mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • MZ: Karty zamiast książeczek, dowody zamiast kart

    Ministerstwo Zdrowia chce, by do złożenia wizyty u lekarza wystarczał dowód osobisty. Zbędne byłoby posiadanie książeczki zdrowia i elektronicznej karty, którą zamierza wprowadzić Narodowy Fundusz Zdrowia - pisze "Życie Warszawy".

  • Kłopoty Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka i Matki

    Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach należące do Śląskiej Akademii Medycznej to jeden z najbardziej zadłużonych szpitali w regionie, którego długi z przekroczonym terminem płatności wynoszą 48 mln zł. Minister zdrowia podczas majowego strajku zaoferował Centrum pomoc w reformowaniu i oddłużaniu. Ostatecznie jednak tylko zaproponował współpracę szpitala z Towarzystwem Finansowym "Silesia".

  • Szczecińskie hospicjum dla dzieci niedofinansowane przez NFZ

    Szczecin w marcu br. doczekał się dziecięcego hospicjum domowego. Dziś placówka jako NZOZ otacza opieką 40 dzieci i ich rodziny ze Szczecina i miejscowości w promieniu 100 km, dając całodobowe wsparcie ze strony 6 lekarzy specjalistów, 6 pielęgniarek, 3 rehabilitantów, 2 psychologów i sztabu wolontariuszy. Jednak teraz napotyka przeszkody, które mogą uniemożliwić jego funkcjonowanie.

  • Aptekarze popierają zmiany w prawie farmaceutycznym, UOKiK ma wątpliwości

    Rząd przygotował projekt zmian w prawie farmaceutycznym, w którym zamierza radykalnie ograniczyć możliwość otwierania przez młodych farmaceutów własnych aptek. Jeżeli przepisy wejdą w życie, absolwenci farmacji nie będą mogli otworzyć apteki, w sytuacji gdy w promieniu trzech kilometrów funkcjonuje już tego rodzaju placówka, a także jeżeli spowoduje to, że w danej gminie na 1 aptekę będzie przypadać mniej niż 4 tysiące mieszkańców.

  • Zadłużenie placówek ochrony zdrowia w ciągu półtora roku spadło o blisko 30%

    Dzięki uchwalonej w kwietniu 2005 r. ustawie o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej zadłużenie placówek ochrony zdrowia w ciągu półtora roku spadło o blisko 30% - wynika z informacji wiceministra zdrowia Bolesława Piechy przedstawionej na wczorajszym posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia.

  • Piecha: Przyspieszymy prace nad ustawą o ubezpieczeniach dodatkowych

    Rząd przyjął projekt Zbigniewa Religi - od przyszłego roku 12% ze składek ubezpieczenia komunikacyjnego OC zostanie przekazana do Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie ofiar wypadków. Minister zdrowia zastrzegł sobie prawo decydowania o tym, ile stawka wyniesie w kolejnych latach.

  • Powstanie Centrum Terapeutyczne dla dzieci poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych

    Poszkodowane w samochodowych wypadkach dzieci będą mogły się leczyć w "Domu Misia Ratownika". Dzięki akcji "Budujemy razem bezpieczny Dom Misia Ratownika" uzbierano niezbędne fundusze i juz w przyszłym roku zacznie sie jego budowa. Centrum Terapeutyczne powstanie w Dźwirzynie niedaleko Kołobrzegu. Poszkodowane dzieci i ich rodziny będa miały zapewnioną tam bardzo dobra opiekę psychologiczną, rehabilitacyjną i wsparcie prawników.

  • MZ wycofało się z kampanii na promującej naturalne metody planowania rodziny

    Ministerstwo Zdrowia unieważniło przetarg na kampanię promującą metody naturalnego planowania rodziny. - Nie możemy dopuścić do kolportowania treści, które są niezgodne z obowiązującą wiedzą medyczną - mówi rzecznik ministerstwa zdrowia Paweł Trzciński. - Przygotowanie takiego programu musi być wcześniej konsultowane ze środowiskami naukowymi.

  • Od stycznia 361 rentgenów mniej

    Pacjenci z ponad 50 szpitali w kraju od stycznia będą mieli problem z wykonaniem badania rentgenowskiego. 361 aparatów zostanie wyłączonych, bo nie spełniają unijnych norm, a na ich remont lub zakup nowych nie ma pieniędzy. - pisze dziennik "Metro".

  • Religa "nie ma szans na reformy" czy "tylko je pozoruje"?

    Na styczeń premier zapowiedział przegląd członków gabinetu. "Gazeta Prawna" przedstawia własną ocenę ministrów Jarosława Kaczyńskiego na podstawie pięciu kryteriów. Dziennikarze "GP" zapytali, czy ministrowie: realizują reformy, są skuteczni, przyjaźni wobec biznesu i środowisk prawniczych, gotowi do rozmów i jakimi otaczają się kadrami.

  • 15-lecie samorządu pielęgniarek i położnych

    Brak stabilizacji zawodowej, ustawiczne zmiany ministrów zdrowia i brak partnerów do rozmów w rządzie to najważniejsze problemy pielęgniarek i położnych w Polsce - uważa prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych (NRPiP) Elżbieta Buczkowska. We wtorek w Warszawie odbyły się obchody 15-lecia samorządu pielęgniarek i położnych.

  • Zamieszanie z rejestracją leków

    Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał obrót 25 preparatami homeopatycznymi produkowanymi przez firmę Dagomed Pharma. Nie ma ona ważnego pozwolenia na dopuszczenie jej leków do obrotu - poinformowała we wtorek Główny Inspektor Faramceutyczny Zofia Ulz.

  • Przedłużenie terminu składania uwag do projektu ustawy o sieci szpitali

    1 grudnia 2006 roku podczas obrad Kierownictwa Ministerstwa Zdrowia podjęto decyzje o przedłuzeniu terminu składania uwag do projektu ustawy o sieci szpitali do dnia 10 stycznia 2006 roku.

  • Ubezpieczyciele zapłacą za leczenie ofiar wypadków

    Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, przedłożony przez ministra zdrowia.

  • Nowa broń białostockich lekarzy w walce z rakiem

    Lekarze i fizycy z Białostockiego Centrum Onkologii mają nowy oręż w walce z rakiem. - od 4 grudnia wykonują zabiegi brachyterapii mężczyznom z rakiem prostaty.

  • Nowoczesna medycyna niedostępna dla pacjentów

    Najnowsze osiągnięcia medycyny są nieosiągalne dla polskich pacjentów w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej - wynika z najnowszego "Raportu o ochronie zdrowia w Polsce", opublikowanego 5 grudnia 2006 r. przez Instytut Globalizacji. Pacjenci szczególnie odczuwają brak dostępu do nowoczesnej farmakoterapii.

  • Szpital ogrzewany słońcem

    "Dziennik Zachodni" informuje, na dachach części budynków Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Parkitce w Częstochowie pojawiło się 598 kolektorów słonecznych o powierzchni 2,5 m kw. każdy, czyli cała instalacja obejmie 1500 m kw. Po uruchomieniu będą one w stanie zaspokoić 2/3 zapotrzebowania całej lecznicy na ciepłą wodę użytkową.

  • Kolejne kłopoty z hydrokortyzonem

    Główny Inspektor Farmaceutyczny Zofia Ulz wstrzymała w poniedziałek obrót w całym kraju serią leku Hydrocortizon Valeant 100 mg o numerze 0270306, z datą ważności 03.2008, produkcji ICN Polfa Rzeszów, sprowadzanym z Czech. Powodem jest podejrzenie, że seria ta nie spełnia wymagań jakościowych z uwagi na obecność zanieczyszczeń mechanicznych - poinformował na swych stronach GIF.

  • Za mało pieniędzy na świadczenia w warmińsko-mazurskim NFZ

    Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia otrzymał na przyszłoroczne świadczenia tyle samo środków, ile w tym roku. Władze tamtejszych szpitali ostrzegają, że może zabraknąć im pieniędzy na leczenie.

  • Spóźniony prezent podlaskiego NFZ

    Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia ma do rozdsyponowania dodatkowo ponad 8 mln złotych. To nadwyżka wynikająca z większych, niż planowano, wpływów ze składek w III kwartale tego roku.

98813 artykułów - strona 4662 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.