18 kwietnia w Szpitalu Miejskim w dzielnicy Godula w Rudzie Śląskiej odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanego ze środków budżetu miasta III Oddziału Wewnętrznego i Gastroenterologii z pododdziałem Chemioterapii, Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej oraz Oddziału Okulistycznego.
Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu z obrotu i stosowania Corhydronu. Decyzja wiązała się z doniesieniami o dziecku, u którego po operacji i podaniu m.in. zakwestionowanego preparatu pojawiły się komplikacje.
Dyrektor suwalskiego szpitala postawił lekarzom ultimatum "Pracujecie na zmiany albo bezrobocie".Tymczasem połowa zatrudnionych w nim lekarzy złożyła wypowiedzenia i jeżeli w najbliższych dniach nie dojdzie do rozmów z dyrekcja kilka oddziałów 1 maja zostanie najprawdopodobniej zlikwidowanych.
Były wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas został zatrzymany wczoraj pod zarzutem przyjęcia 40 tysięcy złotych od firmy diagnostycznej. Dziś wydział ds. przestępczości zorganizowanej prokuratury Krajowej w Łodzi postawił zarzuty jemu oraz dwóm innym osobom związanym z Instytutem Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Województwo Łódzkie było jedynym polskim regionem mającym swą reprezentację na spotkaniu Sieci eZdrowia Stowarzyszenia Regionów Europejskich, które odbyło się 11 kwietnia w Wiedniu. Urząd Marszałkowski w Łodzi reprezentował Marcin Zawisza, Naczelnik Wydziału ds. eZdrowia Departamentu Polityki Zdrowotnej.
Trybunał Konstytucyjny odroczył do 23.04 orzeczenie dotyczące kodeksu etyki lekarskiej. Wyrok dotyczyć ma przepisów o izbach lekarskich i uzupełniającego je zakazu publicznej krytyki lekarzy przez innych medyków. Trybunał ma orzec czy przepisy te nie są sprzeczne z konstytucją.
Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne i Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej patronują trwającemu od początku 2008 roku na terenie całego kraju Programowi poprawy kontroli glikemii.
17 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Z tej okazji z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię zostanie otwarta wystawa zdjęć Krzysztofa Millera, przedstawiająca codzienne życie pacjentów i ich zmagania z chorobą.
W dniach 21-27 kwietnia z inicjatywy Stowarzyszenia "Parasol dla Życia" po raz pierwszy w Polsce będzie obchodzony European Immunization Week.
16 kwietnia odbyło się zebranie Kolegium Elektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, które wybrało nowych prorektorów Uniwersytetu Jagiellonskiego na kadencję 2008-2012. Nowo wybrani prorektorzy oficjalnie obejmą swoje stanowiska 1 września br.
W dniu 16 kwietnia 2008 r. minister zdrowia Ewa Kopacz wydała decyzję stwierdzającą nieważność zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 31 marca 2008 r., dotyczącego chemioterapii niestandardowej. Jak pisze w decyzji minister, po wnikliwej analizie w/w zarządzenia oraz wyjaśnień przesłanych przez Prezesa NFZ, stwierdzono, że rozwiązania przyjęte przez Fundusz naruszają w sposób rażący interesy świadczeniobiorców w zakresie zabezpieczenia i zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej, a ich skutkiem mogłoby być całkowite pozbawienie pacjentów jedynej skutecznej metody leczenia.
Naczelna Rada Lekarska odnosząc się do wypowiedzi minister zdrowia, która zapowiedziała zniesienie stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów wydała oświadczenie, w którym zdecydowanie sprzeciwia się planom minister Kopacz. Zdaniem NRL staż podyplomowy jest obecną również w większości rozwiniętych krajów Europy i świata, podstawową formą doskonalenia zawodowego przygotowującą absolwentów studiów medycznych do wykonywania zawodu, a w świetle obowiązujących przepisów również realizacją prawa lekarza i lekarza dentysty do rozwoju zawodowego.
W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim, z udziałem wojewody Piotra Florka, wicewojewody Przemysława Paci, wicemarszałka Krystyny Pośledniej, dyrektorów: wielkopolskiego oddziału NFZ poznańskiej stacji pogotowia i największych poznańskich szpitali, odbyło się spotkanie w sprawie organizacji transportu medycznego.
Ponad milion złotych odszkodowania żądają od miasta katowiccy urolodzy, którzy wygrali unieważniony przez miasto przetarg na prywatyzację Szpitala im. Michałowskiego. Po unieważnieniu przetargu zapewniano, że ostatecznie zostanie on wydzierżawiony. Urzędnicy kolejny raz zmienili jednak zdanie i wycofali się z tego pomysłu.
Rektorem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na kadencję 2008 – 2012 została wybrana prof. dr hab. n. med. Ewa Małecka – Tendera, dotychczasowy rektor uczelni.
Jeżeli w ciągu dwóch najbliższych tygodni nie dojdzie do kompromisu pomiędzy lekarzami a dyrekcją szpitala w Krapkowicach na Opolszczyźnie, tamtejszy oddział wewnętrzny zostanie zamknięty.
Wszystkie grupy zawodowe Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie dostały wczoraj propozycje podwyżek. Poza lekarzami. Według Marty Podgórskiej, rzecznik prasowej szpitala lekarze dostali już podwyżki w tym roku i dyrekcja nie ma zamiaru podwyższać im pensji ponownie.
Pracownicy szpitala powiatowego w Myślenicach protestowali wczoraj przeciw prywatyzacji lecznicy. Według Małgorzaty Kruzel, przewodniczącej związku zawodowego pielęgniarek i położnych myślenickiego szpitala przeciwna planom powiatu jest większość z 650 pracowników.
Wicewojewoda Małgorzata Chomycz powołała na stanowisko konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie transfuzjologii klinicznej lek. med. Annę Gotkowską. Do tej pory tę funkcję sprawował lek. med. Jan Tabisz, który zrezygnował ze stanowiska w związku z przejściem na emeryturę.
Szpital Wojewódzki w Opolu po raz kolejny z powodzeniem przeszedł procedurę akredytacyjną i uzyskał pełna akredytację Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Akredytacja ważna jest do 19 marca 2011 r.