3 stycznia prywatni darczyńcy z Los Angeles przekazali Klinicznemu Oddziałowi Onkologii i Hematologii Dziecięcej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. prof. Stanisława Pospowskiego w Olsztynie nowoczesny kardiomonitor i 2 pompy do precyzyjnego podawania leków.
Trwa rozbudowa biurowca Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach - informuje onet.pl. Inwestycja pochłonie 16 mln złotych.
W związku ze zwiększoną zachorowalnością na grypę i choroby grypopodobne w regionie w Samodzielnym Publicznym Wielospecjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Bydgoszczy został wprowadzony prewencyjnie zakaz odwiedzin do odwołania.
Bartosz Arłukowicz jest najgorzej ocenianym szefem resortu w gabinecie Donalda Tuska - wynika z sondażu przeprowadzonego w dniach 2-3 stycznia przez TNS Polska dla programu "Forum" w TVP Info.
Uroczyste otwarcie "Terapeutycznego Ogrodu Zimowego" odbyło się dzisiaj w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym im. Ks. J. Popiełuszki w Toruniu.
- Jestem przeciwny jakimkolwiek formom przyjmowania i wręczania dowodów wdzięczności. Każda forma korupcji musi być karana - powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz komentując wyrok wobec dr. Mirosława G. za przyjmowanie łapówek.
Po 4 latach procesu dr Mirosław G., b. ordynator Kliniki Kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata i 72 tys. zł grzywny za korupcję (przyjęcie ponad 17,5 tys. zł od pacjentów). Został uniewinniony od zarzutów mobbingu.
System eWUŚ działa i to z większym obłożeniem, niż zakładaliśmy w ministerstwie. Liczbę logowań szacowaliśmy na milion dziennie, a 2 stycznia przekroczony został próg ponad 2 milionów - mówi w wywiadzie dla Money.pl wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.
Jak podaje "Rzeczpospolita", w małopolskiej OIL z rejestracją zdążyło 80% medyków, a w pomorskiej - 75%.
Raport IMS Health po trzech kwartałach 2012 r. mówi, że pracę w przemyśle farmaceutycznym straciło 12 tysięcy osób.
Dr Andrzej Kuśmierz, dyrektor Centrum Zarządzania w Sektorze Zdrowia przy Akademii Leona Koźmińskiego, zwraca uwagę, że sprawne działanie systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) będzie zależało głównie od tego, jak aktualna będzie baza danych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
W systemie eWUŚ "czerwone światło" zapala się obecnie dla 5% pacjentów – poinformowała prezes NFZ Agnieszka Pachciarz. Przyznała, że jest wiele "elementów do wyjaśnienia na styku płatnik-świadczeniodawca". Chodzi np. o codzienną weryfkację uprawnień hospitalizowanych chorych.
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wystosował do Rzecznik Praw Pacjenta Krysytyny Kozłowskiej list, w którym stwierdził, że samorząd lekarski widzi potrzebę rzeczowej dyskusji nad kształtem przepisów dotyczących zasad działania rzeczników praw pacjenta szpitala psychiatrycznego.
Helsińska Funacja Praw Człowieka przedstawiła drugą już opinię prawną do wniesionego przez Senat projektu zmiany ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów pozytywnie ocenił podpisanie przez ministra zdrowia w dniu 20 grudnia 2012 r. rozporządzenia w sprawie standardów postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą.
W związku ze stwierdzonymi na terenie Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej 13 przypadkami grypy AH1N1, w porozumieniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Bielsku-Białej, z dniem 3 stycznia od godziny 15.00 wprowadzono zakaz odwiedzin pacjentów hospitalizowanych w oddziałach tej lecznicy.
20 września 2012 r. Rada Warszawy przyjęła projekt przekształcenia Szpitala Specjalistycznego św. Zofii w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ze 100-proc. udziałem Miasta Stołecznego Warszawy. W wyniku tej decyzji 31 grudnia 2012 r. została zarejestrowana spółka prawa handlowego Centrum Medyczne "Żelazna" Sp. z o.o.
Po uruchomieniu przez NFZ systemu eWUŚ nastąpiła zmiana w zakresie odpowiedzialności lekarza za wystawienie recepty refundowanej pacjentowi nieubezpieczonemu. 1 stycznia przestała działać "abolicja" zapisana w § 14 umowy na wypisywanie recept refundowanych i lekarzowi grozi w takim przypadku kara umowna 200 zł za nieprawidłowo wystawioną receptę oraz zwrot nienależnej refundacji – wynika z odpowiedzi NFZ na pytania portalu mp.pl.
Półtora miliona zapytań o ubezpieczenie pacjentów – tyle informacji wysyła codziennie system informatyczny NFZ. Dyrektorzy przychodni mówią, że system im ułatwia pracę. Gorzej jest w szpitalach, gdzie pacjent, którego nie ma w systemie eWUŚ musi codziennie składać oświadczenie, że jest ubezpieczony.
Jak działa eWUŚ? Ile osób obsłużył pierwszego dnia? Czy rzeczywiście każdemu pacjentowi codziennie trzeba w szpitalu ręcznie potwierdzić prawo do leczenia ze środków publicznych? A jeśli kogoś nie ma w systemie, to ile razy musi pisać w szpitalu oświadczenie o swoim prawie do leczenia? Minister Michał Boni objaśnia to wszystko w liście otwartym do "Gazety Wyborczej".