Z kraju

  • Modernizacja szpitali

    18 kwietnia w Szpitalu Miejskim w dzielnicy Godula w Rudzie Śląskiej odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanego ze środków budżetu miasta III Oddziału Wewnętrznego i Gastroenterologii z pododdziałem Chemioterapii, Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej oraz Oddziału Okulistycznego.

  • Corhydron znów ma kłopoty

    Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu z obrotu i stosowania Corhydronu. Decyzja wiązała się z doniesieniami o dziecku, u którego po operacji i podaniu m.in. zakwestionowanego preparatu pojawiły się komplikacje.

  • "Pracujecie na zmiany albo bezrobocie"

    Dyrektor suwalskiego szpitala postawił lekarzom ultimatum "Pracujecie na zmiany albo bezrobocie".Tymczasem połowa zatrudnionych w nim lekarzy złożyła wypowiedzenia i jeżeli w najbliższych dniach nie dojdzie do rozmów z dyrekcja kilka oddziałów 1 maja zostanie najprawdopodobniej zlikwidowanych.

  • Były wiceminister zdrowia z zarzutami

    Były wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas został zatrzymany wczoraj pod zarzutem przyjęcia 40 tysięcy złotych od firmy diagnostycznej. Dziś wydział ds. przestępczości zorganizowanej prokuratury Krajowej w Łodzi postawił zarzuty jemu oraz dwóm innym osobom związanym z  Instytutem Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

  • Łódzkie eZdrowie

    Województwo Łódzkie było jedynym polskim regionem mającym swą reprezentację na spotkaniu Sieci eZdrowia Stowarzyszenia Regionów Europejskich, które odbyło się 11 kwietnia w Wiedniu. Urząd Marszałkowski w Łodzi reprezentował Marcin Zawisza, Naczelnik Wydziału ds. eZdrowia Departamentu Polityki Zdrowotnej.

  • Ocena kodeksu etyki za tydzień

    Trybunał Konstytucyjny odroczył do 23.04 orzeczenie dotyczące kodeksu etyki lekarskiej. Wyrok dotyczyć ma przepisów o izbach lekarskich i uzupełniającego je zakazu publicznej krytyki lekarzy przez innych medyków. Trybunał ma orzec czy przepisy te nie są sprzeczne z konstytucją.

  • Program poprawy kontroli glikemii

    Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne i Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej patronują trwającemu od początku 2008 roku na terenie całego kraju Programowi poprawy kontroli glikemii.

  • Światowy Dzień Chorych na Hemofilię

    17 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Z tej okazji z  inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię zostanie otwarta wystawa zdjęć Krzysztofa Millera, przedstawiająca codzienne życie pacjentów i  ich zmagania z chorobą.

  • Europejski Tydzień Na Rzecz Szczepień

    W dniach 21-27 kwietnia z inicjatywy Stowarzyszenia "Parasol dla Życia" po raz pierwszy w Polsce będzie obchodzony European Immunization Week.

  • Nowy prorektor UJ ds. Collegium Medicum

    16 kwietnia odbyło się zebranie Kolegium Elektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, które wybrało nowych prorektorów Uniwersytetu Jagiellonskiego na kadencję 2008-2012. Nowo wybrani prorektorzy oficjalnie obejmą swoje stanowiska 1 września br.

  • Chemioterapia po staremu

    W dniu 16 kwietnia 2008 r. minister zdrowia Ewa Kopacz wydała decyzję stwierdzającą nieważność zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 31 marca 2008 r., dotyczącego chemioterapii niestandardowej. Jak pisze w decyzji minister, po wnikliwej analizie w/w zarządzenia oraz wyjaśnień przesłanych przez Prezesa NFZ, stwierdzono, że rozwiązania przyjęte przez Fundusz naruszają w sposób rażący interesy świadczeniobiorców w zakresie zabezpieczenia i zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej, a ich skutkiem mogłoby być całkowite pozbawienie pacjentów jedynej skutecznej metody leczenia.

  • Naczelna Rada Lekarska o zniesieniu stażu

    Naczelna Rada Lekarska odnosząc się do wypowiedzi minister zdrowia, która zapowiedziała zniesienie stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów wydała oświadczenie, w którym zdecydowanie sprzeciwia się planom minister Kopacz. Zdaniem NRL staż podyplomowy jest obecną również w większości rozwiniętych krajów Europy i świata, podstawową formą doskonalenia zawodowego przygotowującą absolwentów studiów medycznych do wykonywania zawodu, a w świetle obowiązujących przepisów również realizacją prawa lekarza i lekarza dentysty do rozwoju zawodowego.

  • O organizacji transportu medycznego w Wielkopolsce

    W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim, z udziałem wojewody Piotra Florka, wicewojewody Przemysława Paci, wicemarszałka Krystyny Pośledniej, dyrektorów: wielkopolskiego oddziału NFZ poznańskiej stacji pogotowia i największych poznańskich szpitali, odbyło się spotkanie w sprawie organizacji transportu medycznego.

  • Komedii z prywatyzacją szpitala ciąg dalszy

    Ponad milion złotych odszkodowania żądają od miasta katowiccy urolodzy, którzy wygrali unieważniony przez miasto przetarg na prywatyzację Szpitala im. Michałowskiego. Po unieważnieniu przetargu zapewniano, że ostatecznie zostanie on wydzierżawiony. Urzędnicy kolejny raz zmienili jednak zdanie i wycofali się z tego pomysłu.

  • Prof. Ewa Małecka–Tendera ponownie rektorem ŚUM

    Rektorem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na kadencję 2008 – 2012 została wybrana prof. dr hab. n. med. Ewa Małecka – Tendera, dotychczasowy rektor uczelni.

  • Interna w Krapkowicach bliska zamknięcia

    Jeżeli w ciągu dwóch najbliższych tygodni nie dojdzie do kompromisu pomiędzy lekarzami a dyrekcją szpitala w Krapkowicach na Opolszczyźnie, tamtejszy oddział wewnętrzny zostanie zamknięty.

  • W Lublinie podwyżki nie dla lekarzy

    Wszystkie grupy zawodowe Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie dostały wczoraj propozycje podwyżek. Poza lekarzami. Według Marty Podgórskiej, rzecznik prasowej szpitala lekarze dostali już podwyżki w tym roku i dyrekcja nie ma zamiaru podwyższać im pensji ponownie.

  • Protest w Myślenicach

    Pracownicy szpitala powiatowego w Myślenicach protestowali wczoraj przeciw prywatyzacji lecznicy. Według Małgorzaty Kruzel, przewodniczącej związku zawodowego pielęgniarek i położnych myślenickiego szpitala przeciwna planom powiatu jest większość z 650 pracowników.

  • Nowy konsultant w dziedzinie transfuzjologii na Podkarpaciu

    Wicewojewoda Małgorzata Chomycz powołała na stanowisko konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie transfuzjologii klinicznej lek. med. Annę Gotkowską. Do tej pory tę funkcję sprawował lek. med. Jan Tabisz, który zrezygnował ze stanowiska w związku z przejściem na emeryturę.

  • Szpital w Opolu ponownie z akredytacją

    Szpital Wojewódzki w Opolu po raz kolejny z powodzeniem przeszedł procedurę akredytacyjną i uzyskał pełna akredytację Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Akredytacja ważna jest do 19 marca 2011 r.

98905 artykułów - strona 4460 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.