mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Konferencja nt. diagnostyki i leczenia obrażeń i schorzeń kręgosłupa

    O diagnostyce obrazowej oraz leczeniu obrażeń i schorzeń szyjnego odcinka kręgosłupa rozmawiali w sobotę w Mierkach koło Olsztyna lekarze ortopedzi, neurochirurdzy, radiolodzy i rehabilitanci.

  • Bp kielecki: Pochylmy się nad chorym człowiekiem

    O "wrażliwość serca" i "pochylenie się nad chorym człowiekiem" apelował w niedzielę do wiernych biskup kielecki Kazimierz Ryczan podczas diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Kielcach.

  • W Gorzowie kwesta na rzecz hospicjum św. Kamila

    W poniedziałek na ulice Gorzowa wyjdzie ponad 800 wolontariuszy, by zbierać pieniądze na rzecz hospicjum św. Kamila w tym mieście. Kwesta odbędzie się po raz 10; organizowana jest w związku z przypadającym 11 lutego Światowym Dniem Chorego, ustanowionym w 1992 roku przez papieża Jana Pawła II. W ub. roku dzięki kweście zebrano 67 tys. zł.

  • Uroczysta msza na Jasnej Górze w XV Światowym Dniu Chorego

    Za wszystkich chorych i cierpiących modlono się w niedzielę na Jasnej Górze, w Światowym Dniu Chorego. Apelowano o prozdrowotną politykę państwa oraz działania na rzecz zapewnienia godnych warunków wszystkim tym, którzy zmagają się z nieuleczalnymi chorobami.

  • Kard. Dziwisz: Nie jesteśmy sami wobec cierpienia i śmierci

    Nigdy nie jesteśmy sami wobec cierpienia i śmierci, bowiem Chrystus otworzył nam drzwi do wiecznego życia. Chwile poprzedzające spotkanie z Bogiem twarzą w twarz mają wielką doniosłość z punktu widzenia wiary - napisał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w liście do chorych.

  • Komornik na razie nie zajął środków na kontach stołecznych szpitali klinicznych

    Do chwili obecnej komornik nie wkroczył na konto żadnego z pięciu warszawskich szpitali klinicznych, których organem założycielskim jest Akademia Medyczna - poinformował rzecznik AM Grzegorz Lisicki. Łączna kwota zadłużenia tych szpitali wynosiła na koniec ubiegłego roku ok. 200 mln zł.

  • RPO: System ochrony zdrowia znajduje się w stanie krytycznym

    W związku z informacjami o możliwości zaprzestania leczenia dzieci z chorobą nowotworową w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu, Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski polecił Pełnomocnikowi Terenowemu we Wrocławiu osobiste zapoznanie się na miejscu z obecną sytuacją oraz prognozą dotyczącą ciągłości leczenia małych pacjentów kliniki.

  • Abp Gądecki: Kalkulacja kosztów nie może przesłonić wartości życia

    Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki przestrzegł w niedzielę w Poznaniu przed stawianiem na pierwszym miejscu ekonomicznych kosztów leczenia pacjenta, a nie ochrony ludzkiego życia.

  • Abp Zimoń zaapelował o poprawę systemu ochrony zdrowia

    O działania prowadzące do szybszej poprawy stanu polskiej ochrony zdrowia zaapelował w XV Światowym Dniu Chorego metropolita katowicki abp Damian Zimoń.

  • Pacjenci: Powołać Rzecznika Pacjenta, obalić monopol NFZ

    Stowarzyszenie pacjentów Primum Non Nocere domaga się powołania instytutcji Rzecznika Pacjenta. W Światowym Dniu Chorego organizacja zorganizowała konferencję prasową dotyczącą problemów pacjentów oraz sytuacji w służbie zdrowia.

  • Prymas: Bądźmy blisko chorych, nie bójmy się ich

    Każdy chory potrzebuje pociechy. Samotność i opuszczenie w chorobie to coś znacznie gorszego niż brak lekarstw, nie unikajmy chorych, bądźmy blisko - powiedział kard. Józef Glemp. W Światowy Dzień Chorego Prymas Polski nawiedził Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Caritas w Warszawie, gdzie odprawił mszę dla chorych i umierających.

  • Lekarze z Poznania będą przeszczepiać płuca

    Lekarze ze Szpitala Klinicznego Akademii Medycznej w Poznaniu, jako pierwsi w Wielkopolsce, będą przeprowadzać skomplikowane operacje przeszczepów płuc. W tym roku zaplanowano trzy takie zabiegi. Będą możliwe dzięki nowemu blokowi operacyjnemu, który został otwarty w klinice. Być może w przyszłości będą tu przeprowadzane także transplantacje serca.

  • Religa: "Solidarność" wie, że teraz nie pora na strajki

    Minister zdrowia Zbigniew Religa spotkał się ze związkowcami służby zdrowia z "Solidarności". Podkreślił, że ma nadzieję, iż "Solidarność" jest związkiem odpowiedzialnym i będzie starać się porozumieć ze stroną rządową, a nie zaogniać sytuację i protestować. W Warszawie odbywa się posiedzenie związkowców z "Solidarności" służby zdrowia. Chcą oni ocenić dotychczasową współpracę ze stroną rządową.

  • Nabywca długu może skarżyć ugodę restrukturyzacyjną

    Sąd Najwyższy przyjął uchwałę, zgodnie z którą legitymowanym do złożenia wniosku o uchylenie ugody restrukturyzacyjnej, o której mowa w ustawie o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej jest także nabywca wierzytelności.

  • Starostowie w Łódzkiem przeciw podwyżkom ze środków na świadczenia

    Szpital w Kutnie to placówka znajdująca się w najgorszej sytuacji finansowo-ekonomicznej w regionie łódzkim. Zobowiązania szpitala wobec wierzycieli sięgają 70 mln zł. Dyrektor szpitala chce, by starosta kutnowski poręczył kolejny kredyt dla placówki.

  • "Trybuna": Długi szpitali spadkiem po kasach chorych

    Szpitalne wierzytelności to spadek po kasach chorych, choć resort zdrowia winą za zadłużenie obciąża dyrektorów placówek. "Trybuna" przypomina, że rząd AWS wprowadził reformę systemu opieki zdrowotnej, zmieniając system jego finansowania.

  • Uwaga na grypę

    Od początku roku w Polsce zanotowano blisko 74 tys. przypadków zachorowań na grypę, z czego prawie 24 tys. wśród dzieci do 14 lat. To jednak znacznie mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, gdzie zarejestrowano 108 tys. zachorowań, w tym 34 tys. wśród dzieci.

  • Urzędniczka MZ przyłapana na łapownictwie

    Główna specjalistka w Departamencie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwa Zdrowia Małgorzata M. została zatrzymana przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego podczas kontrolowanego wręczania łapówki. Kobieta miała przyjąć 4 000 dolarów w zamian za umorzenie opłaty za studia na akademii medycznej.

  • Po raz pierwszy wręczono nagrody im. Św. Kamila

    W Sekretariacie Episkopatu Polski po raz pierwszy wręczono nagrody im. Św. Kamila - patrona chorych i pracowników służby zdrowia. Wśród laureatów są: dyrektor lecznictwa Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie doc. dr hab. n. med. Joanna Meder, Związek Stowarzyszeń Rodzin i Opiekunów Osób Chorych Psychicznie "Pol-Familia" oraz Program Pierwszy Telewizji Polskiej i Newsweek Polska.

  • 11 lutego - XV Światowy Dzień Chorego

    W niedzielę, 11 lutego - w uroczystość Matki Bożej z Lourdes - po raz 15. obchodzony będzie Światowy Dzień Chorego. Został on ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 roku - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie.

98853 artykuły - strona 4639 z 4943
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.