Z kraju

  • Brakuje neurologów

    Od dzisiaj we Wrocławiu nie ma jednego wspólnego ostrego dyżuru neurologicznego. Całodobową opiekę będą musiały zapewnić wszystkie szpitale, które mają oddział neurologiczny. Problemy związane z brakiem neurologów odczuwa również m.in. Opolszczyzna.

  • Problemy z obsadą w warszawskich szpitalach

    W warszawskim Szpitalu dla Dzieci przy ul. Kopernika powstał niedawno nowy oddział pediatryczny. Oddział dla 20 dzieci został w pełni wyposażony - od łóżek po pieluchy i ręczniki. Nie przyjmuje jednak pacjentów - nie ma chętnych do podjęcia tu pracy. Potrzebnych jest 12 pielęgniarek i 5 pediatrów.

  • RPD w sprawie szkolnej profilaktyki

    Stopień wyposażenia szkół w gabinety profilaktyki i pomocy przedlekarskiej (w świetle raportu "Nierówności w dostępie uczniów do profilaktycznej opieki zdrowotnej w Polsce" za rok szk. 2006/2007), zwłaszcza na terenach wiejskich, należy określić jako niewystarczający i wymagający zmiany w tym zakresie - uważa Rzecznik Praw Dziecka.

  • Chwilowy spokój w Łomży i Białymstoku

    Pielęgniarki i położne ze szpitala wojewódzkiego w Łomży, które od środy prowadziły strajk okupacyjny, zawarły porozumienie z dyrekcją i przerwały protest. Do zawieszenia protestu doszło też w Białymstoku. To, niestety, nie koniec protestów.

  • Sejm zajmie się reformą zdrowotną później

    Projektami ustaw związanymi z "polityką zdrowotną", przewidzianymi w porządku dziennym 18 marca Sejm zajmie się 26 marca, w pierwszym, dodanym przez Prezydium Sejmu, dniu następnego posiedzenia Sejmu.

  • Ciekawa kampania profilaktyczna

    "Herkules bez sterydów" to kampania profilaktyczna wojewody zachodniopomorskiego, która ma na celu walkę ze stosowaniem sterydów wśród młodych ludzi.

  • Porozumienia i problemy na Lubelszczyźnie

    W Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Lublinie udało się zawrzeć porozumienie. Dzisiaj być może uda się zakończyć również negocjacje w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Niestety, to nie koniec problemów na Lubelszczyźnie.

  • Ogłoszenia i wypowiedzenia na niby

    Dyrektor szpitala psychiatrycznego w Żurawicy zamieścił w lokalnej prasie ogłoszenie, za pomocą którego poszukuje pielęgniarek do pracy. Strajkujące od początku lutego pracownice szpitala uważają, że jest to kolejny straszak, który ma je skłonić do przerwania protestu.

  • Wnioski z prac "białego szczytu"

    Na 19 marca zaplanowano posiedzenie podsumowujące prace "białego szczytu". Mają w nim uczestniczyć m.in. premier Donald Tusk, minister zdrowia Ewa Kopacz oraz przedstawiciele prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

  • W Komisji Zdrowia o zakazie palenia tytoniu

    13 marca sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła rządowe sprawozdania z realizacji w 2006 r. "Programu ograniczania zdrowotnych następstw palenia tytoniu w Polsce". Informację przedstawił główny inspektor sanitarny – Andrzej Wojtyła.

  • Odwołanie dyrektor wielkopolskiego NFZ

    13 marca, po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Oddziału, Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz odwołał Irenę Błońską z zajmowanego stanowiska Dyrektora Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Od dziś do czasu rozstrzygnięcia konkursu, pełniącą obowiązki Dyrektora Wielkopolskiego OW NFZ będzie Zbigniewa Nowodworska.

  • Startuje akcja "Umierać po ludzku"

    Przygotowana na wzór akcji "Rodzić po ludzku" kampania informacyjno-edukacyjna ma promować osiągnięcia opieki paliatywno-hospicyjnej w Polsce, zachęcając pracowników ochrony zdrowia i społeczeństwo do ich poznania.

  • Konsultacje nt. systemu ratownictwa medycznego

    Aktualizacja Planu Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego dla Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2008-2010 w części dotyczącej powiatu drawskiego była 11 marca przedmiotem spotkania w Złocieńcu.

  • Awantura o ośrodek pediatryczny

    Na wniosek Waldemara Przyrowskiego, przewodniczącego klubu Platformy Obywatelskiej, środowa (12 marca) nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Łódzkiego została przerwana. Powodem była różnica zdań między radnymi w kwestii projektu uchwały w sprawie odłączenia Ośrodka Pediatrycznego im. J. Korczaka od szpitala im. Kopernika.

  • Krytyczna sytuacja w Radomiu

    6 oddziałów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu nie przyjmuje pacjentów. W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym im. Dr Tytusa Chałubińskiego w przyszłym tygodniu rozpocznie się wygaszanie 3 oddziałów.

  • SN: Dyżur to nie godziny nadliczbowe

    Lekarzowi pełniącemu dyżury medyczne w okresie do dnia 1 stycznia 2008 r. nie służy roszczenie o dodatkowe wynagrodzenie w razie nieudzielenia przez pracodawcę odpowiednich okresów nieprzerwanego odpoczynku (art. 132 § 1 i 133 § 1 k.p.) niezależnie od wynagrodzenia wypłaconego z tytułu dyżuru - głosi uchwała powiększonego składu sędziów Sądu Najwyższego.

  • NRL projektuje nową ustawę o izbach

    Naczelna Rada Lekarska przesłała izbom okręgowym projekt zupełnie nowej ustawy o izbach lekarskich wraz z uzasadnieniem. W Sejmie trwają obecnie prace nad nowelizacją ustawy o izbach z 17 maja 1989 r. - jest to projekt posłów PiS.

  • Zawieszony protest

    Związkowcy ze szpitala powiatowego w Starachowicach (Świętokrzyskie) zawiesili wczoraj o godz. 14 prowadzony od poniedziałku protest okupacyjny i wypuścili odwołanego dyrektora Bolesława Dopierałę jego z gabinetu. Jednak zapowiadają, że wznowią go, jeśli władze powiatu powołają na to stanowisko osobę bez dużego doświadczenia w prowadzeniu szpitala.

  • Organizacje pacjentów zwierają szyki

    11 marca w siedzibie Instytutu Praw pacjenta i Edukacji Zdrowotnej trzy organizacje: Federacja Pacjentów Polskich, Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant oraz IPEiEZ podpisały Porozumienie na Rzecz Integracji Organizacji Pacjentów.

  • Bezpłatne badania profilaktyczne dla poznaniaków

    Podobnie jak w latach poprzednich, z budżetu Poznania przeznaczone zostały środki na realizację profilaktycznych programów zdrowotnych. Dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta, poznaniacy mogą skorzystać w 2008 roku z bezpłatnych badań profilaktycznych i świadczeń zdrowotnych.

98919 artykułów - strona 4475 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.