Polska Federacja Szpitali apeluje do obywateli Polski o wspólne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa personelu medycznego, zarówno udzielającego pomocy w domach pacjentów, w terenie, jak i w podmiotach leczniczych – szpitalach, poradniach i wszelkich innych miejscach.
Zakończył się remont Oddziału Neurologicznego i Udarowego sieradzkiego szpitala. Oddział wyposażony jest w najnowocześniejszy, specjalistyczny sprzęt i spełnia najwyższe standardy medyczne. Remont kosztował blisko 3 mln zł, z czego 2,5 mln zł pochodzi z budżetu województwa łódzkiego.
W latach 2008-2017 ilość cukru spożywanego przez jednego mieszkańca naszego kraju wzrosła o ponad 6 kg. Wprawdzie o 6 kg zmniejszyliśmy spożycie cukru nieprzetworzonego, ale aż o 12 kg zwiększyliśmy konsumpcję cukrów prostych obecnych w przetworzonej żywności – powiedział prof. Paweł Bogdański.
Narodowy Instytut Onkologii zaprasza do udziału w szkoleniach dla koordynatorów opieki onkologicznej. Wszystkie miejsca na szkolenia zaplanowane do końca lutego zostały już zarezerwowane, kolejne edycje szkoleń potrwają do końca maja 2025 roku.
W ostatnim czasie pojawiło się wiele nowych możliwości terapeutycznych w raku pęcherza moczowego, ale nadal mamy niską świadomość społeczną i zbyt długą ścieżkę diagnostyczną – wskazują eksperci.
Grupa psychiatrów zaangażowanych w obronę założeń reformy psychiatrii dorosłych domaga się zagwarantowania stopniowego wzrostu finansowania świadczeń z zakresu psychiatrii i leczenia uzależnień do 7 proc. budżetu na świadczenia w 2031 roku.
Czy jako kraj, jako społeczeństwo, jesteśmy gotowi na opiekę nad starzejącym się społeczeństwem?
Rządowy projekt, zakazujący sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów, w tym beznikotynowych oraz ich używania na zasadach dotyczących e-papierosów z nikotyną, został w poniedziałek skierowany do Sejmu – wynika z informacji na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Egzaminatorzy chcą sprawdzić wiedzę wyniesioną ze studiów lekarskich, a nie zdolność do zapamiętania kilku tysięcy pytań. I zmieniają formułę egzaminów LEK i LDEK – informuje w poniedziałek „Dziennik Gazeta Prawna”.
We wtorek lub w środę odbędzie się spotkanie ze środowiskiem ratowników medycznych – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Jakub Gołąb. Dodał, że w spotkaniu mają wziąć udział przedstawiciele resortów zdrowia oraz spraw wewnętrznych i administracji.
Cyberprzestępcy podszywają się pod Narodowy Fundusz Zdrowia. Wysyłają e-maile z ofertą otrzymania dobrze wyposażonej „darmowej apteczki”.
Krajowa Rada Ratowników Medycznych zaapelowała w niedzielę, by zespoły ratownictwa oddały hołd zamordowanemu w Siedlcach koledze, włączając w poniedziałek o godzinie 17.00 syreny karetek.
Zabójstwo naszego kolegi w Siedlcach to olbrzymia tragedia, która zmusza do refleksji – powiedział PAP ratownik medyczny z Torunia Szymon Korzeniowski. Ratownik kwalifikowanej pierwszej pomocy Marek Popek dodał, że w tej pracy doświadcza się aktów agresji, szczególnie od osób „po różnych substancjach”.
Życzymy pacjentom, aby nie musieli tu trafiać, ale kiedy już trafią, to życzymy, aby dzięki wysokim standardom leczenia oraz kompetencjom personelu szpitala, jak najszybciej wracali do zdrowia – powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas symbolicznego otwarcia zmodernizowanego Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym w Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu.
Pilotażowy program badań wzroku 4 tys. uczniów pierwszych i piątych klas szkół podstawowych opracowało bielskie starostwo. Zacznie się od nowego roku szkolnego – poinformowała w poniedziałek rzecznik starostwa Magdalena Fritz.
W rozwoju badań medycznych stawiamy na interdyscyplinarność, w tym bardzo mocno na współpracę z inżynierami politechniki – zapowiedział kardiolog prof. Waldemar Banasiak. Wydział Medyczny Politechniki Wrocławskiej otrzymał grant o wartości 21 mln zł na tworzenie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych i Medycyny Translacyjnej.
Deklarujemy podjęcie stanowczych działań w celu zwiększenia ochrony służb medycznych oraz zapewnienia skuteczności ścigania przestępstw przeciwko ratownikom – czytamy we wspólnym oświadczeniu ministra zdrowia oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie śmierci ratownika medycznego w Siedlcach.
Specjaliści z Centrum Zaburzeń Rytmu Serca Narodowego Instytutu Kardiologii wykonali unikalny zabieg ablacji podłoża migotania przedsionków z dostępu transaortalnego u 42-letniego pacjenta z wrodzoną niedrożnością żyły głównej dolnej. To pierwszy tego typu zabieg w Polsce i jeden z nielicznych na świecie.
Mazowieckie powiaty i miasta na prawach powiatu mogą już ubiegać się o dofinansowanie zadań związanych z ochroną zdrowia i profilaktyką chorób, m.in. nowotworowych czy metabolicznych. Ruszył nabór do programu samorządu województwa „Mazowsze dla zdrowia”. Wnioski można składać do 7 lutego br.
Odbyła się 19. edycja Biegu WOŚP „Policz się z cukrzycą”. Akcja ma na celu promocję zdrowego i aktywnego trybu życia oraz zwrócenie uwagi na problem cywilizacyjny, jakim jest cukrzyca. W Warszawie na starcie stawiło się 8 tys. biegaczy.