Z kraju

  • MZ o refundacji rywaroksabanu i dabigatranu

    Naczelna Izba Lekarska otrzymała pismo z Ministerstwa Zdrowia dotyczące zasad refundacji leków rywaroksaban i dabigatran.

  • NFZ chce wyjaśnień ws. hospitalizacji szefa PiS

    Lubelski NFZ chce wyjaśnień od dyrekcji szpitala wojewódzkiego w Lublinie w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii.

  • Nastolatki w sieci hazardu

    Uzależnieniom cyfrowym i hazardowi w sieci poświęcone było posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

  • Szpital w Sieradzu włączony do KSO

    Szpital Wojewódzki w Sieradzu został włączony do Krajowej Sieci Onkologicznej – poinformował Urząd Marszałkowski w Łodzi. Celem sieci jest zapewnienie każdemu pacjentowi z nowotworem koordynowanej i kompleksowej opieki. Rocznie do sieradzkiej placówki trafia ok. 300 tys. chorych onkologicznie.

  • Centralna e-rejestracja w liczbach

    Liczba osób, które skorzystały z pilotażu centralnej e-rejestracji przekroczyła 160 tys. W systemie odnotowano też już ponad 193 tys. wizyt: już zrealizowanych lub umówionych.

  • Plany inwestycyjne szpitala w Koszalinie

    Podczas posiedzenia nowo powołanej Rady Społecznej Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie została przedstawiona aktualna sytuacja placówki.

  • CEM: nie było wycieku pytań przed LEK

    W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi prawidłowości przeprowadzenia Lekarskiego Egzaminu Końcowego w terminie lutowym 2025 r. Centrum Egzaminów Medycznych DEMENTUJE, że doszło do nieuprawnionego udostępnienia przed egzaminem pytań testowych (ich „wycieku”).

  • Potencjał metagenomiki

    Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ oraz Sano Centre for Computational Medicine wzięli udział w stworzeniu przeglądu technologii wykorzystywanych w analizach metagenomicznych.

  • MZ: to nie tak, że NFZ ma za mało pieniędzy

    Pieniądze na nadwykonania nielimitowane są i zostaną szpitalom wypłacone. Zapłacimy wszystko, co trzeba zapłacić – zapewniła w audycji Gość Wydarzeń na antenie Polsat News minister zdrowia Izabela Leszczyna.

  • Olsztyn dołącza do sieci CWBK

    Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie, dzięki wsparciu Agencji Badań Medycznych (ABM), tworzy Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK).

  • SUM – symulator wad wzroku w technologii VR

    Zespół specjalistów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego opracował symulator wad wzroku w technologii VR – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka placówki.

  • Badania kliniczne znacząco przyspieszą?

    Ponad 1,14 mld zł trafi na badania w obszarze biomedycznym z Krajowego Planu Odbudowy.

  • Spotkanie w MZ z przedstawicielami NRL

    Obok powrotu do stanu prawnego, w którym jedynie samorząd lekarski może wydać – po przejściu całej procedury – prawo wykonywania zawodu, konieczne jest zweryfikowanie tych, którzy już zgodę MZ otrzymali.

  • Wykrywalność wrodzonych wad serca u płodów wciąż niewielka

    Wciąż za rzadko w Polsce wykonuje się badanie echokardiograficzne płodu. – Poszerza się liczba wskazań do tego badania u płodu – wskazuje dr hab. Marcin Wiecheć.

  • ŚCO wyróżnione w projekcie „Wymagaj jakości”

    Rzecznik Praw Pacjenta informuje o kolejnym szpitalu wyróżnionym w ramach projektu "Wymagaj jakości", realizowanego wspólnie przez RPP oraz Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

  • Rzeszów – rozbudowa szpitala MSWiA

    Szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Rzeszowie planuje rozbudowę. W nowym budynku chce otworzyć oddział kardiochirurgii i neurochirurgii. W podziemiach ma być schron.

  • Nowy ośrodek interwencji sercowo-naczyniowej

    Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej otwiera Ośrodek Interwencji Sercowo-Naczyniowych z jedną z najnowocześniejszych w Polsce sal hybrydowych.

  • Legnica – szpital pod lupą prokuratury

    20 lutego Prokuratura Okręgowa w Legnicy wszczęła śledztwo w sprawie narażenia pacjentki w okresie od 27.12.2022 r. do 07.01.2023 r. w Jaworze i Legnicy na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

  • Eksperci NIO-PIB na ESGO 2025

    Specjaliści z Kliniki Ginekologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii wzięli w ostatnich dniach aktywny udział w kongresie European Society of Gynaecological Oncology (ESGO) w Rzymie.

  • Rusza budowa nowego SOR w Poznaniu

    Rusza budowa nowego oddziału ratunkowego Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu. We wtorek 25 lutego wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Medycyny Ratunkowej oraz Wielkopolskiego Centrum Lecznictwa Ambulatoryjnego i Rehabilitacyjnego przy marszałkowskim szpitalu.

98913 artykułów - strona 431 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.