mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Ogólnopolska Konferencja Niepublicznych Szpitali Samorządowych

    Nie możemy wciąż być traktowani po macoszemu i działać na marginesie systemu opieki zdrowotnej - mówią uczestnicy I Ogólnopolskiej Konferencji Niepublicznych Szpitali Samorządowych pt. "Rola i znaczenie Niepublicznych Szpitali Samorządowych w systemie ochrony zdrowia w Polsce", którzy spotkali się 2 marca w Częstochowie.

  • Stowarzyszenie Pacjentów odrzuca propozycje MZ

    Propozycja ministra zdrowia Zbigniewa Religii, dotycząca wydzielania jedynie 5 rodzajów świadczeń medycznych, na które nie obowiązywałyby żadne limity, jest "nie do przyjęcia" - uważa Adam Sandauer, przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere.

  • Religa nie weźmie udziału w debacie PO nt. służby zdrowia

    Minister zdrowia Zbigniew Religa nie weźmie udziału w sobotniej debacie nt. sytuacji w służbie zdrowia, organizowanej w Sejmie przez Platformę Obywatelską. Poinformował o tym listownie szefa PO Donalda Tuska.

  • O co chodzi w ciągłych atakach na lekarzy?

    Poniżej prezentujemy stanowisko, jakie zajęła Okręgowa Rada Lekarska w Krakowie w dniu 28 lutego br. w związku z ostatnimi wydarzeniami, w których centrum zainteresowania znaleźli się lekarze.

  • Religa: Dlaczego my musimy zawsze kłamać?

    Przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie dr n. med. Andrzej Włodarczyk zwrócił się z apelem do wszystkich lekarzy o zgłaszanie do OIL w Warszawie przypadków wystąpienia powikłań, komplikacji oraz przypadków śmierci pacjentów, które miały bezpośredni związek z wadliwą organizacją i niedofinansowaniem ochrony zdrowia w Polsce.

  • Prof. Mieczysław Chorąży doktorem honoris causa ŚAM

    W Katowicach odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Śląskiej Akademii Medycznej profesorowi zwyczajnemu dr hab. n. med. Mieczysławowi Chorążemu. Prof. Chorąży jest 50. doktorem honoris causa tej uczelni.

  • Kostrzyn nad Odrą poręczy kredyt dla szpitala

    Szpital powiatowy w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) otrzymał poręczenie kredytu na 1 mln zł. Dzięki temu, pomimo egzekucji komorniczej, placówka będzie mogła nadal funkcjonować. Rada tego miasta upoważniła burmistrza do poręczenia kredytu, ale o połowę mniejszego niż ten, o który wnioskował dyrektor szpitala.

  • "Działania propagandowe rządu to czarny PR"

    Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku wyraziło zdecydowaną dezaprobatę wobec braku zmian systemowych w organizacji ochrony zdrowia w Polsce, a także zdecydowany sprzeciw wobec zastępowania reform w ochronie zdrowia tendencyjnymi działaniami medialnymi, stawiającymi środowisko lekarskie w bardzo niekorzystnym świetle.

  • Wygórowane opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej?

    Postępowania wszczęte w lutym br. przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów mają wyjaśnić, czy placówki medyczne nie naruszyły zbiorowych interesów konsumentów, pobierając wygórowane opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej.

  • Pierwsi samodzielni ratownicy na Kujawach

    Brodnica jest pierwszym miastem na Kujawach, gdzie w podstawowych karetkach pogotowia, zamiast lekarzy, są teraz ratownicy medyczni. W specjalistycznych natomiast nadal obecni są lekarze.

  • Większe kompetencje stołecznego lekarza dyżurnego

    Pacjenci i władze Warszawy zgadzają się, że w zarządzaniu służbą zdrowia panuje chaos. Ma temu zaradzić urzędnik, który będzie koordynował pracę większości warszawskich przychodni i szpitali.

  • Propozycje MZ dla niezadłużonych szpitali

    Niskoprocentowa pożyczka, możliwość wejścia do szpitalnej ligi mistrzów i dodatkowe gratyfikacje z tego tytułu - takie nagrody przewidział minister zdrowia dla szpitali, które wyszły z długów.

  • Starostowie Lubelszczyzny o sytuacji finansowej ZOZ-ów

    Błędne rozwiązanie systemowe w zakresie ustawodawstwa kompetencyjnego oraz reguł finansowania placówek służby zdrowia doprowadziły do ogromnego zadłużenia szpitali powiatowych województwa lubelskiego - czytamy w stanowisku Konwentu Powiatów Województwa Lubelskiego w sprawie sytuacji finansowej placówek służby zdrowia.

  • Piecha: Robimy wszystko, żeby stawka OC nie wzrosła

    Robimy wszystko, żeby stawka ubezpieczenia komunikacyjnego OC nie wzrosła o 12% czy, jak zapowiadają firmy, o 20% - powiedział w Sejmie wiceminister zdrowia Bolesław Piecha, odnosząc się do pytań posłów Platformy Obywatelskiej w związku z planowaną ustawą, zgodnie z którą za leczenie ofiar wypadków drogowych będą płacić ich sprawcy.

  • W Sejmie o refundacji leków na ADHD

    Ok. 20-30% dzieci ze stwierdzonym zespołem nadpobudliwości psychoruchowej powinno brać leki. Wysokie koszty powodują, że nie są one jednak refundowane przez NFZ. Przedstawiciele organizacji, zajmujących się ADHD, apelowali w czwartek o pomoc podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.

  • Głos ORL w Łodzi w sprawie ostatnich wydarzeń

    Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi przyłączyło się do Apelu przewodniczącego Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie oraz oświadczenia Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, Przewodniczącego Naczelnego Sądu lekarskiego i Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej z 23 lutego 2007 roku.

  • Na Śląsku zaczyna brakować pielęgniarek

    W śląskich szpitalach i przychodniach zaczyna brakować pielęgniarek - alarmowano podczas XX Okręgowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych w Katowicach. W tym roku na emeryturę może przejść 1700 sióstr, natomiast chęć nauki zawodu deklaruje ostatnio zaledwie ok. 100 osób rocznie.

  • Oddział Intensywnej Terapii w Białymstoku

    Minister zdrowia Zbigniew Religa wziął udział w otwarciu jednego z najnowocześniejszych w Polsce oddziałów intensywnej terapii dla dorosłych w szpitalu wojewódzkim im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku. Szpital ten był jak dotąd jedynym szpitalem wojewódzkim w Polsce, który nie miał takiego oddziału.

  • Dolny Śląsk w kolejce do pilotażowego programu sieci szpitali

    Prawdopodobnie jeszcze w marcu zostanie podpisane porozumienie w sprawie utworzenia sieci szpitali dolnośląskich. Takie zapewnienie od ministra zdrowia otrzymali przedstawiciele władz regionu, którzy spotkali się ze Zbigniewem Religą w Warszawie. Podobne porozumienie podpisano 26 lutego w Gdańsku.

  • 4 rentgeny od WOŚP

    W listopadzie ub. roku odbył się XXIV Konkurs Ofert Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fundacja wydała wtedy blisko 12 mln złotych ze środków zebranych podczas XIV Finału.

98854 artykuły - strona 4629 z 4943
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.