mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Szpital balansuje na krawędzi

    Oddział pediatryczny Szpitala Powiatowego w Braniewie (Warmińsko-Mazurskie) nie zostanie zamknięty. Zatrudnieni tam lekarze otrzymali zaległe pensje za grudzień i wrócili do pracy. Nadal nieczynne są oddziały chirurgiczny (36 łóżek) i ginekologiczno-położniczy (15 łóżek + 7 noworodkowych), które mają wznowić swoją działalność jako niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej od 1 marca.

  • Ratownicy z Grodziska najlepsi

    Zespół Centrum Medyczne Riemer Sp. J. z Grodziska Mazowieckiego zwyciężył w III Międzynarodowych Zimowych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym, które odbyły się w dniach 14-17 lutego w Szczyrku. Drugie miejsce zajęła Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, a trzecie - organizator zawodów, Bielskie Pogotowie Ratunkowe.

  • Porozumienie pod groźbą ewakuacji

    Nadal nie ma porozumienia między protestującymi pielęgniarkami a dyrekcją Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu. W proteście głodowym uczestniczyło dziś już 38 pielęgniarek. Dwie poczuły się źle i musiały zrezygnować z protestu.

  • Pielęgniarki okupują gabinet dyrektora

    Piątek był drugim dniem okupacji gabinetu dyrektora Szpitala Powiatowego w Biłgoraju (Lubelskie) przez pielęgniarki. Siostry walczą o podwyżkę w wysokości 500 zł - 250 zł od stycznia i drugie tyle od kwietnia. Dyrektor proponuje 170 zł, gdyż - jak twierdzi - na więcej go nie stać. Placówka ma ponad 30 mln zł długu. Szacowane koszty podwyżek na poziomie żądań pielęgniarek wyniosłyby ok. 3,5 mln złotych.

  • Jedni wracają do pracy, inni szykują się do strajku

    Zakończył się prowadzony od 11 lutego strajk lekarzy w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym Nr 4 im. Wiktora Degi UM w Poznaniu. 14 lutego po dwugodzinnych rozmowach medycy porozumieli się z dyrekcją. Wznowione zostaną planowe operacje, na które czeka około 100 pacjentów.

  • Trwa walka z meningokokami

    Burmistrz Strzelna (Kujawsko-pomorskie) Ewaryst Matczak poinformował, że w porozumieniu ze służbą medyczną i sanitarną organizuje akcję dobrowolnych szczepień przeciwko meningokokom typu C. Komunikat w tej sprawie zostanie odczytany w kościołach po niedzielnej mszy.

  • Obietnica podwyżek powstrzymała strajk

    Pielęgniarki i położne ze szpitala MSWiA w Białymstoku otrzymały od dyrekcji pisemną obietnicę wzrostu wynagrodzeń wszystkich pracowników od marca br., toteż zawiesiły akcję protestacyjną, choć podkreślają, że spór zbiorowy z dyrektorem trwa. Na razie nieznana jest kwota podwyżek.

  • Buntownicy ustąpili

    9 godzin - prawie do północy trwały wczoraj w sieradzkim starostwie negocjacje z 37 lekarzami, którzy 1 lutego odeszli z pracy w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej im. Prymasa Kardynała Wyszyńskiego w Sieradzu.

  • Polski Projekt 400 Miast w Lubuskiem

    W dniach 15-16 lutego w Zielonej Górze odbywają się szkolenia dla przedstawicieli ochrony zdrowia i społeczności lokalnych z miejscowości, które przystąpiły do Projektu 400 Miast.

  • Nowy sprzęt dla szpitala

    Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zakupił dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej–Curie w Zgierzu lampę do tomografu komputerowego, wartą 300 tys. zł.

  • Certyfikat ISO 9001:2001 dla przychodni

    Przychodnia Specjalistyczna "OLK-MED" w Toruniu, podlegająca marszałkowi województwa kujawsko-pomorskiego, otrzymała certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2001. Świadczy on o wysokim standardzie usług medycznych wykonywanych przez placówkę.

  • Dług szpitala w Dzierżoniowie maleje

    Zmalało zadłużenie Powiatowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dzierżoniowie (Dolnośląskie) w likwidacji. SP ZOZ wygenerował od stycznia 1999 do końca maja 2003 roku dług na kwotę ponad 50 mln zł. Choć podczas 4,5-letniej likwidacji powiat na spłatę wierzycieli przeznaczył ponad 25 mln zł, to – w związku z narastaniem odsetek – dług wynosi obecnie 34 mln zł.

  • Kolejny szpital z akredytacją CMJ

    Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie w ostatnich dniach ponownie otrzymał certyfikat akredytacyjny Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Szpital zdobył pełną akredytację i jest to już trzeci taki certyfikat dla tej placówki. Obecny certyfikat jest ważny do 8 stycznia 2011 r.

  • Akcja na rzecz profilaktyki inwazyjnych zakażeń grzybiczych

    Liczba śmiertelnie groźnych dla pacjentów po przeszczepach, inwazyjnych zakażeń grzybiczych ciągle rośnie. Fundacja Urszuli Jaworskiej organizuje akcję edukacyjną mająca zwrócić uwagę na ten problem.

  • Powstanie Federacja Kół i Stowarzyszeń opiekunów małych diabetyków

    Zespół lekarzy diabetologów współpracujących z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków i zajmujących się dziećmi chorymi na cukrzycę postanowił wystąpić z inicjatywą powołania Federacji Kół i Stowarzyszeń zrzeszających rodziców oraz opiekunów dzieci i młodzieży dotkniętych tą chorobą.

  • RPO: Upowszechniać wiedzę o systemie

    14 lutego z inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich odbyło się spotkanie w Ministerstwie Zdrowia dr. Janusza Kochanowskiego oraz członków Zespołu Eksperckiego ds. Reformy Ochrony Zdrowia przy RPO z kierownictwem resortu, w tym minister Ewą Kopacz, poświęcone sytuacji w ochronie zdrowia.

  • Szpital przyjazny kombatantom

    Prawdopodobnie jeszcze w tym roku w Wielkopolsce uruchomiony zostanie program "Szpital przyjazny kombatantom". W tej sprawie z wojewodą wielkopolskim Piotrem Florkiem rozmawiał minister Janusz Krupski - kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

  • O systemie opieki zdrowotnej w Małopolsce

    Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak wziął udział w konferencji "System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy – regionalna perspektywa", zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości. Spotkanie poświęcone było głównym problemom lecznictwa stacjonarnego w regionie.

  • KIG: Zwiększone nakłady nie rozwiążą problemu

    Krajowa Izba Gospodarcza negatywnie ocenia przygotowany przez posłów Lewicy i Demokratów projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

  • Urząd zamknięty to nie urząd transparentny

    Prezes Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych "Infarma" Zdzisław J. Sabiłło jest zaskoczony wypowiedzią minister zdrowia Ewy Kopacz, że z satysfakcją odbiera ona korespondencję, w której firmy farmaceutyczne uskarżają się na brak dostępu ich przedstawicieli do ministerstwa.

98919 artykułów - strona 4489 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.