Na Śląsku nadal strajkuje 13 szpitali. W poniedziałek do protestujących dołączyli lekarze ze Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich.
Prawie wszystkie szpitale na Podkarpaciu wypowiedziały kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ich dyrektorzy chcą wynegocjować nowe umowy gwarantujące więcej pieniędzy.
1 lipca 2006 wchodzą w życie nowe rozporządzenia dotyczące refundacji leków. Po raz kolejny na listy nie wpisano, niestety, ani preparatów zawierających nowe, nierefundowane dotychczas, substancje czynne, ani też leków złożonych zawierających substancje już refundowane. Nie dopisano również żadnych nowych odpowiedników substancji już refundowanych.
W piątek lekarze ze szpitala powiatowego w Kutnie wycofali złożone dzień wcześniej zbiorowe wymówienia z pracy. W poniedziałek ma dojść do ponownych rozmów z dyrekcją w sprawie podwyżek.
Do propozycji finansowania ochrony zdrowia za pośrednictwem tzw. bonów zdrowotnych przekonywali w środę na konferencji w Katowicach poseł PiS Andrzej Sośnierz i przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel.
Mimo zawartych w ponad 30 placówkach porozumień płacowych, śląscy lekarze nie otrzymali obiecanych podwyżek. Jeśli do końca września ich płace nie wzrosną, w październiku wznowią strajki.
Rząd próbuje rozwiązać problem podwyżek w ochronie zdrowia kosztem samorządów - uznali przedstawiciele Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Tymczasem władze lokalne nie tylko nie dysponują środkami na ten cel, ale nie mają też prawnych możliwości finansowania wynagrodzeń.
Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła przygotowane przez resort zdrowia rozporządzenie w sprawie Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2006-2010. Wbrew zapowiedziom rząd znów nie zajął się projektem ustawy o ratownictwie medycznym.
Według informacji OZZL na Śląsku strajkuje 17 szpitali. W poniedziałek protest rozpoczęli lekarze ze szpitala powiatowego w Tarnowskich Górach, od wtorku strajkuje Szpital Miejski w Katowicach - Murckach. W środę dołączył do nich Szpital Specjalistyczny im. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej.
Oprócz Śląska, gdzie strajkuje najwięcej szpitali, protesty lekarzy i pielęgniarek odbywają się też w innych regionach. Od środy protestują lekarze ze szpitala powiatowego w Leżajsku, we wtorek strajk ostrzegawczy przeprowadzili pracownicy szpitala wojewódzkiego w Suwałkach, a w Łodzi w dwóch szpitalach strajkują pielęgniarki.
W piątek Sejmowa Komisja Zdrowia zajęła się dwoma projektami ustaw dotyczących podwyżek dla pracowników ochrony zdrowia - rządowym i poselskim klubu PiS.
W latach 2007-2013 Polska będzie mogła wykorzystać 755 mln euro ze środków unijnych na modernizację szpitali, rozwój systemu ratownictwa medycznego i szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek - informuje dzisiejsza "Gazeta Prawna".
W poniedziałek komitet strajkowy pracowników Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach ma podpisać porozumienie z dyrekcją i zakończyć strajk. Lekarze otrzymają podwyżki w wysokości ponad 700 zł brutto, ale wypłacane w ratach, ze względu na zadłużenie placówki.
Premier Kazimierz Marcinkiewicz odwołał Zytę Gilowską ze stanowiska wicepremiera i ministra finansów. Prof. Gilowska oddała się do dyspozycji szefa rządu, ponieważ rzecznik interesu publicznego zarzuca jej, że złożyła niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne.
Mimo porozumienia z ministrem zdrowia i odwołania strajku generalnego, na Śląsku nadal protestuje 20 szpitali i kilka przychodni, a 15 kolejnych placówek szykuje się do strajku. W 20 zakładach lekarzom udało się wywalczyć podwyżki. Z informacji OZZL wynika, że w całym województwie procedury sporu zbiorowego trwają w 77 zakładach opieki zdrowotnej.
W ubiegłym roku specjalizację w ramach rezydentury rozpoczęło ponad 1,5 tys. lekarzy, łącznie państwo finansowało szkolenie ponad 6 tys. rezydentów. W tym roku w sesji letniej miejsc rezydenckich jest 800. Tymczasem z danych Naczelnej Rady Lekarskiej wynika, że po otwarciu unijnych rynków pracy za granicę wyjechało ponad 5 tys. lekarzy.
Rada Etyki Mediów potępiła publikację "Faktu", w której zdjęcia i nazwiska lekarzy ze strajkujących szpitali pediatrycznych opatrzono tytułem "Terroryści".
Równe traktowanie publicznych i niepublicznych podmiotów w ochronie zdrowia to szansa na poprawę sytuacji w ochronie zdrowia - uważa Konfederacja Pracodawców Polskich. W tym celu powołała Korporację "Zdrowie Polskie", która zajmuje się oceną możliwości i barier w rozwoju prywatnego sektora ochrony zdrowia w Polsce.
Porozumieniem zakończyło się spotkanie ministra zdrowia Zbigniewa Religi z przedstawicielami protestujących lekarzy i pielęgniarek na Śląsku. Związkowcy odwołali planowane na czwartek 22 czerwca rozpoczęcie strajku generalnego.
Prof. Edmund Grześkowiak, dziekan Wydziału Farmacji Akademii Medycznej w Poznaniu, został powołany do pełnienia funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie farmacji szpitalnej.