Z kraju

  • Można rozbudować Szpital Praski

    Umowa na rozbudowę Szpitala Praskiego jest ważna – stwierdził Urząd Zamówień Publicznych. W styczniu ratusz wstrzymał inwestycję. Według ratusza, umowa zawarta przez poprzedniego dyrektora praskiej placówki z wykonawcą zawierała wady prawne. Według urzędników, największym błędem było podpisanie umowy bez zabezpieczenia finansowego inwestycji.

  • BCC: Zabrakło oceny skutków projektów ustaw

    Skrócenie czasu przeznaczonego na prace "białego szczytu" nie pozwoliło na wprowadzenie do dokumentu końcowego - Rekomendacji Konferencji - bardziej konkretnych propozycji rozwiązań, a jedynie wizji przyszłego systemu ochrony zdrowia - uważa Business Centre Club.

  • Start kampanii "Unijna recepta dla służby zdrowia"

    19 marca w siedzibie Konfederacji Pracodawców Polskich odbyła się konferencja "Unijna recepta dla służby zdrowia", która zapoczątkowała ogólnopolską kampanię informacyjno–promocyjną. Jej podstawowym celem jest przekazanie wiedzy o możliwościach finansowania przedsięwzięć służby zdrowia przy udziale funduszy strukturalnych Unii Europejskiej na lata 2007-2013.

  • "S": O płacach w Komisji Trójstronnej

    Wobec zakończenia prac "białego szczytu" bez rozwiązania kluczowych dla ochrony zdrowia problemów, przewodniczący omisji Krajowej NSZZ "Solidarności" Janusz Śniadek zwrócił się do wicepremiera Pawlaka, przewodniczącego Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych, o włącznie do problemy wynagrodzeń w publicznej opiece zdrowotnej do dyskusji w Komisji.

  • Boni: Zmienić algorytm

    Błąd naszej debaty dotyczącej systemu ochrony zdrowia polega na tym, że patrzymy na tę debatę prawie tylko i wyłącznie przez presje płacowe, które cały czas przecież istnieją, natomiast zapominamy o kilku rzeczach - uważa Michał Boni.

  • Szkolenia dla lekarzy z zakresu leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu

    Świętokrzyskie Centrum Onkologii we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach zamierza w drugim półroczu 2008 roku zorganizować bezpłatne szkolenie dla lekarzy dotyczące terapii zespołu uzależnienia od tytoniu, zakończone uzyskaniem certyfikatu i dodatkowych punktów edukacyjnych.

  • Balicki: Składka bardziej obciąży najbiedniejszych

    Rząd nie przedstawił strategii, celów, założeń, w jaki sposób chce przeprowadzić reformy zdrowia, nie wyznaczył, co chce uzyskać. W dodatku minister Ewa Kopacz stwierdziła, że strona rządowa była obserwatorem. Stąd te ograniczone skutki "białego szczytu" byli w kłopocie - uważa wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Marek Balicki (LiD).

  • OZZL apeluje do wojewody i premiera

    Zarząd Regionu Mazowieckiego OZZL zwrócił się do wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego z "gorącą prośbą" o cofnięcie decyzji o wykreśleniu z rejestru zakładów opieki zdrowotnej Oddziałów Onkologii i Chirurgii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

  • LiD: Wzrost składki, kredyt NFZ, przekształcenia szpitali

    Rząd ucieka od finansowych problemów służby zdrowia - uważają posłowie Lewicy i Demokratów. - Na początku roku usłyszeliśmy, że sprawy finansowe powinni załatwiać dyrektorzy w porozumieniu z personelem, że są do tego uprawnieni, kompetentni - powiedział wiceprzewodniczący KP LiD Marek Borowski na konferencji prasowej w Sejmie.

  • Bukiel: Na prawdziwą reformę nikt nie ma odwagi

    Przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel wyszedł z obrad plenarnych, podsumowujących prace "białego szczytu", tuż przed ich zakończeniem. - Pan premier powiedział, że nie będzie reformy służby zdrowia - skomentował słowa Donalda Tuska.

  • Porozumienie dla serca

    W Wielki Czwartek, z inicjatywy wicewojewody wielkopolskiego Przemysława Paci, powołany został Komitet Honorowy Budowy Zachodniego Centrum Chorób Serca i Naczyń, w którego skład weszli parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej oraz środowisk medycznych województw wielkopolskiego i lubuskiego.

  • Pielęgniarki grożą strajkiem

    Trwające od końca zeszłego roku działania Zawiązku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Szpitalu Specjalistycznym im. H. Klimontowicza w Gorlicach (Małopolskie), mające na celu wzrost wynagrodzeń, nie przyniosły pożądanego rezultatu. Brak porozumienia może doprowadzić do strajku i odejścia pielęgniarek od łóżek pacjentów.

  • Nowy oddział dla chorych po udarach

    Nowoczesny Pododdział Rehabilitacji Poudarowej uruchomiono 19 marca w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi. Wśród zaproszonych na uroczystość otwarcia gości był m.in. prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Marek Mazur.

  • Samorząd promuje aktywność seniorów i profilaktykę chorób płuc

    Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przystępuje do realizacji dwóch kolejnych programów profilaktyki zdrowotnej. 36 samorządów gminnych i powiatowych podpisze w Urzędzie Marszałkowskim porozumienia o współrealizacji projektów promujących aktywność seniorów oraz profilaktykę chorób płuc.

  • Nawigacja satelitarna w stołecznym pogotowiu

    19 marca w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu "Budowa infrastruktury użytkowej systemu pozycjonowania satelitarnego w województwie mazowieckim". Podczas spotkania omówiono pierwsze efekty działania nawigacji satelitarnej w warszawskim Pogotowiu Ratunkowym.

  • Nagrody dla młodych naukowców

    13 marca Fundacja Hasco-Lek już po raz drugi wręczyła nagrody w konkursie promującym najlepsze prace naukowe z zakresu farmacji przemysłowej. - Młodzi naukowcy w Polsce muszą czuć zachętę do pracy badawczej i wiedzieć, że wysiłek, któremu poświęcili kilka lat życia, zostanie doceniony – mówi wiceprezes fundacji Katarzyna Bodalska.

  • Radom bez chirurgii i onkologii

    Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski wykreślił z rejestru ZOZ-ów oddziały chirurgiczny i onkologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Jest to równoznaczne z zerwaniem kontraktu z NFZ, zamknięciem oddziałów i tym, że pracujący na oddziałach lekarze przestaną być pracownikami szpitala.

  • Pracodawcy o rekomendacjach "białego szczytu"

    Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan uważa, że projekt rekomendacji "białego szczytu" zawiera wiele korzystnych dla systemu opieki zdrowotnej rozwiązań, które już wcześniej postulowała. Jednak - według PKPP - jego zapisy są zbyt ogólne, co nie przyspieszy prac nad nowymi regulacjami prawnymi.

  • RPO o "białym szczycie": Krok w dobrym kierunku

    Rekomendacje konferencji Białego Szczytu określają warunki brzegowe, co do których osiągnięto konsensus w czasie obrad z udziałem przedstawicieli wszystkich zainteresowanych stron. Należy ocenić je jako istotny krok w pożądanym kierunku - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

  • Kolejny pomysł na katowicką urologię

    Dzierżawa zamiast sprzedaży - to ostatni pomysł prezydenta Katowic, Piotra Uszoka, dotyczący Szpitala im. prof. Emila Michałowskiego, który mieli kupić pracujący w nim urolodzy.

98919 artykułów - strona 4471 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.