mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Dar dla olsztyńskiego szpitala

    3 stycznia prywatni darczyńcy z Los Angeles przekazali Klinicznemu Oddziałowi Onkologii i Hematologii Dziecięcej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. prof. Stanisława Pospowskiego w Olsztynie nowoczesny kardiomonitor i 2 pompy do precyzyjnego podawania leków.

  • Trwa rozbudowa biurowca NFZ w Katowicach

    Trwa rozbudowa biurowca Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach - informuje onet.pl. Inwestycja pochłonie 16 mln złotych.

  • Zakazy odwiedzin z obawy przed grypą

    W związku ze zwiększoną zachorowalnością na grypę i choroby grypopodobne w regionie w Samodzielnym Publicznym Wielospecjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Bydgoszczy został wprowadzony prewencyjnie zakaz odwiedzin do odwołania.

  • Arłukowicz - najgorszy minister

    Bartosz Arłukowicz jest najgorzej ocenianym szefem resortu w gabinecie Donalda Tuska - wynika z sondażu przeprowadzonego w dniach 2-3 stycznia przez TNS Polska dla programu "Forum" w TVP Info.

  • Terapeutyczny ogród dla pacjentów

    Uroczyste otwarcie "Terapeutycznego Ogrodu Zimowego" odbyło się dzisiaj w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym im. Ks. J. Popiełuszki w Toruniu.

  • Arłukowicz przeciw dowodom wdzięczności dla lekarzy

    - Jestem przeciwny jakimkolwiek formom przyjmowania i wręczania dowodów wdzięczności. Każda forma korupcji musi być karana - powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz komentując wyrok wobec dr. Mirosława G. za przyjmowanie łapówek.

  • Dr Mirosław G. skazany za korupcję

    Po 4 latach procesu dr Mirosław G., b. ordynator Kliniki Kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata i 72 tys. zł grzywny za korupcję (przyjęcie ponad 17,5 tys. zł od pacjentów). Został uniewinniony od zarzutów mobbingu.

  • "eWUŚ to pierwszy krok w informatyzacji służby zdrowia"

    System eWUŚ działa i to z większym obłożeniem, niż zakładaliśmy w ministerstwie. Liczbę logowań szacowaliśmy na milion dziennie, a 2 stycznia przekroczony został próg ponad 2 milionów - mówi w wywiadzie dla Money.pl wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

  • Nie wszyscy lekarze zdążyli z aktualizacją rejestru praktyk

    Jak podaje "Rzeczpospolita", w małopolskiej OIL z rejestracją zdążyło 80% medyków, a w pomorskiej - 75%.

  • Farmaceuci chcą zmiany systemu naliczania marż

    Raport IMS Health po trzech kwartałach 2012 r. mówi, że pracę w przemyśle farmaceutycznym straciło 12 tysięcy osób.

  • "eWUŚ to nakładka na niedoskonały system"

    Dr Andrzej Kuśmierz, dyrektor Centrum Zarządzania w Sektorze Zdrowia przy Akademii Leona Koźmińskiego, zwraca uwagę, że sprawne działanie systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) będzie zależało głównie od tego, jak aktualna będzie baza danych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

  • Pachciarz: "Czerwone światło" w eWUŚ dla 5% pacjentów

    W systemie eWUŚ "czerwone światło" zapala się obecnie dla 5% pacjentów – poinformowała prezes NFZ Agnieszka Pachciarz. Przyznała, że jest wiele "elementów do wyjaśnienia na styku płatnik-świadczeniodawca". Chodzi np. o codzienną weryfkację uprawnień hospitalizowanych chorych.

  • NRL: Potrzebna dyskusja o pracy rzeczników praw pacjenta szpitala psychiatrycznego

    Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wystosował do Rzecznik Praw Pacjenta Krysytyny Kozłowskiej list, w którym stwierdził, że samorząd lekarski widzi potrzebę rzeczowej dyskusji nad kształtem przepisów dotyczących zasad działania rzeczników praw pacjenta szpitala psychiatrycznego.

  • Od 16 stycznia izby wytrzeźwień za darmo?

    Helsińska Funacja Praw Człowieka przedstawiła drugą już opinię prawną do wniesionego przez Senat projektu zmiany ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

  • Anestezjolodzy pozytywnie o rozporządzeniu ws. standardów

    Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów pozytywnie ocenił podpisanie przez ministra zdrowia w dniu 20 grudnia 2012 r. rozporządzenia w sprawie standardów postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

  • Wirus AH1N1 zaatakował

    W związku ze stwierdzonymi na terenie Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej 13 przypadkami grypy AH1N1, w porozumieniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Bielsku-Białej, z dniem 3 stycznia od godziny 15.00 wprowadzono zakaz odwiedzin pacjentów hospitalizowanych w oddziałach tej lecznicy.

  • Szpital św. Zofii już spółką

    20 września 2012 r. Rada Warszawy przyjęła projekt przekształcenia Szpitala Specjalistycznego św. Zofii w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ze 100-proc. udziałem Miasta Stołecznego Warszawy. W wyniku tej decyzji 31 grudnia 2012 r. została zarejestrowana spółka prawa handlowego Centrum Medyczne "Żelazna" Sp. z o.o.

  • eWUŚ a kary za recepty

    Po uruchomieniu przez NFZ systemu eWUŚ nastąpiła zmiana w zakresie odpowiedzialności lekarza za wystawienie recepty refundowanej pacjentowi nieubezpieczonemu. 1 stycznia przestała działać "abolicja" zapisana w § 14 umowy na wypisywanie recept refundowanych i lekarzowi grozi w takim przypadku kara umowna 200 zł za nieprawidłowo wystawioną receptę oraz zwrot nienależnej refundacji – wynika z odpowiedzi NFZ na pytania portalu mp.pl.

  • eWUŚ na razie bez awarii

    Półtora miliona zapytań o ubezpieczenie pacjentów – tyle informacji wysyła codziennie system informatyczny NFZ. Dyrektorzy przychodni mówią, że system im ułatwia pracę. Gorzej jest w szpitalach, gdzie pacjent, którego nie ma w systemie eWUŚ musi codziennie składać oświadczenie, że jest ubezpieczony.

  • Ministerstwo Cyfryzacji broni systemu eWUŚ

    Jak działa eWUŚ? Ile osób obsłużył pierwszego dnia? Czy rzeczywiście każdemu pacjentowi codziennie trzeba w szpitalu ręcznie potwierdzić prawo do leczenia ze środków publicznych? A jeśli kogoś nie ma w systemie, to ile razy musi pisać w szpitalu oświadczenie o swoim prawie do leczenia? Minister Michał Boni objaśnia to wszystko w liście otwartym do "Gazety Wyborczej".

98899 artykułów - strona 3751 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.