Kierunek lekarski prowadzony na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu (UMW) otrzymał pozytywną ocenę programową Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA) na możliwie najdłuższy okres sześciu lat – poinformowała w poniedziałek uczelnia.
Federacja Porozumienie Zielonogórskie wykryła istotny problem związany ze zmianą od stycznia 2025 r. sposobu egzekwowania sprawozdawczości danych z porad lekarskich do Narodowego Funduszu Zdrowia.
W ubiegłym roku ceny usług stomatologicznych zwiększyły się średnio o blisko 9% rdr. Patrząc tylko na dane za grudzień 2024 roku, wzrost wyniósł niespełna 8% rdr.
Od czterech dekad Szpital w Lipsku jest miejscem, w którym pacjenci znajdują pomoc, troskę i profesjonalną opiekę. Wasze zaangażowanie, codzienna praca i poświęcenie w ochronie zdrowia zasługują na najwyższy szacunek – napisał w liście gratulacyjnym wicewojewoda Patryk Fajdek. Szpital w Lipsku 31 stycznia obchodził 40 lat istnienia.
Trwa nabór pacjentów z nowotworem, w wieku powyżej 70. roku życia, do programu EU Navigate. W ramach programu chorzy i ich opiekunowie mogą otrzymać 12-miesięczną pomoc tzw. nawigatora – osoby, która wesprze emocjonalnie i pomoże załatwić urzędowe formalności.
Z dniem 1 lutego Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Lublińcu czasowo zawiesza i zaprzestaje udzielania świadczeń zdrowotnych w następujących komórkach organizacyjnych: Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddział Położniczo-Ginekologiczny, Oddział Noworodkowy, Blok Porodów Niepowikłanych, Blok Operacyjny.
W najbliższych dniach PPOZ ponownie zamierza interweniować w Ministerstwie Zdrowia i Centrum e-Zdrowia w sprawie braku systemowych rozwiązań dotyczących refundacji leków.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki.
Od poniedziałku Bielskie Centrum Psychiatrii Olszówka (BCP) poszerzy swoją bazę o willę w centrum Bielska-Białej. Jej adaptacja została zakończona. Koszt wyniósł 10,3 mln zł – poinformowała rzecznik bielskiego starostwa Magdalena Fritz.
2,7 mln zł rządowej dotacji pochłonie remont dwóch oddziałów pleszewskiego szpitala, który niebawem zacznie się w placówce – poinformował prezes zarządu szpitala Błażej Górczyński. Nowy sprzęt medyczny dla oddziałów za 7 mln zł został już zakupiony.
Ministerstwo Zdrowia informuje, że termin przeprowadzenia oceny wniosków złożonych w naborze D.1.1.1 „Rozwój i modernizacja infrastruktury centrów opieki wysokospecjalistycznej i innych podmiotów leczniczych” zostaje wydłużony i zostanie zakończony w I kwartale 2025 r.
Na początku roku media obiegła informacja o tym, że Ministerstwo Zdrowia zamierza przeznaczyć więcej pieniędzy na leczenie stomatologiczne. Nie ma jednak mowy o tym, by zwiększono limity czy ich wycenę.
Sytuacja szpitala w Nisku była głównym tematem konferencji prasowej wojewody podkarpackiego Teresy Kubas-Hul.
Leczenie ran u dzieci jest w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu integralną częścią całej terapii – poinformował ośrodek w komunikacie.
Prawo Yerkesa-Dodsona, choć obecne w psychologii już od ponad stu lat, wciąż może być dla nas pomocne, a w najgorszym wypadku inspirujące, także jeśli chodzi o postanowień noworocznych.
W związku z udziałem Ministerstwa Zdrowia i Centrum e-Zdrowia w projekcie pn. Second Joint Action Towards the European Health Data Space (TEHDAS2) resort informuje o możliwości wzięcia udziału w konsultacjach publicznych, poświęconych wytycznym i specyfikacjom technicznym.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe szczególnie zasłużonym członkom prezydenckiej Rady do Spraw Ochrony Zdrowia.
System automatycznej refundacji jest krokiem w dobrym kierunku i docelowo powinien polegać na trwałym nabywaniu przez pacjenta przywilejów refundacyjnych do poszczególnych grup leków – zaznacza samorząd lekarski.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że termin przeprowadzenia oceny wniosków złożonych w naborze D.4.1.1 „Rozwój opieki długoterminowej poprzez modernizację infrastruktury podmiotów leczniczych na poziomie powiatowym” zostaje wydłużony do 28 lutego 2025 r.
OZZL przypomina, że troska o zdrowie publiczne powinna być priorytetem rządzących i apeluje do MEN oraz wszystkich decydentów o wprowadzenie „Edukacji Zdrowotnej” jako obowiązkowego przedmiotu w szkołach.