zakresie potrzeby wprowadzenia stosownych regulacji prawnych.
9 maja Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych ogłosił akcję wchodzenia w spory zbiorowe z pracodawcami w całym kraju.
Rzecznik Praw Pacjenta otrzymał od Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej raport na temat przestrzegania przepisów przeciwpożarowych w szpitalach psychiatrycznych i oddziałach psychiatrycznych szpitali ogólnych.
Projekt wprowadzenia kart ubezpieczenia zdrowotnego przebiega sprawnie – poinformowała prezes NFZ Agnieszka Pachciarz. W pierwszej kolejności, w przyszłym roku, karty dostaną lekarze, później pacjenci.
31 medali, w tym 6 złotych, 11 srebrnych, 12 brązowych oraz 2 medale Stowarzyszenia Francuskich Wynalazców i Producentów AIFF wywalczyli polscy wynalazcy podczas 112. Międzynarodowych Targów Wynalazczości - Concours Lépine w Paryżu.
Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą przedstawiło drugą tegoroczną odsłonę swojej akcji "Pompowa mapa Polski".
W Lublinie pacjenci za ubiegły rok są winni NFZ-owi prawie pół miliona złotych za leczenie za granicą. Leczyli się za darmo, tymczasem nie byli ubezpieczeni.
Konieczne jest przebudowanie systemu klasyfikacji niepełnosprawności i reforma polskiego systemu orzecznictwa na bazie Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF) - stwierdził wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.
Rada Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia zamierza wnioskować do Centrali NFZ o przedłużenie kontraktów świadczeniodawcom o 2 lata, przede wszystkim ze względu na planowaną reformę płatnika.
Załoga lekkiego samolotu transportowego M-28 Bryza (nr boczny 0223) z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach wzięła udział w sobotę w trzeciej w tym roku "Akcji Serce".
9 maja Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr J. Biziela w Bydgoszczy dołączył do grona 10 szpitali w Polsce, mogących pochwalić się Certyfikatem "Szpital Promujący Prawa Pacjenta".
10 maja Stowarzyszenie Absolwentów Wydziałów Medycznych Uniwersytatu Jagiellońskiego uhonorowało medalem imienia Jana Robla prof. Janusza Skalskiego, kierownika Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie. Stowarzyszenie świętuje tym roku jubileusz 50-lecia.
W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im św. Ludwika w Krakowie powstało Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD (Fetal Alkohol Spectrum Disorder), pierwszy tego typu ośrodek w Polsce.
Zespół studentów Zakładu Ratownictwa Medycznego Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zwyciężył w IV Otwartych Mistrzostwach Mazowsza w Ratownictwie Medycznym.
Zgromadzenie wspólników Nowego Szpitala w Olkuszu podjęło decyzję o zmianie na stanowisku dyrektora tej placówki.
Dr n. med. Elżbieta Grochans jest pierwszą pielęgniarką w woj. zachodniopomorskim, która uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk o zdrowiu.
Jesteśmy zadowoleni ze zmian zaproponowanych przez NFZ w finansowaniu pediatrii, ale nasza dziedzina wciąż pozostaje niedofinansowana – mówi w rozmowie z Medycyną Praktyczną prof. Alicja Chybicka, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.
Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann przekonuje, że nieprawdziwy jest pogląd, iż Polakom należą się za darmo wszystkie świadczenia. "Dlatego konieczne jest współpłacenie i ustalenie nowego, bardziej racjonalnego koszyka usług finansowanych z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego" - mówi.
Najważniejsze zadania NFZ w tym roku to praca nad wdrożeniem koszyków świadczeń oraz dyrektywy transgranicznej – stwierdziła prezes Funduszu Agnieszka Pachciarz.