mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Świętokrzyskie – rośnie liczba pobrań narządów

    24 pobrania narządów od zmarłych dawców miały miejsce w zeszłym roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. W regionie świętokrzyskim pobrano łącznie około 90 narządów, ratując tym samym życie kilkudziesięciorga ciężko chorych osób.

  • Nowy konsultant w Podkarpackiem

    Prof. dr hab. n. med. Artur Mazur został nowym konsultantem wojewódzkim w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej w województwie podkarpackim. 1 stycznia 2025 r. został powołany na pięcioletnią kadencję.

  • ABM i MZ na liście zawiadomień do prokuratury

    Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) objęła działaniami audytowymi w zakresie środków publicznych 110 podmiotów, a łączna kwota badanych środków publicznych to blisko 102 mld zł.

  • Potrzebny jest pewien rodzaj determinacji

    Według danych NFZ, do końca 2024 roku z programu Profilaktyka 40+ skorzystały nieco ponad cztery miliony osób spośród 20 milionów – to zaledwie 20 procent uprawnionych. Ale nie wszędzie tak jest.

  • "Najlepszy model optymalizacji działań sektora"

    Bardzo popieramy powstanie Lokalnych Centrów Zdrowia – powiedział prezes Związku Powiatów Polskich Andrzej Płonka, starosta bielski.

  • Rozbroić guza

    W szpitalu im. Marciniaka po raz pierwszy na Dolnym Śląsku podano pacjentce radiofarmaceutyk w przebiegu leczenia nieoperacyjnego guza neuroendokrynnego. Nowoczesna terapia ma pomóc zatrzymać postęp choroby nowotworowej.

  • (Nie)zbędny plan

    System ochrony zdrowia funkcjonuje nawet bez zatwierdzonego planu finansowego NFZ – zapewniają minister zdrowia i prezes funduszu. Eksperci mają na ten temat inne zdanie i ostrzegają przed paraliżem publicznego systemu – informuje w poniedziałek „Dziennik Gazeta Prawna”.

  • Dobry posiłek – dostosować stawkę dzienną

    Polska Federacja Szpitali. w piśmie do minister zdrowia Izabeli Leszczyny zwraca się z prośbą o pilne podjęcie działań w zakresie dostosowania finansowania programu „Dobry posiłek w szpitalu” do rekomendacji Prezesa AOTMiT.

  • Nowacka: ktoś pomylił MON z MEN

    Ministr edukacji Barbara Nowacka skomentowała w niedzielę słowa wicepremiera i szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza o tym, że edukacja zdrowotna w szkołach nie będzie przedmiotem obowiązkowym.

  • Atak na ZRM Namysłów

    8 stycznia doszło do ataku na jeden z zespołów ratownictwa medycznego Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego stacjonujący w Namysłowie.

  • Konferencja „Bezpieczeństwo Zdrowotne”

    9 stycznia br. w Pałacu Staszica w Warszawie odbyła się konferencja naukowa organizowana przez Komitet Prognoz PAN we współpracy z Komitetem Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk Medycznych PAN.

  • Ratowników zaatakowało 20 mężczyzn

    Około godziny 1.42 w nocy z 11 na 12 stycznia Zespół Ratownictwa Medycznego W01 166 Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie został zadysponowany do pobitego na imprezie w miejscowości Żółwin przy ul. Nadarzyńskiej 25 pacjenta.

  • PTR o dostępie do innowacyjnego leczenia w chorobach reumatycznych

    Pomimo stałego zwiększania liczby dostępnych leków nie wszystkie potrzeby pacjentów są w pełni zaspokojone – czytamy w stanowisku Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.

  • Edukacja zdrowotna. Kapitulacja?

    Zapowiedź, że edukacja zdrowotna ma być – czy też może być – przedmiotem nieobowiązkowym, od razu wywołała niepokój po stronie ekspertów, wspierających ideę wprowadzenia do szkół edukacji zdrowotnej.

  • Stomatologizacja zdrowia psychicznego

    Z raportu „Ważne słowa na P.” wynika, że problemy zdrowia psychicznego dotyczą lub będą dotyczyć w różnym stopniu 8,3 mln Polaków. Tak duża skala skłania do przyjrzenia się możliwościom leczenia i jego dostępności.

  • Wicepremier o edukacji zdrowotnej

    Edukacja zdrowotna w szkołach będzie przedmiotem nieobowiązkowym, o udziale w nim będą decydować rodzice – poinformował w niedzielę wicepremier i minister obrony narodowej, lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

  • Polsko-francuska współpraca w onkologii

    10 stycznia 2025 roku w Narodowym Instytucie Onkologii odbyło się spotkanie „The 1st Curie Day”.

  • Lekarze z Rzeszowa operowali we Lwowie

    Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie operowali we Lwowie pacjentów, którzy potrzebowali zabiegów ratujących życie.

  • Radom – miejski szpital kupił wannę porodową

    Na oddziale ginekologiczno-położniczym w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym pojawiła się wanna porodowa.

  • Piotrków – pijany lekarz dyżurował na SOR

    Pijany lekarz pełnił dyżur na SOR w szpitalu w Piotrkowie Trybunalskim (Łódzkie).

98919 artykułów - strona 469 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.