Do 18 marca 2025 roku trwa ogłoszony przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego nabór wniosków w ramach Regionalnego Programu Zdrowotnego „Rehabilitacja pacjentów onkologicznych z terenu województwa świętokrzyskiego”.
W Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach po raz pierwszy w Polsce zastosowano echokardiografię wewnątrzsercową podczas zabiegu ablacji migotania przedsionków metodą PFA – poinformowała lecznica.
Prof. Witold Rzyman, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego został powołany 10 lutego do pełnienia funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie chirurgii klatki piersiowej.
W ostatnich dniach odbyły się dwa zabiegi wszczepienia nowego innowacyjnego kardiowertera-defibrylatora podmostkowego. Było to pierwsze zastosowanie tej nowej technologii w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.
Ministerstwo Zdrowia powierzyło ABM realizację konkursu dla przedsiębiorców na realizację badań w obszarze wyrobów medycznych, rozwiązań diagnostycznych in vitro. Spośród 23 złożonych wniosków dofinansowanie na łączną kwotę 26 176 682,92 zł otrzymało 7 przedsięwzięć.
Wyróżnienie w programie „Wymagaj jakości”, przyznane przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta jest znakiem najwyższej jakości opieki medycznej, jaką pacjenci mogą otrzymać w szpitalu.
11 lutego 2025 r. w Suwałkach odbyła się konferencja otwierająca nowy polsko-litewski projekt transgraniczny pn. „Ścieżka zielonych szpitali”.
Polacy nie chcą robić badań profilaktycznych umożliwiających wczesne wykrycie raka. W programach tego typu bierze udział bardzo niewiele osób, w dodatku z roku na rok ta liczba spada.
Nawet 17,1 mld zł mogą kosztować pensje pracowników ochrony zdrowia po ustawowej podwyżce od lipca – pisze Dziennik Gazeta Prawna.
W Szpitalu w Sztumie, zarządzanym przez Grupę American Heart of Poland, uruchomiona została pierwsza w Grupie AHP pracownia żywieniowa.
We wtorek, 11 lutego nowy ambulans trafił do Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.
Uprawnioną do wystawiania recept na darmowe leki, środki lub wyroby będzie każda osoba posiadająca uprawnienie do preskrypcji wynikające wprost z wykonywania przez nią zawodu medycznego.
Od lipca minimalna pensja najlepiej wykształconych pielęgniarek wzrośnie do 10,5 tys. zł (brutto). Lekarz ze specjalizacją zarobi min. 11,9 tys. zł, a salowe – 5,3 tys. zł – informuje w czwartek „Gazeta Wyborcza”.
Sąd Apelacyjny w Lublinie utrzymał w środę wyrok trzech lat więzienia dla Wojciecha G. za czynną napaść na ratownika medycznego. Według ustaleń próbował zaatakować go nożem na oddziale ratunkowym. Wyrok jest prawomocny.
Zespół Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza w Bydgoszczy opublikował pracę w The American Journal of Sports Medicine.
Politycy, którzy nie znają realiów opieki medycznej ani nie rozumieją potrzeb osób umierających i cierpiących, próbują ingerować w decyzje dotyczące leczenia wbrew aktualnej wiedzy medycznej, etyce i zdrowemu rozsądkowi.
Co czwarta dorosła osoba mierzy się w czasie swojego życia z zaburzeniami psychicznymi. Częstość występowania problemu jest szczytowa u młodzieży wchodzącej w dorosłość oraz u osób w drugiej połowie siódmej dekady życia.
W środę w Ministerstwie Zdrowia zainaugurowano kampanię społeczną poświęconą sprzedaży podrabianych leków „Nie okradaj się ze zdrowia! Fałszywe leki to prawdziwe zagrożenie!”.
W 2023 roku na Pomorzu wskaźnik liczby dawców na milion mieszkańców osiągnął wartość 28,4, dwukrotnie wyższą niż średnia krajowa, która wynosiła 15.
Wiceminister Urszula Demkow złożyła wyjaśnienia oraz wystosowała oficjalne przeprosiny – podkreślił rzecznik Ministerstwa Zdrowia, pytany o wypowiedź wiceszefowej resortu ws. ratowników medycznych. Dodał, że Demkow jest delegowana do resortu w ramach umowy koalicyjnej przez Polskę 2050.