Zdaniem przedstawicieli Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej kryzys mogłaby przynajmniej częściowo zażegnać reforma, która została już przygotowana przez AOTMiT.
Prawie 121 mln zł unijnego wsparcia otrzymało 10 szpitali w woj. lubelskim m.in. na rozbudowę i wyposażenie budynków do tworzenia lub rozwijania oddziałów opieki długoterminowej i geriatrii. Pieniądze dostały szpitale powiatowe. Łączna wartość ich inwestycji to ponad 146 mln zł.
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego kupiła sześć nowych karetek wyposażonych m.in. w defibrylatory, respiratory i pompy infuzyjne. Pojazdy będą służyć w Szczecinie, Choszcznie, Łobzie, Pyrzycach i Myśliborzu.
W Świętokrzyskim Centrum Onkologii pracuje już zautomatyzowany robot do sporządzania leków cytotoksycznych. Ma on odciążyć farmaceutów przygotowujących miesięcznie prawie 5,5 tys. dawek chemioterapii, poprawić bezpieczeństwo personelu i pacjentów i zoptymalizować produkcję leków.
Prędzej czy później nadejdzie kolejna pandemia, ale mimo doświadczeń sprzed pięciu lat, nie będziemy do niej dobrze przygotowani – uważa prof. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
ORL w Łodzi wystosowała apel do ministra zdrowia w sprawie wprowadzenia rozpoznania otyłości jako rozpoznania kwalifikującego do diagnostyki i leczenia w ramach opieki koordynowanej w POZ we wszystkich istniejących ścieżkach.
Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej w ostatnich latach sprzedaż podgrzewanych wyrobów tytoniowych wzrosła o 2009 proc. – poinformował w Senacie wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny podczas debaty nad ustawą zakazującą podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatami.
Rządowe decyzje o przesunięciu środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na obronność nie wpłyną na zmniejszenie puli na ochronę zdrowia – zapewniła minister zdrowia Izabela Leszczyna. Przypomniała, że środki z KPO na ochronę zdrowia to 18 mld zł, a w konkursach już wydano 10 mld zł.
Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku i prezes marszałkowskiej spółki celowej Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne oraz przedstawiciel wykonawcy złożyli 12 marca br. podpisy pod umową dotyczącą dokończenia rozbudowy kompleksu placówki.
Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi podjęła apel do Prezesa NFZ o zaniechanie wymogu raportowania przez lekarzy POZ wzrostu i wagi oraz informacji o paleniu tytoniu w trakcie pierwszej stacjonarnej wizyty lekarskiej w roku kalendarzowym i uzależniania od tych działań płatności za świadczenie.
W bełchatowskim szpitalu powstaje nowoczesna pracownia EMG dla pacjentów z podejrzeniem zaburzeń funkcjonowania mięśni i nerwów.
W skali kraju ze środków KPO na inwestycje w infrastrukturę oraz sprzęt wspierający diagnostykę i leczenie pacjentów z chorobami nowotworowymi trafi blisko 5 mld zł. Z tej puli prawie 522 mln zł trafią do dziewięciu małopolskich szpitali.
W sumie siedem szpitali z województwa pomorskiego otrzyma dokładnie 359 896 774 zł z Krajowego Planu Odbudowy. Pieniądze te będą przeznaczone na opiekę onkologiczną.
Rząd przyjął we wtorek uchwałę w sprawie aktualizacji Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032. Planowane zmiany dotyczą m.in. aktualizacji terminów i zakresu działań realizowanych w ramach tego programu.
Ministerstwo Zdrowia przyznało 60 mln zł z Krajowego Planu Odbudowy na inwestycje w Pleszewskim Centrum Medycznym – poinformował prezes zarządu lecznicy Błażej Górczyński.
Komitet ds. Cyfryzacji przyjął projekt przewidujący ponad 1,2 mld zł z KPO na sztuczną inteligencję i e-usługi w ochronie zdrowia – poinformował we wtorek w serwisie X wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.
Do 2030 r. stołeczny samorząd przeznaczy 800 mln zł na inwestycje w ochronę zdrowia. Trafią na rozbudowę i modernizację miejskich szpitali i na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego.
Polscy studenci deklarowali wysoki poziom depresji i stresu po agresji Rosji na Ukrainę, wyższy niż studenci ukraińscy – wykazało międzynarodowe badanie. Wynik jest zgodny z innymi analizami wskazującymi, że studenci z krajów wolnych od konfliktów często doświadczają większego stresu niż ci z obszarów wojennych.
Gdzie bije serce systemu? Tytułowe pytanie konferencji zorganizowanej przez PTK jest oczywiście w dużym stopniu retoryczne. Choroby układu krążenia odpowiadają za największy odsetek zgonów w Polsce. Kardiologia potrzebuje więc ze strony systemu wzmocnienia i na to wzmocnienie zasługuje.
Prof. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed został laureatem Sopockiej Muzy. Nagroda została przyznana za osiągnięcia w dziedzinie nauki za 2024 rok. Naukowiec Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego został uhonorowany za wkład w rozwój badań w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego.