Blisko 4 000 bełchatowian w wieku 45-55 lat będzie mogło zostać bezpłatnie przebadanych w kierunku cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i hypercholesterolemii, czyli najczęstszych chorób układu sercowo-naczyniowego.
Z uwagi na to, że wymiar obowiązującego rezydenta czasu pracy oraz wysokość przysługującego wynagrodzenia nie są uzależnione od rodzaju realizowanego elementu programu specjalizacji i miejsca jego odbywania, czas realizacji poszczególnych kursów i staży specjalizacyjnych powinien być uznany za czas pracy, za który przysługuje stosowne wynagrodzenie - poinformował dr hab. med. Roman Danielewicz, dyr. Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Zdrowia.
W związku z zadowalającą postawą minister zdrowia Ewy Kopacz oraz jej osobistemu zaangażowaniu w problematykę Państwowego Ratownictwa Medycznego Rada Krajowej Sekcji NSZZ "Solidarność" odwołała Akcję Protestacyjno-Strajkową - poinformował przewodniczący KSPRiRM Jacek Szarek.
Prawdopodobnie może jednak dojść do strajku pracowników ratownictwa medycznego, jeśli nie dojdzie do ich spotkania z minister zdrowia - powiedzieli wspólnie: szef Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego Robert Szulc oraz przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Służb Ratowniczych Janusz Głębski.
Ośrodek Diagnostyki, Prewencji i Telemedycyny znajdujący się w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II po raz kolejny uruchomił program profilaktyczny adresowany do mieszkańców powiatu krakowskiego mający na celu wyodrębnienie osób o podwyższonym ryzyku zawału serca i wdrożenie metod profilaktyki pierwotnej.
Niedawno w Instytucie Onkologii w Gliwicach została uruchomiona nowoczesna spalarnia odpadów medycznych. Koszt tej inwestycji wyniósł ok. 7 mln zł. W tej kwocie ok. 4 mln zł pochodzi z Narodowego, a 2,2 mln zł - z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wicemarszałek Małopolski Leszek Zegzda uczestniczył w przekazaniu karetki sanitarnej specjalistycznego transportu Sądeckiemu Pogotowiu Ratunkowemu.
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji społecznych i opublikowało na swojej stronie internetowej projekt ustawy o państwowym nadzorze nad systemem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego głównym założeniem jest decentralizacja i demonopolizacja Narodowego Funduszu Zdrowia.
Jak podkreśla resort, projekt ustawy stanowi realizację jednego z punktów programu rządu, zapowiedzianego m.in. w expose premiera, a popartego przez uczestników "białego szczytu", a także przez Rzecznika Praw Obywatelskich.
Radni, mieszkańcy i biały personel szpitala powiatowego w Brzezinach (Łódzkie) zorganizowali 3 sierpnia zbiórkę pieniędzy, które chcą przeznaczyć na poprawę warunków w jakich przebywają najmłodsi pacjenci placówki.
Nie będzie raportu o stanie zdrowia prezydenta. Lech Kaczyński powiedział w "Sygnałach Dnia" w Programie 1 Polskiego Radia, że opinii publicznej nie zostanie przedstawiony taki dokument, a zapowiedzi Michała Kamińskiego z Kancelarii Prezydenta w tej sprawie sprzed kilku miesięcy powstały bez porozumienia z głową państwa.
Szpital w Łańcucie jako pierwszy na Podkarpaciu chce przekształcić się w spółkę, w której 100% udziałów będzie miał powiat. 16 lipca odbyło się posiedzenie Rady Społecznej przy SP ZOZ poświęcone przekształceniu szpitala w spółkę prawa handlowego. W posiedzeniu wzięli udział m.in.: Zarząd Powiatu Łańcuckiego, przedstawiciele związków zawodowych i samorządów pracowniczych działających w placówce. Rada przyjęła uchwałę wyrażającą zgodę na planowane przekształcenie lecznicy.
Dyrektorzy szpitali wytykają błędy w nowym systemie rozliczania z Narodowym Fundiszem Zdrowia - system JGP nie przewidywał np. płacenia za leczenie dzieci z nadciśnieniem na oddziale nefrologicznym, nie było jak rozliczyć neurochirurgicznego leczenia padaczki, a do niektórych zabiegów nie doliczono kosztów znieczulenia.
Ponad połowa Polaków ma nadwagę, a co piąty jest otyły. Otyłość nie jest mankamentem urody, ale poważną chorobą, z którą należy walczyć. Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością apeluje o rozsądek w zrzucaniu zbędnych kilogramów - niestosowanie błyskawicznych bądź rygorystycznych diet, lecz oddanie się w ręce specjalistów.
4 sierpnia Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do minister zdrowia Ewy Kopacz, z prośbą o rozpatrzenie możliwości objęcia programem profilaktycznym dzieci chorych na hamofilię powikłanej inhibitorem (około 40 pacjentów).
Zakończyła się trwająca 3 lata modernizacja i rozbudowa Szpitala Miejskiego w Świnoujściu. Poza oddziałem chirurgicznym, ginekologiczno-położniczym, pediatrycznym i wewnętrznym, jest nowa izba przyjęć, OIOM, dwie sale operacyjne, sala laparoskopowa, trzy sale porodowe i sala cięć cesarskich. Do użytku oddano także trzy pracownie: endoskopową, mammograficzną i RTG oraz dwie poradnie: ginekologiczną i zdrowia psychicznego.
Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia ukarał mandatami 240 publicznych i prywatnych przychodni w regionie za brak sprawozdań o kolejkach do specjalistów. Co miesiąc taka informacja jest aktualizowana na stronie internetowej pomorskiego NFZ. Fundusz twierdzi, że pacjenci mogą się dzięki temu dowiedzieć, w której poradni zostaną przyjęci najszybciej.
Ministerstwo Zdrowia przekazało do uzgodnień zewnętrznych i opublikowało na swojej stronie internetowej projekt rozporządzenia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2009 r.
Kilkoro posłów Prawa i Sprawiedliwości deklaruje, że po wakacjach zajmą się nowelizacją ustawy o zawodzie lekarza i zawodzie dentysty, by wprowadzić do niej obowiązek informowania kobiet przed aborcją o człowieczeństwie ich dziecka - informuje "Nasz Dziennik". Takie prawo obowiązuje obecnie w Dakocie Południowej (USA).
Potencjalni dawcy szpiku z województwa podlaskiego będą mieli łatwiej. Teraz wystarczy, że zgłoszą się do jednego z centrów krowiodawstwa i poproszą o wpisanie do rejestru dawców.
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego opublikował właśnie raport pt. "Lecznictwo szpitalne w Małopolsce w latach 1999-2007". Z raportu wynika m.in., że liczba szpitali publicznych zmalała z 50 w 1999 roku do 44 w roku 2007, zaś liczba szpitali prywatnych wzrosła z 9 w 1999 r. do 28 w 2007 roku.
Zarząd Województwa Śląskiego powołał nowych dyrektorów placówek opieki zdrowotnej. Nowi dyrektorzy rozpoczynają pracę na swych stanowiskach od 1 sierpnia. Zostali oni wybrani na czas nieokreślony.