Z kraju

  • Strajkują lekarze w Łódzkiem i na Śląsku

    W województwie łódzkim strajkuje już połowa wszystkich lekarzy. Do dwunastu strajkujących od ubiegłego tygodnia szpitali w poniedziałek dołączyły kolejne placówki, w tym także przychodnie.

  • "Dziennik" o pomysłach ministra Religi

    We wtorek rząd ma się zająć przygotowanym przez ministra zdrowia Zbigniewa Religę programem naprawy sytuacji w ochronie zdrowia. Dzisiejszy "Dziennik" ujawnia, że w projekcie ministra znalazła się między innymi propozycja dopłat do niektórych świadczeń oraz wprowadzenia składki na leczenie osób starszych i niepełnosprawnych.

  • Zaczął się strajk w Lubelskiem

    W tym tygodniu do bezterminowego strajku przystąpiły szpitale na Lubelszczyźnie. Od poniedziałku strajkuje 14 placówek, we wtorek i środę dołączą do nich jeszcze dwa szpitale, a w następnych dniach co najmniej sześć kolejnych placówek.

  • Program walki z cukrzycą jeszcze w tym roku

    Polski program walki z cukrzycą i rola edukacji w zapobieganiu tej chorobie - to najważniejsze tematy zorganizowanego w czwartek 11 maja panelu dyskusyjnego poświęconego problemowi cukrzycy.

  • Czas zdekomunizować służbę zdrowia!

    Wyzysk personelu medycznego przez państwo jest zaplanowanym elementem systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Bez tego wyzysku, służba zdrowia w ogóle nie mogłaby funkcjonować! - mówił podczas manifestacji pracowników ochrony zdrowia 10 maja w Warszawie szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel. Jego zdaniem stosunek władz do ochrony zdrowia to patologia sięgająca korzeniami czasów i ideologii komunistycznej. Czas zdekomunizować służbę zdrowia! - apelował.

  • Interwencje Rzecznika Praw Obywatelskich

    Migracja lekarzy i pielęgniarek, czas pracy w zakładach opieki zdrowotnej, finansowanie pobytu pacjentów w zakładach opiekuńczo-leczniczych oraz problem odpowiedzialności zawodowej lekarzy i praw pacjentów poszkodowanych w wyniku błędów medycznych - to sprawy, w których interweniował w ubiegłym miesiącu Rzecznik Praw Obywatelskich.

  • Bliski finał nowelizacji ustawy o zoz-ach

    Sejmowa Komisja Zdrowia zakończyła w czwartek prace nad nowelizacją ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Teraz projekt trafi pod głosowanie w Sejmie. Ustawa reguluje m. in. zasady udostępniania dokumentacji medycznej, łączenia i zamykania szpitali, a także powoływania konsultantów krajowych i wojewódzkich.

  • Minister Religa zostaje

    30% podwyżki od października i wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 5% PKB w ciągu trzech lat obiecali w środę protestującym premier Kazimierz Marcinkiewicz i minister zdrowia Zbigniew Religa. Prof. Religa zadeklarował, że jest gotowy pozostać na stanowisku ministra zdrowia, jeśli rząd te propozycje zaakceptuje. W czwartek w rozwiązanie sporu między ministrem Religą a wiceministrem Piechą włączył się prezydent.

  • Strajki będą kontynuowane

    Bezterminowy strajk prowadzą już lekarze z kilkudziesięciu szpitali - najwięcej placówek strajkuje na Śląsku i w Łódzkiem, w przyszłym tygodniu dołączy do nich kilkanaście szpitali na Lubelszczyźnie. W czwartek OZZL zdecydował o powołaniu Krajowego Komitetu Strajkowego.

  • Ogólnopolski protest lekarzy i pielęgniarek

    Osiem tysięcy lekarzy i pielęgniarek z całej Polski uczestniczyło w ulicznej demonstracji w Warszawie. Protestujący wyruszyli z Placu Zamkowego pod Ministerstwo Finansów, Sejm, a stamtąd do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Planowana na ten dzień sejmowa debata o sytuacji w ochronie zdrowia została jednak odłożona o dwa tygodnie.

  • PiS bez konkretów

    Odwołanie sejmowej debaty nie jest wyrazem lekceważenia pracowników ochrony zdrowia - zapewniali na konferencji prasowej posłowie klubu PiS, w tym wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Oprócz obietnicy podwyżek w przyszłym roku i ogólnikowych zapowiedzi zmian systemowych w ochronie zdrowia mieli jednak niewiele do zakomunikowania protestującym.

  • Ptasia grypa w Łódzkiem

    Badania w Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach potwierdziły zakażenie wirusem H5Nz u martwego łabędzie znalezionego w rozlewisku Warty przy zbiorniku Jeziorsko w województwie łódzkim. Nie odnotowano jednak żadnych innych przypadków chorych lub martwych ptaków w rozlewisku Warty.

  • Gilowska: podwyżki w przyszłym roku

    Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska powtórzyła, że podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia są możliwe w roku przyszłym. W tej chwili nie ma na nie pieniędzy.

  • PO ma pomysł na podwyżki

    Platforma Obywatelska ma pomysł, jak zrealizować podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia, i chce go przedstawić protestującym. Na konferencji prasowej w Sejmie posłowie PO uznali, że przełożenie planowanej na 10 maja debaty sejmowej jest wyrazem lekceważenia ze strony rządzących.

  • Piecha: "Rząd może zaoferować deklaracje"

    "Dzisiaj rząd lekarzom i pielęgniarkom może zaoferować pewne deklaracje dotyczące wzrostu płac o 30 procent w przyszłym roku z możliwością przyspieszenia tej podwyżki od października" - powiedział w wywiadzie dla Radia RMF FM wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.

  • Sejm o pożyczkach dla szpitali

    Sejm przeprowadził pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy, która umożliwi umorzenie zakładom opieki zdrowotnej 70%, a nie połowy długu, oraz wykorzystanie wszystkich środków, które były przeznaczone na pożyczki dla zadłużonych placówek.

  • Premier chce debaty bez demonstracji

    Premier Kazimierz Marcinkiewicz przyznał w wywiadzie dla programu I Polskiego Radia, że przyczyną przełożenia sejmowej debaty na temat ochrony zdrowia była nie tylko rekonstrukcja rządu, ale także planowana na 10 maja demonstracja lekarzy i pielęgniarek pod Sejmem. Premier jest nadal przekonany, że prof. Religa jest dobrym ministrem i pozostanie w jego rządzie.

  • Strajk bezterminowy w szpitalach

    W poniedziałek do bezterminowego strajku przystąpiło sześć szpitali na Śląsku i jeden w Radomiu. Od wtorku strajkują trzy szpitale w Łodzi i większość placówek powiatowych w regionie. Wkrótce przyłączą się do nich kolejne szpitale, między innymi na Lubelszczyźnie.

  • Wiceminister krytycznie o ministrze

    Brak komunikacji między ministrem zdrowia a zapleczem parlamentarnym, czyli PiS - taki powód wczorajszej rezygnacji prof. Religi wskazuje najczęściej wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. W przeciwieństwie do swojego zastępcy, sam minister od wczoraj nie wypowiada się w mediach.

  • Porozumienie Zielonogórskie popiera protest

    Czołowi działacze Porozumienia Zielonogórskiego przyłączą się do środowej demonstracji lekarzy i pielęgniarek w Warszawie. Pozostali członkowie tej organizacji będą manifestować swoje poparcie dla protestu, ale nie zamkną gabinetów.

98773 artykuły - strona 4695 z 4939
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.