Około 1,5 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej otrzyma Nowy Szpital w Kostrzynie nad Odrą na termomodernizację budynku lecznicy.
Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów przyznała uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk medycznych z zakresu stomatologii Wydziałowi Lekarsko-Stomatologicznemu Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
16 stycznia około godziny 17.30 na polecenie wojewody pomorskiego Ryszarda Stachurskiego zamknięte zostały wszystkie sklepy, w których na Pomorzu prowadzona była sprzedaż substancji nazywanych potocznie "dopalaczami".
Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz zwrócił się do prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszki Pachciarz o zajęcie stanowiska w sprawie interpretacji § 15 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich.
Lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia w wystąpieniu do prezes Narodowego Funduszu Zdrowia protestują przeciwko nałożeniu na świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej dodatkowych obowiązków sprawozdawczych.
Publiczne placówki przepłacają za sprzęt do radioterapii kupowany bez przetargów - twierdzi "Puls Biznesu".
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej uchwaliło wycofanie uzgodnienia projektu ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (OWU), dokonanego 29 lutego 2008 r. przez przedstawicieli NRL.
Do Biura Rzecznika Praw Pacjenta napływają skargi od pacjentów zakwalifikowanych do programów lekowych, którzy w trakcie leczenia zmuszeni są zmienić miejsce zamieszkania (podejmują nową pracę, studia itp.) - informuje Krystyna Kozłowska w piśmie do ministra zdrowia.
Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu wprowadza zakaz konkurencji dla personelu. Od podobnych regulacji wdrażanych w innych lecznicach różni go to, że obejmuje także pielęgniarki oraz że dotyczy wszystkich placówek na terenie całego kraju, które mają kontrakt z NFZ - informuje "Gazeta Wyborcza".
W związku z informacją o ograniczeniu przyjęć przekazaną 14 stycznia przez Centrum Onkologii w Bydgoszczy Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia oświadczył, że kontrakt z Centrum na 2013 rok jest większy o kwotę 15 392 322 zł, co daje wzrost o 7,12% w stosunku do kontraktu pierwotnego w 2012 roku.
"Pana życiu nic nie zagraża, więc mógł pan poczekać i przyjść o 8. A nie przeszkadzać i wszystkich budzić" - miał usłyszeć mieszkaniec Płocka, który o 4 nad ranem szukał pomocy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Dyrektor szpitala tłumaczy: "Słów lekarza nic nie usprawiedliwia, ale ten pan nabawił się urazu dzień wcześniej". A rzecznik praw pacjenta podkreśla, że pacjent miał prawo otrzymać pomoc niezależnie od pory.
Naczelna Rada Lekarska nie zgadza się na proponowaną przez senatorów zmianę trybu odwoływania się lekarzy od kar dyscyplinarnych zasądzonych przez sądy lekarskie – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Jest postęp w rozmowach między dyrektorem szpitala wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim Markiem Twardowskim i przedstawicielami związków zawodowych - informuje Urząd Marszałkowski.
Pacjenci z zaawansowaną chorobą Parkinsona nie mają dostępu do leczenia, które może zmniejszyć ich cierpienie. To zaledwie kilkuset chorych - podkreślają neurolodzy i apelują o refundację tych terapii. Resort zdrowia rozważa refundację jednej z nich.
Oddział Położniczo-Ginekologiczny i Patologii Ciąży w Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu, który funkcjonuje od 1 marca 1959 roku, może zostać zlikwidowany 1 lutego br.
W porównaniu z początkiem ubiegłego roku kontrakt Szpitala Rejonowego im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu jest większy o 1,12 mln złotych i łącznie wynosi ponad 50,56 mln złotych.
Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz 14 stycznia spotkał się w Świnoujściu z pracownikami Uzdrowiska Świnoujście S.A., które zostało skomunalizowane.
Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało, że proces prywatyzacji spółki Uzdrowisko Rabka S.A. z siedzibą w Rabce-Zdroju prowadzony w trybie negocjacji podjętych na podstawie publicznego zaproszenia został zakończony bez rozstrzygnięcia.
Wprowadzenie elektronicznej dokumentacji chorych, bezpłatny dostęp do internetu dla pacjenta i wprowadzenie systemu rejestracji on-line - to tylko niektóre efekty, jakie przyniesie kompleksowa informatyzacja Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostródzie.
Policjanci zatrzymali pielęgniarkę, która podejrzana jest o posługiwanie się sfałszowanymi receptami. Kobieta z racji zatrudnienia w jednym z łódzkich szpitali miała dostęp do druków i oryginalnych pieczątek lekarzy.