mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Federacja na rzecz Kobiet o dostępie do antykoncepcji i edukacji seksualnej

    14 grudnia Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny zorganizowała spotkanie pt: "Dostępność usług z zakresu zdrowia reprodukcyjnego. Co dalej z antykoncepcją i innymi świadczeniami zdrowotnymi dla kobiet w Polsce?".

  • Pielęgniarski samorząd o nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej

    W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych prezes Krajowej Rady Elżbieta Buczkowska poinformowała, że założenia do projektu nowej ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej stoją w sprzeczności z przyjętymi przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych kierunkami zmian.

  • Podlaski NFZ nie wykorzysta w tym roku 28 mln zł

    Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia nie wykorzysta w tym roku 28 mln zł na świadczenia medyczne - poinformował dyrektor oddziału Jacek Roleder. Powodem są dotychczasowe "nieelastyczne" zasady kontraktowania świadczeń - dodał Roleder.

  • Ruszyła pierwsza w Polsce strona internetowa dla małych pacjentów

    Pierwsza w Polsce strona internetowa dla małych pacjentów została uruchomiona przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. Dzięki niej dzieci mogą zapoznać się z pracą szpitala i przebiegiem podstawowych zabiegów medycznych.

  • Sejm: Akademia Medyczna w Poznaniu - Uniwersytetem

    13 grudnia podczas obrad Sejmu odczytano sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży o rządowym projekcie ustawy o nadaniu Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu nazwy "Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu".

  • Srebrny medal dla polskiego wynalazku

    Prezentowany w dniach 23-27 listopada 2006 roku na 55. Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii EUREKA 2006 w Brukseli wynalazek Akademii Medycznej we Wrocławiu "Protekcja niedokrwienia mięśnia sercowego przy pomocy pola magnetycznego" został bardzo wysoko oceniony przez Międzynarodowe Jury i otrzymał srebrny medal.

  • OIL w Warszawie krytykuje projekt ustawy o sieci szpitali

    Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie zamieściła na swojej stronie internetowej stanowisko w sprawie projektu ustawy o sieci szpitali. Zgadza się w nim z główną tezą zawartą w uzasadnieniu projektu, iż obecna struktura szpitalnictwa w kraju nie odpowiada potrzebom pacjentów. Dlatego zamiar podjęcia działań naprawczych w tym względzie jest - czytamy w stanowisku ORL - godny poparcia. Jednak Rada uznała sposób realizacji tego zamiaru za "niewłaściwy w najwyższym stopniu".

  • RUM receptą na uzdrowienie systemu ochrony zdrowia?

    13 grudnia w warszawskim Domu Dziennikarza przy ul. Foksal odbyła się debata "Trzy życzenia dla rynku zdrowia w Polsce na 2007 rok", z udziałem m.in. wiceministra zdrowia Bolesława Piechy oraz prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzeja Sośnierza, zorganizowana przez Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia.

  • Pyrrusowe zwycięstwo łódzkiego szpitala w sądzie

    700 tys. zł zapłacił łódzki szpital im. Madurowicza kancelarii radcowskiej za poprowadzenie typowej i nieskomplikowanej sprawy o odzyskanie pieniędzy od Narodowego Funduszu Zdrowia - ustalili kontrolerzy Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Za podobne usługi inne szpitale płacą prawnikom 10 razy mniej - jak pisze "Dziennik Łódzki". "Gazeta Wyborcza" donosi, że radcy należało się 100 razy mniej pieniędzy.

  • Rozstrzygnięcie konkursu "Lider Medycyny 2006"

    Piotr Kuna (w kategorii publicznych szpitali) i Marcin Halicki (w kategorii niepublicznych placówek ochrony zdrowia) zostali najlepszymi menedżerami ochrony zdrowia w 2006 roku. Obaj uważają, że miarą ich sukcesu jest przede wszystkim dobry wynik finansowy placówki, którą zarządzają. Dziś odbędzie się uroczyste wręczenie statuetek nagrodzonym w konkursie Sukces Roku 2006 w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny.

  • List OZZL do ministra zdrowia w sprawie nowelizacji ustawy podwyżkowej

    Przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Lekarzy Krzysztof Bukiel zwrócił się z listem do ministra zdrowia Zbigniewa Religi w sprawie nowelizacji ustawy podwyżkowej.

  • MF: Lekarze i pielęgniarki mogą pracować na kontraktach

    Ministerstwo Finansów odpowiedziało na zapytanie Naczelnej Izby Lekarskiej dotyczące zmian w przepisach podatkowych (ustawa o CIT i PIT) od 2007 r. i wyjaśniło, że lekarze i pielęgniarki mogą dalej prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą w szpitalach, czyli pracować na kontraktach.

  • Przetrwała cukrzyca noworodkowa bez insulinoterapii

    Dzięki pionierskiemu projektowi łódzkich i krakowskich lekarzy Polska staje się liderem w leczeniu ciężkiej domiany cukrzycy - donosi/informuje "Gazeta Wyborcza". Chodzi o tzw. przetrwałą cukrzycę noworodkową (PCN).

  • Medale dla francuskich lekarzy

    Dwoje francuskich lekarzy z organizacji "Lekarze Świata" odebrało we wtorek w Krakowie medale i dyplomy "Zasłużony dla Małopolskiej Solidarności". Uroczystość, zorganizowana z okazji 25. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, odbyła się w siedzibie małopolskiej "Solidarności".

  • Gorzowski szpital nie zostanie zlikwidowany

    Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia ma najniższy budżet w Polsce w przeliczeniu na mieszkańca. Jeśli do tego dołożyć katastrofalną sytuację zadłużenia szpitali lubuskich – tylko jeden z Gorzowie jest zadłużony na kwotę blisko 300 mln, a więc prawie porównywalną z budżetem NFZ – mozna mówić o grożącej zapaścią sytuacji służby zdrowia w województwie lubuskim. Jak minister zdrowia chce w budżecie 2007 r. ten problem rozwiązać? - zapytał podczas wtorkowej debaty budżetowej w Sejmie poseł niezależny Czesław Fiedorowicz.

  • Podlaski NFZ wciąż czeka na pieniądze z nadwyżki

    W zeszłym tygodniu centrala Narodowego Funduszu Zdrowia obiecywała, że na konto podlaskiego oddziału trafi 8 mln zł. To nadwyżka wynikająca z większych, niż planowano, wpływów ze składek w III kwartale tego roku. Jednak do tej pory obiecanych środków nie ma. - A czasu na ich wydanie jest coraz mniej - mówi Jan Mirucki, rzecznik podlaskiego NFZ.

  • Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych budzi wątpliwości psychiatrów i psychologów

    Ministerstwo Zdrowia chce uregulować zasady dostępu do niektórych zawodów medycznych, by nie mogły ich uprawiać osoby bez odpowiednich kwalifikacji (pisaliśmy o tym 16 listopada). Tekst ustawy - po konsultacjach społecznych - został skierowany 4 grudnia pod obrady Komisji Prawniczej. Projekt ustawy budzi jednak wątpliwości psychiatrów i psychologów w punkcie dotyczącym zawodu psychoterapeuty.

  • Personel medyczny jak nauczyciele?

    Lekarze i pielęgniarki domagają się, by Ministerstwo Zdrowia w ustawie określiło, ile osób powinno pracować w szpitalach, jak powinni być wykształceni i ile trzeba im płacić. Związkowcy żądają płac minimalnych. Żądania wspierają samorządy zawodowe. To przepisy odpowiadające Karcie nauczyciela. W przyszłym tygodniu tymi żądaniami zajmie się zespół powołany przez premiera - pisze "Rzeczpospolita".

  • Religa: 2600 dodatkowych miejsc na studiach pielęgniarskich w przyszłym roku

    Podczas wtorkowej debaty budżetowej w Sejmie poseł PO Maciej Świątkowski zapytał, czy są zagwarantowane środki na kształcenie pielęgniarek w uczelniach medycznych, ponieważ zwiększyły się potrzeby w zakresie kształcenia, natomiast kwota przeznaczona na kształcenie medyczne jest taka sama.

  • Religa: 900 rezydentur w styczniu, latem - 300

    W projekcie ustawy budżetowej na rok 2007 r. wiele miejsca poświęca się opiece zdrowotnej. Rząd mówi o zwiększeniu nakładu na ten cel o 5 mld zł. Jak to się ma do drastycznego zmniejszenia ilości etatów rezydenckich przez Ministerstwo Zdrowia z 1,5 tys. do 800? - zapytał we wtorek w Sejmie podczas debaty budżetowej poseł PO Jakub Rutnicki.

98813 artykułów - strona 4659 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.