Z kraju

  • Nowa reumatologia w Puławach

    W szpitalu powiatowym w Puławach (Lubelskie) został oddany do użytku po kilkunastoletniej przerwie Oddział Reumatologii. Chorzy mogą korzystać z 18 miejsc w 6 salach nowego oddziału. o tej pory puławska lecznica dysponowała dla takich pacjentów tylko 12 łóżkami w 2 salach pilnie wymagających remontu.

  • Szpitalne inwestycje w Świętokrzyskiem

    Przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach powstanie Ośrodek Hematologii, Onkohematologii z ośrodkiem przeszczepowym szpiku. - Utworzenie ośrodka to potrzeba chwili - podkreśla dyr. ŚCO Stanisław Góźdź. Opinię tą podziela również członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Gos.

  • Sejmowa awantura o ZOZ-y

    Sejmowa komisja zdrowia wznowiła pracę nad projektem ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, który wrócił z podkomisji. Posłowie odrzucili (stosunkiem głosów 19 do 18 przy 7 wstrzymujących się) wniosek opozycji, popierany przez stronę społeczną, o ponowne skierowanie projektu do podkomisji. W trakcie obrad posłowie zaakceptowali jednak tylko 3 ze 123 artykułów.

  • Na deficyt kadr... zmniejszenie nakładów

    Chociaż braki kadrowe wśród pracowników medycznych są już powszechnie znane, na ich kształcenie przeznaczamy... mniej środków - pisze rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Leszek Pączek, wskazując na zmniejszenie dotacji na tę uczelnię oraz brak wzrostu nakładów na uczelnie medyczne.

  • Związkowcy chcą uzgodnień w sprawie przekształceń uzdrowisk

    Strona związkowa Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia po zapoznaniu się w 11 lipca z problemami dotyczącymi uzdrowisk i lecznictwa uzdrowiskowego, zażądała od Ministra Zdrowia, Ministra Skarbu Państwa, Prezesa NFZ i Ministra Finansów pilnych uzgodnień w zakresie realizacji zgłoszonych problemów, w terminie do 11 sierpnia.

  • Częstochowa sprzedaje przychodnie

    Częstochowa jest pierwszym miastem w Polsce, które chce sprzedać wszystki podległe mu do niedawna przychodnie. 4 lata temu zostały one wydzierżawione przez pracownicze spółki lekarskie, które płacą miastu symboliczną opłatę 1 zł za metr kwadratowy powierzchni. Teraz budynki, działki i sprzęt należący do samorządu zostaną wystawione na sprzedaż.

  • PiS domaga się odwołania Ewy Kopacz

    Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli wniosek o odwołanie minister zdrowia Ewy Kopacz, która - jak napisali w uzasadnieniu - w ciągu 8 miesięcy pracy wykazała się wyjątkową nieudolnością i zupełnym brakiem przygotowania do kierowania resortem.

  • Uroczyste otwarcie szpitala w Świnoujściu

    W Świnoujściu zakończona została, sfinansowana w całości ze środków budżetu miasta, budowa Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły. Inwestycja trwała prawie 3 lata i kosztowała 33 miliony złotych, z czego 12 mln zł to wydatki związane z zakupem nowoczesnej aparatury medycznej.

  • Kolejna transza pożyczek dla szpitali

    Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy z 15 kwietnia 2005 r. o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej (DzU. nr 78, poz. 684, z 2006 r. nr 137, poz. 971 oraz z 2007 r. nr 158, poz. 1104), przedłożony przez minister zdrowia Ewę Kopacz.

  • Poznań wspiera profilaktykę niewydolności serca

    Miasto Poznań realizuje kolejny program zdrowotny pn. "Nowy kompleksowy model wczesnego wykrywania, profilaktyki i leczenia chorych z niewydolnością serca". Jego celem jest określenie grupy mieszkańców szczególnie narażonej na rozwój niewydolności serca i wdrożenie odpowiedniego leczenia zapobiegającego rozwojowi choroby.

  • 7 mln zł dla szpitala w Pułtusku

    14 lipca radni województwa mazowieckiego podjęli decyzję o przekazaniu 7 mln zł na budowę szpitala w Pułtusku. Wsparcie umożliwi dokończenie prac budowlanych w ramach pierwszego etapu budowy placówki. To również zielone światło do ubiegania się o fundusze unijne na wyposażenie obiektu.

  • Warszawa chce komercjalizować

    Najnowszym pomysłem warszawskiego Ratusza na uzdrowienie miejskiego systemu opieki zdrowotnej jest powołanie spółki prawa handlowego ze 100-procentowym udziałem miasta, zarządzającej stołecznymi szpitalami i przychodniami. Przedstawił go dyrektorom szpitali i radnym z komisji zdrowia wiceprezydent Jarosław Kochaniak odpowiedzialny za zdrowie.

  • Paszkiewicz: Za rok JGP w POZ

    Rada Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia na Pomorzu przyjęła projekt planu finansowego na rok 2009. W przyszłym roku Fundusz na Pomorzu będzie miał do dyspozycji 3 117 mln zł, czyli o 238 mln zł więcej niż w roku bieżącym.

  • OZZL poparł projekt tzw. ustawy koszykowej

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy pozytywnie ocenił projekt nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU. nr 210, poz. 2135, z późn. zm.) oraz niektórych innych ustaw (projekt tzw. ustawy koszykowej).
    - Być może niektóre szczegółowe rozwiązania mogłyby być lepsze, ale – w całości – przedstawiona propozycja jest istotnym krokiem naprzód w budowaniu racjonalnego systemu opieki zdrowotnej w Polsce - uważa przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel.

  • BCC wytyka premierowi zaniechania w systemie ochrony zdrowia

    Wbrew społecznym oczekiwaniom, reforma systemu ochrony zdrowia pozostaje wciąż dziedziną, która po miesiącach żmudnych negocjacji zainteresowanych stron jest obszarem pozbawionym ostatecznych propozycji skutecznych rozwiązań systemowych, zapewniających godne warunki pracy lekarzy i pielęgniarek oraz bezpieczeństwo zdrowotne obywateli - uważa prezes Business Centre Club Marek Goliszewski.

  • Międzynarodowy zjazd medyków-esperantystów

    W dniach 13-18 lipca na Wydziale Farmaceutycznym Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbywa się 16. Międzynarodowy Medyczny Kongres Esperancki, zorganizowany w 100-lecie działalności Światowego Medycznego Związku Esperanckiego (Universala Medicina Esperanto-Asocio, UMEA).

  • Mazowieckie problemy z kontraktowaniem

    Na Mazowszu część placówek nie zdążyła jeszcze podpisać kolejnych, opartych na nowych zasadach rozliczeń, kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

  • Zabrzanie uhonorowali lekarzy

    Uroczyste wręczenie zabrzańskich Nagród Świętego Kamila odbyło się 12 lipca w sali witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego. Miasto honoruje nimi tych, którzy swoją wieloletnią działalnością społeczną zyskali szacunek i wdzięczność mieszkańców. W tym roku statuetki otrzymały osoby, które poświęciły swoją karierę zawodową ratowaniu zdrowia i życia innych ludzi.

  • Stój w kolejce lub... eksperymentuj

    Pieniędzy na leczenie pacjentów z WZW typu B i C jest o połowę za mało. W Łodzi niektórzy pacjenci są zapisywani dopiero na 2009 rok. Najpilniejsze przypadki są kwalifikowane do leczenia w ciągu 2-3 miesięcy. Dlatego chorzy decydują się na udział w eksperymentalnym leczeniu preparatami, które nie trafiły jeszcze do aptek.

  • Współpraca uczelni i szpitala

    4 lipca Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu oraz Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II zawarły porozumienie dotyczące współpracy.

98884 artykuły - strona 4426 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.