Sejm odrzucił w całości poselski projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, który przewidywał wprowadzenie obowiązku umieszczania na opakowaniach napojów alkoholowych przeznaczonych do sprzedaży detalicznej napisów informujących o szkodliwości picia alkoholu.
Minister zdrowia Ewa Kopacz odwołała z funkcji członka Rady Konsultacyjnej Agencji Oceny Technologii Medycznych Rafała Zyśka, który w Radzie był przedstawicielem Narodowego Funduszu Zdrowia.
U trzech osób z województwa śląskiego stwierdzono wirusa grypy typu A/H1N1. Zachorowała matka i jej trzyletni syn, którzy wrócili niedawno z Bostonu. Wirusem grypy A/H1N1 zaraziła się również piętnastomiesięczna córka kobiety.
19 czerwca w Auli Jagiellońskiej Collegium Maius doktorat honoris causa Uniwersytetu Montpellier 1 otrzymał profesor Marek Zembala, były prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum, kierownik Katedry Immunologii Klinicznej i Transplantologii UJ CM.
Budowa Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu (Kujkawsko-Pomorskie) zostanie dokończona za pieniądze, które miasto otrzymało z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. 18 czerwca prezydent Robert Malinowski podpisał z wojewodą Rafałem Bruskim umowę na ponad 25 mln zł, za które zostanie dokończona budowa.
20 czerwca, w ramach społeczno-edukacyjnej kampanii "Świat w dłoniach", Stowarzyszenie Reumatyków i ich Sympatyków zorganizowało w Katowicach warsztaty edukacyjne dla chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. W spotkaniu wziął udział m.in. prof. dr hab. nauk med. Eugeniusz Kucharz, Konsultant Wojewódzki ds. Reumatologii.
Zarząd Województwa Podlaskiego pod przewodnictwem Jarosława Dworzańskiego postanowił 19 czerwca ogłosić drugi przetarg w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, w Osi priorytetowej VI Rozwój infrastruktury społecznej, Działania 6.2 "Rozwój infrastruktury z zakresu opieki zdrowotnej".
19 czerwca w Wieliszewie w powiecie otwockim zakończyły się I Otwarte Mistrzostwa Ziemi Mazowieckiej w Ratownictwie Medycznym, będące jednocześnie eliminacjami do VIII Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym.
Zmiana systemu kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów polegająca na zniesieniu stażu podyplomowego winna być poprzedzona wprowadzeniem rozwiązań legislacyjnych, modyfikujących zarówno kształcenie przeddyplomowe jak i podyplomowe - uznali lekarze i lekarze dentyści zgromadzeni na XVIII Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Lekarzy w Olsztynie (5-7 czerwca).
Konwent Powiatów Województwa Dolnośląskiego, wraz z dyrektorami szpitali powiatowych, po spotkaniu z kierwonictwem Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia we Wrocławiu, postanowił nie wyrażać zgody na aneksowanie umów na poziomie finansowym zaproponowanym przez NFZ.
Posłowie uchwalili nowelizację ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. W głosowaniu wzięło udział 406 posłów. Za oddano 404 głosy, nikt nie był przeciw, 2 posłów wstrzymało się od głosu.
18 czerwca uroczyście otwarto rozbudowaną część Szpitala Zespolonego w Kędzierzynie-Koźlu. Po półtorarocznych pracach zakończono pierwszy etap rozbudowy kozielskiej lecznicy. To największa i najpoważniejsza inwestycja w dziejach powiatu.
Szpital Powiatowy im. Edmunda Biernackiego w Mielcu poinformował, że w związku z faktem, iż Narodowy Fundusz Zdrowia nie zapłacił lecznicy za nadwykonania (to za zeszły rok ok. 4 mln zł, a za ten już ok. 3,3 mln zł) placówka jest zmuszona ograniczyć przyjmowanie pacjentów na niektóre oddziały.
Policjanci z Wydziału do walki z Korupcją KWP w Katowicach zatrzymali 17 czerwca w Strzelcach Opolskich byłego zastępcę dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Zabrzu, który - działając w porozumieniu z innymi osobami - wystawiał nieprawdziwe zaświadczenia lekarskie - poinformował podinspektor Andrzej Gąska.
18 czerwca wicemarszałek województwa podlaskiego Bogusław Dębski przekazał informacje dotyczące projektów na dofinansowanie inwestycji w podległych Samorządowi Województwa Podlaskiego placówkach ochrony zdrowia.
Prokurator Okręgowy w Świdnicy skierował do wałbrzyskiego sądu kolejny akt oskarżenia przeciwko 16 osobom, oskarżonym o wyłudzanie w latach 1999-2004 świadczeń rentowych i innych z ZUS Oddział w Wałbrzychu na podstawie stwierdzających nieprawdę dokumentów wystawianych przez lekarzy, a także o wręczenie i przyjmowanie w tym celu korzyści majątkowych przez osoby pełniące funkcje publiczne, fałszowanie dokumentacji medycznych oraz poświadczanie w nich nieprawdy w zakresie stanu zdrowia osób ubiegających się o świadczenia z ZUS.
Prokuratura Apelacyjna w Rzeszowie prowadzi śledztwo dotyczące wyłudzenie mienia znacznej wartości przez członków zorganizowanej grupy mającej na celu popełnianie przestępstw na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia.
Na temat stanu lecznictwa odwykowego w województwie świętokrzyskim dyskutowali 18 czerwca uczestnicy konferencji organizowanej przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej i Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego oraz Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Morawicy w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.
W NZOZ Szpitalu Specjalistycznym im. Władysława Biegańskiego w Jędrzejowie (Świętokrzyskie) 28 i 29 maja przeprowadzono specjalny audyt, który pozwoli lecznicy uzyskać certyfikat Systemu Zarządzania Jakością.
Krajowe Centrum ds. AIDS oraz firmę NETOX, która zajmuje się tworzeniem produktów mobilnych na urządzenia mobilne, wspólnie stworzyły aplikację na telefon komórkowy pn. "Mobilny Informator o HIV/AIDS".