mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Ratownicy planują ogólnopolski protest

    Rząd nie jest zainteresowany dialogiem i naszymi postulatami, jeżeli nic się nie zmieni, w czerwcu rozpoczniemy ogólnopolską akcję protestacyjną - powiedział przewodniczący związku zawodowego ratowników Robert Szulc.

  • Zakończenie projektu "Super Pielęgniarka"

    90 pielęgniarek i położnych, w tym trzech mężczyzn z regionu łódzkiego, otrzymało certyfikaty ukończenia szkolenia w ramach projektu "Super Nurse"(Super Pielęgniarka), realizowanego przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

  • Były prezydent nie pomoże lekarzom?

    "Prezydent Lech Wałęsa nie ma możliwości podjąć się pomocy w negocjacjach z władzami w sprawie OZZL" - stwierdziło Biuro Lecha Wałęsy w odpowiedzi na list przewodniczącego Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztofa Bukiela z 19 maja br.

  • Brakuje chirurgów dziecięcych

    W Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Toruniu na Oddziale Urologii i Chirurgii brakuje specjalistów. Dotychczasowa ordynator dr Elżbieta Jaskólska zrezygnowała z pracy, gdyż, jak twierdzi, nie była w stanie dobrze wykonywać swoich obowiązków w takich warunkach. Lecznica odwołała wszystkie planowe zabiegi, na stół operacyjny trafiają tylko nagłe przypadki. Jeśli placówka nie znajdzie szybko lekarzy, oddział będzie wkrótce zamknięty.

  • Zachodniopomorski Nobel w medycynie

    Dr Cezary Cybulski z Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie po raz drugi w karierze znalazł się w gronie naukowców wyróżnionych za osiągnięcia naukowe nagrodą "Zachodniopomorskie Noble", przyznaną przez Zachodniopomorski Klub Liderów Nauki. Uroczysta VIII gala konkursu odbyła się 1 czerwca br. w Operze na Zamku w Szczecinie.

  • PIP skontroluje czas pracy w szpitalach

    Zastępca Głównego Inspektora Pracy Anna Tomczyk poinformowała, że w tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, czas pracy w ochronie zdrowia podlega "wnikliwym czynnościom nadzorczo-kontrolnym" inspektorów pracy.

  • MZ rozważa odroczenie JGP?

    Choć do wprowadzenia systemu JGP pozostały 4 tygodnie, nadal nie są znane szczegóły zmian. Rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia Edyta Grabowska utrzymuje, że niezbędne informacje znajdują się na stronie internetowej Funduszu, ale dyrektorzy szpitali twierdzą, że dostępny jest jedynie projekt, a nie zatwierdzona przez prezesa NFZ zmiana.

  • Ratownicza "S": Za mało środków, zły algorytm

    Rada Krajowej Sekcji Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ "Solidarność" z niepokojem przyjęła informację o rezygnacji ze stanowiska wiceministra zdrowia Andrzeja Włodarczyka. - Wraz z jego odejściem zdymisjonowano grupę jego najbliższych współpracowników, znających realia ratownictwa medycznego - informuje Przewodniczący Rady KSPRiRM Jacek Szarek.

  • Warszawski Uniwersytet Medyczny najlepszy

    Akademickie Centrum Informacyjne z Poznania po raz czwarty przygotowało rankingi szkół wyższych. Pierwsze miejsce wśród uczelni medycznych zajął Warszawski Uniwersytet Medyczny, drugie - Akademia Medyczna w Gdańsku, a trzecie - Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

  • Diabetycy proszą o korektę listy refundacyjnej

    W imieniu pacjentów chorych na cukrzycę oraz ich bliskich Polskie Stowarzyszenie Diabetyków zwróciło się do minister zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o uwzględnienie analogów długodziałających na listach leków refundowanych.

  • Kopacz: 5 czerwca koszyk świadczeń

    Przykre wydarzenia, które miały miejsce w ostatnim czasie, nie opóźnią ani nie wstrzymają prac nad reformą systemu ochrony zdrowia - oświadczyła minister zdrowia Ewa Kopacz.- Jestem zdeterminowana, aby te prace kontynuować i będę je kontynuować z tymi ludźmi, którzy zostali w ministerstwie, jak i z tymi, o mianowanie których poproszę premiera już w najbliższych dniach - zapowiedziała.

  • Wiceminister zdrowia podał się do dymisji

    Wiceminister zdrowia Krzysztof Grzegorek poinformował o złożeniu dymisji na ręce premiera Donalda Tuska "w poczuciu odpowiedzialności za prace resortu zdrowia, losy trudnych reform, jak też standardy życia publicznego w Polsce".
    Jednocześnie Grzegorek oświadczył, że nigdy, w żadnych okolicznościach nie przyjmował korzyści majątkowych, ani nie brał łapówek. - Zostałem niesłusznie pomówiony, mam nadzieję że prokuratura i sądy szybko wyjaśnią sprawę - stwierdził wiceszef resortu zdrowia.

  • Miasto szuka dzierżawcy szpitala

    28 maja Rada Miejska w Siemianowicach Śląskich przyjęła (18 głosami przy 4 wstrzymujących się) uchwałę o przygotowaniu przetargu na dzierżawę Szpitala Miejskiego. Zatwierdzono też sprawozdanie finansowe lecznicy oraz przekazano 1,5 mln zł z kasy gminy na pokrycie ujemnego wyniku finansowego placówki.

  • Nowa pracownia TK i RM w Kędzierzynie-Koźlu

    W SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu (Opolskie) wymieniono sprzęt do tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Nowoczesną pracownię tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego uruchomiło 30 maja Śląskie Centrum Diagnostyki Obrazowej Helimed z Katowic, które od 10 lat działa na rynku medycznym, a od 6 lat jest obecne na Opolszczyźnie.

  • Głodówka pielęgniarek

    Pielęgniarki i położne ze Szpitala Specjalistycznego im. H. Klimontowicza w Gorlicach (Małopolskie), którym - mimo wielu rozmów z dyrekcją - nie udało się wywalczyć podwyżek, zapowiedziały na dziś zaostrzenie protestu. Głodować będzie 7 ochotniczek, akcja rozpocznie się o godzinie 15.00.

  • Ustalono terminy LEP i LDEP

    Ustalone zostały terminy Lekarskiego Egzaminu Państwowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego w sesji jesiennej br.

  • Samorząd za sfinansowaniem likwidacji SP ZOZ przez państwo

    Konwent Starostów i Wicestarostów Lubuskich opowiedział się za "stworzeniem jasnych, czytelnych uregulowań prawnych, umożliwiających SP ZOZ w spółki prawa handlowego, z zapewnieniem pokrycia przez budżet państwa kosztów zakończonych, aktualnie prowadzonych i przyszłych likwidacji istniejących SP ZOZ".

  • Lekarze się zwalniają, dyrektor bagatelizuje

    Oddział chirurgiczny SP Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Łomży (Podlaskie) pracuje bez połowy dotychczasowej obsady. 1 czerwca ze szpitala odeszło 5 chirurgów, z końcem maja skończyły się bowiem okresy wypowiedzeń ich umów o pracę. Dyrektor zapewnia jednak, że oddział funkcjonuje normalnie.

  • Stary wzór recept - jeszcze tylko przez miesiąc

    W związku z artykułem "Do końca tego roku będą obowiązywać stare druki recept", opublikowanym w "Gazecie Prawnej" 30 maja br. pragniemy przypomnieć pisemną odpowiedź dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia Artura Fałka na nasze pytania związane z zapowiedziami wprowadzenia nowego wzoru recept.

  • Premier zadowolony z pracy minister Kopacz

    Nie ma konfliktu między ministrem finansów Jackiem Rostowskim a minister zdrowia Ewą Kopacz - stwierdził premier Donald Tusk. - Jest natomiast gorąca dyskusja - przyznał. Jak wyjaśnił, dotyczy ona zaangażowania pieniędzy publicznych w restrukturyzację szpitali.
    Dodał, że jest zadowolony z pracy minister Kopacz, która ma "najtrudniejszy odcinek pracy rządu" - "dopięcie" pakietu ustaw dotyczących reformy ochrony zdrowia w taki sposób, aby "budżet się nie zawalił i żeby szpitale stanęły na nogi".

98888 artykułów - strona 4442 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.