Kilka dni temu w krakowskim szpitalu św. Rafała pojawili się kontrolerzy NIK-u. "Pewnie też sprawdzą, czy lecznica prawidłowo rozdzielała dostęp pacjentów do konsultacji i zabiegów finansowanych przez NFZ od komercyjnych" – pisze Iwona Hajnosz w krakowskiej "Gazecie Wyborczej".
Kolejna baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego otwarta. Personel bazy przeniósł się ze starego obiektu, gdzie musiał palić w piecu, do nowoczesnego budynku. To część programu modernizacji 11 baz w całym kraju dla nowych śmigłowców ratowniczych.
Wielofunkcyjne elektryczne łóżka do intensywnej terapii, centrala monitorującą z kardiomonitorami, respiratory i inna specjalistyczna aparatura zaczyna pracę w nowo powstałym Oddziale Intensywnej Terapii i Anestezjologii Szpitala Czerniakowskiego.
9 firm chce dokończyć rozbudowę i modernizację Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej - informuje "Dziennik Wschodni". - Wykonawca robót powinien zostać wyłoniony w II kwartale tego roku - mówi dr hab. Elżbieta Starosławska, dyrektor COZL.
30 stycznia w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie odbył się pierwszy w województwie zabieg radykalnej nefrektomii laparoskopowej.
29 stycznia podczas sesji budżetowej Rady Powiatu Gorzowskiego protestowali byli pracownicy kostrzyńskiego szpitala. Wsparli ich związkowcy z OZZ Inicjatywa Pracownicza i WZZ Sierpień'80 oraz solidarni z pracownikami mieszkańców Kostrzyna i Gorzowa (łącznie kilkadziesiąt osób).
Do Sądu Rejonowego w Pile skierowano kolejny akt oskarżenia dotyczący nieprawidłowości związanych z kursami w Ośrodkach Szkolenia Kierowców z terenu Piły i okolic, tym razem przeciwko lekarzom wystawiającym dokumenty, w których potwierdzali nieprawdziwe okoliczności.
Ordynatorzy szpitala w Brodnicy spotkali się ze starostą Piotrem Boińskim, wicestarostą Jędrzejem Tomellą, którzy wraz z pełnomocnikiem ds. szpitala Wiesławem Kiełbasińskim omawiali aktualne sprawy związane z organizacją pracy w lecznicy, kadrą i sprzętem.
Samodzielny Publiczny Wojewódzki Zakład Opieki Zdrowotnej nad Matką, Dzieckiem i Młodzieżą w Częstochowie oraz Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku znalazły się w gronie 22 pracodawców wyróżnionych w V edycji konkursu "Pracodawca Przyjazny Pracownikom".
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego zwrócił się do premiera z pismem, w którym zaproponował powołanie zespołu ds. reformy, niezależnego od ministra zdrowia, "który - pochłonięty działalnością bieżącą - nie ma czasu ani możliwości przygotowania rzetelnego programu reformy publicznej ochrony zdrowia w Polsce".
Zrzeszające organizacje pacjentów Porozumienie 1 Czerwca zwróciło się do prezes Narodowego Funduszu Zdrowia "o podjęcie zdecydowanych działań poprawiających sytuację pacjentów".
Prawo stanowione musi służyć wszystkim, zarówno katolikom, jak i wyznawcom innych religii i bezwyznaniowcom również – pisze w "Rzeczpospolitej" mec. Jacek Kędzierski w kontekście sporu o uregulowanie prawne zapłodnienia in vitro. Dowodzi również, że zagadnieniom związanym z prokreacją powinna zostac poświęcona ustawa, a nie rozporządzenie ministerialne.
Firma PriceWaterhouseCoopers na zlecenie Komisji Europejskiej sprawdziła, jaki dostęp do informacji medycznej mają obywatele państw członkowskich UE, a Polska wypadła w raporcie PWC bardzo słabo.
Krakowska apteka procesuje się z NFZ o zwrot 200 tys. zł. Jej właścicielka uważa, że po uciążliwej kontroli Fundusz bezpodstawnie zabrał jej kwotę refundacji za leki - pisze portal TOK FM.
W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich badano kwestię realizacji przez policję na zlecenie sądów doprowadzeń sprawców przestępstw pomiędzy zakładami psychiatrycznymi i zakładami leczenia odwykowego przeznaczonymi do wykonywania środków zapobiegawczych.
Departament Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia opublikował stanowisko w sprawie zapobiegania i zwalczania wszawicy u dzieci i młodzieży. - Widzimy, że zjawisko systematycznie przybiera na sile. Wpływ na to mają m.in. złe warunki życia i zaniedbania higieniczne - mówi w "Rzeczpospolitej" Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Warszawie lek. Dariusz Rudaś.
Do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych w ostatnich tygodniach dołączyli nowi członkowie. Po zaktualizowaniu sumy kontraktów wszystkich członków OSSP okazało się, że realizują oni umowy z NFZ na poziomie ok. 850 mln zł, co odpowiada 43% wszystkich kontraktów realizowanych przez szpitale prywatne.
W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu wdrożono nową metodę poszerzania tętnic wieńcowych z użyciem systemu rotablacji.
Rusza budowa Pracowni Pozytonowej Tomografii Emisyjnej w Specjalistycznym Szpitalu im. prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie.
29 stycznia, po trwającej 6 tygodni konserwacji pomieszczeń Oddziału Gastroenterologii, oddano do użytku pacjentów 5 odnowionych sal w Oddziale Klinicznym Gastroenterologii i Hepatologii oraz Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, przeznaczonych łącznie dla 26 pacjentów.