Z kraju

  • Apel Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej NIL

    Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Jolanta Orłowska-Heitzman zaapelowała do wszystkich lekarzy, a szczególnie do członków organów izb lekarskich, o formułowanie w sposób wyważony, spokojny i rzeczowy wypowiedzi na temat dotyczący działalności innych lekarzy.

  • W Sanoku kwesta na zakup sprzętu dla SOR

    Ponad 600 wolontariuszy z Sanoka i okolicznych gmin kwestowało na zakup sprzętu medycznego dla miejscowego szpitala. Po Jarosławiu i Jaśle to kolejne miasto na Podkarpaciu, gdzie mieszkańcy niezależnie od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy postanowili wesprzeć miejscowy szpital, organizując własną zbiórkę.

  • Obchody dnia wiedzy o wrodzonych wadach serca

    W Kielcach z udziałem ministra zdrowia Zbigniewa Religi odbywa się konferencja poświęcona wrodzonym wadom serca u małych dzieci. Konferencja ma związek z obchodami dnia wiedzy o wrodzonych wadach serca.

  • Gorzowscy kardiolodzy nie wrócili do pracy

    Kardiolodzy ze szpitala wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim, mimo zawartego wcześniej porozumienia nie wrócili w piątek do pracy. Zdaniem dyrektora szpitala Wojciecha Martuli, podpisanie z nimi umów zlecenia na kwoty ustalone w piątek nie jest możliwe z prawnego punktu widzenia.

  • Spory zbiorowe w 11 świętokrzyskich szpitalach

    Załogi 11 świętokrzyskich szpitali weszły już w spory zbiorowe ze swoimi dyrekcjami. W Kielcach są to prawie wszystkie placówki, m.in. Wojewódzki Szpital Zespolony, Neuropsychiatryczny, Świętokrzyskie Centrum Onkologii i Szpital w Czerwonej Górze.

  • Dyrektor szpitala MSWiA złożył dymisję

    Marek Durlik złożył rezygnację z funkcji dyrektora szpitala MSWiA w Warszawie. Zrezygnował po długiej wieczornej rozmowie z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Jarosławem Zielińskim - powiedział rzecznik MSWiA Witold Lisicki. Dodał, że Marek Durlik nie podał powodów rezygnacji.

  • Obowiązek rozpoznania choroby na karcie pacjenta w języku polskim

    Minister zdrowia 21 grudnia ub.r. wydał rozporządzenie w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej oraz sposobu jej przetwarzania (DzU. nr 247, poz. 1819), które mówi m.in. o obowiązku wpisania rozpoznania choroby na karcie informacyjnej z leczenia szpitalnego nie - jak dotychczas - po łacinie, ale w języku polskim.

  • RPO za wprowadzeniem ubezpieczeń dodatkowych

    Z pewnością konstytucyjne prawo do równej ochrony zdrowia nie oznacza, że obywatele mają prawo do wszystkich świadczeń, ponieważ na to nie znalazłyby się pieniądze w budżecie nawet najbogatszego państwa - mówi Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski w wywiadzie dla "Gazety Prawnej".

  • Prezydent nominował profesorów

    Prezydent Lech Kaczyński wręczył w Pałacu Prezydenckim nominacje profesorskie 73 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Zaapelował jednocześnie, aby stawiali wysokie wymagania swoim studentom, dbając tym samym o jak najwyższą jakość kształcenia wyższego.

  • Porozumienie w gorzowskim szpitalu

    Dyrekcja szpitala w Gorzowie Wielkopolskim porozumiała się z kardiologami - informuje RMF FM. Lekarze jeszcze dziś wieczorem wrócą do pracy, jednak nie na etaty. Kontrakty będą podpisywać dopiero od maja. - Do kontraktu musimy się przygotować i na to jest nam potrzebne 2,5 miesiąca - wyjaśnia doktor Wiesław Supiński.

  • Można sprzedawać leki za grosz

    Sprzedaż leków ryczałtowych za jeden czy kilka groszy jest dopuszczalną konkurencją - orzekł w środę warszawski Sąd Apelacyjny. Przeciwnie, jest zdrową konkurencją - powiedziała sędzia Anna Orłowska. Wyrok jest prawomocny.

  • Raport MZ o emigracji personelu medycznego

    Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie internetowej raport na temat migracji polskich lekarzy, pielęgniarek i położnych po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

  • II Konferencja Naukowa Instytutu Aterotrombozy

    Ponad 300 lekarzy specjalistów z różnych dziedzin medycyny uczestniczyło w II Konferencji Naukowej Instytutu Aterotrombozy, która odbyła się 20 stycznia br. w hotelu InterContinental w Warszawie. W tym roku jej tematem przewodnim była "Aterotromboza – choroba całego życia".

  • Sejm odrzucił możliwość sprzedaży leków OTC przez internet

    Sejm odrzucił zgłoszoną przez posłów Platformy Obywatelskiej poprawkę do nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne (DzU. nr 126, poz. 1381 z późn. zm.) umożliwiającą sprzedaż leków bez recepty przez internet.

  • Nowelizacja ustawy o podwyżkach w służbie zdrowia

    Sejm uchwalił nowelizację ustawy z 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń (DzU. nr 149, poz. 1076), obejmując podwyżkami dla pracowników służby zdrowia także lekarzy, pielęgniarki i przedstawicieli innych zawodów medycznych, którzy świadczą usługi dla ZOZ-ów jako podwykonawcy.

  • Śląskie Dni Medycyny Prewencyjnej

    W dniach 7-9 lutego w czeskiej Karvinie po raz 7. odbywały się "Śląskie Dni Medycyny Prewencyjnej". Stronę polską reprezentował na konferencji Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Wojtyła wraz ze swoim zastępcą Przemysławem Bilińskim.

  • Minister zdrowia w Sejmie o sytuacji w służbie zdrowia

    Na koniec roku 2006 zadłużenie szpitali wynosiło ponad 3,845 mld zł.Zagrożonych zajęciami komorniczymi jest 130 szpitali. 30 szpitali generuje ponad 900 mln zł z tego długu. Są to różne szpitale i część tych szpitali naprawdę nie może upaść, bo są potrzebne - powiedział minister zdrowia Zbigniew Religa, przedstawiając w Sejmie informację o sytuacji polskich szpitali.

  • Programy profilaktyczne lubuskiego NFZ w 2007 r.

    Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ poinformował na swojej stronie internetowej, że w br. finansuje 9 profilaktycznych programów zdrowotnych.

  • 10 mln zł kosztować ma budowa stacjonarnego hospicjum w Łodzi

    10 mln zł ma kosztować budowa pierwszego miejskiego hospicjum stacjonarnego w Łodzi. Hospicjum ma zacząć funkcjonować w przyszłym roku.

  • Pionierska terapia wady wzroku

    Nowoczesną metodę leczenia powszechnej po 50. roku życia wady wzroku, tzw. zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), zastosowali jako pierwsi w Polsce okuliści z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.

98854 artykuły - strona 4635 z 4943
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.