Zadłużenie szpitali powoli maleje - w ostatnim kwartale ubiegłego roku zmniejszyło się o ponad 100 mln zł. Istotnie zmalały w tym czasie zobowiązania wymagalne placówek - o ponad miliard. To pierwsze efekty ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zdecydował się na konkretne działania w walce o podwyżki płac - zamierza prowadzić spory zbiorowe z pracodawcami, a w razie konieczności organizować akcje protestacyjne.
Sejmowa Komisja Zdrowia zaakceptowała propozycje zmian w planie finansowym NFZ, które zakładają wykorzystanie ponad 320 mln zł z rezerwy budżetowej m. in. na sfinansowanie podwyżek stawek kapitacyjnych dla lekarzy rodzinnych.
Porozumienie Zielonogórskie jest zaniepokojone faktem, że na sfinansowanie podwyżek dla lekarzy rodzinnych ma zostać przeznaczone mniej pieniędzy, niż ustalono. W liście do prezesa NFZ zwraca też uwagę na próby łamania warunków umów przez dyrektorów oddziałów wojewódzkich.
"Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy" organizowany od 27 lutego do 5 marca rozpoczyna kampanię edukacyjną, której celem jest skłonienie większej liczby kobiet do regularnego poddawania się badaniom cytologicznym.
Minister zdrowia Zbigniew Religa uważa, że już w przyszłym roku możliwa jest 30% podwyżka pensji w ochronie zdrowia. Odpowiadając na pytania posłów w Sejmie, minister przyznał jednocześnie, że istnieje realna groźba, iż dojdzie do ogólnopolskiego protestu w ochronie zdrowia.
Osiem organizacji reprezentujących środowiska medyczne powołało wspólny komitet, który będzie walczył o zwiększenie wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Jeśli rząd w najbliższym czasie nie przedstawi konkretnych propozycji podwyżek, komitet nie wyklucza podjęcia ogólnopolskiej akcji protestacyjnej.
Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie" wyraziła poparcie i chęć przyłączenia się do komitetu na rzecz zwiększenia wynagrodzeń, który wczoraj powołało osiem organizacji działających w ochronie zdrowia.
Zakład opieki zdrowotnej utworzony przez spółkę akcyjną, w której większość akcji mają jednostki samorządu terytorialnego, nie jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej w rozumieniu ustawy 203 - uznał Sąd Najwyższy.
Prof. Zbigniew Religa spotkał się w czwartek z Radą Naukową przy Ministrze Zdrowia. Nowym członkom wręczył nominacje, powołał też Prezydium Rady i omówił najważniejsze zadania resortu.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzy Miller poinformował, że w tegorocznym budżecie Funduszu znajdzie się dodatkowe 320 mln zł na świadczenia zdrowotne. Z tego 240 mln zł zostanie przeznaczone na podstawową opiekę zdrowotną.
Podwyżki w ochronie zdrowia będą możliwe już w przyszłym roku, ale znacząca poprawa wynagrodzeń może nastąpić dopiero w ciągu trzech lat - mówił premier Kazimierz Marcinkiewicz na poniedziałkowym spotkaniu z działaczami związków zawodowych należących do Komisji Trójstronnej.
Do 2009 r. lekarzy w karetkach wyjazdowych mieliby zastąpić ratownicy - zakłada projekt nowej ustawy o ratowaniu życia i zdrowia, którą przygotowało Ministerstwo Zdrowia. Czy mamy wystarczającą liczbę wykształconych ratowników - zastanawia się dzisiejsza "Gazeta Prawna".
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zaprotestował przeciwko decyzji premiera o zaproszeniu do rozmów o sytuacji w ochronie zdrowia jedynie największych związków zawodowych. W opinii OZZL jest to próba dzielenia środowiska medycznego.
Pilotażowy Rejestr Usług Medycznych, który będzie testowany w Wielkopolsce, zrealizuje firma Kamsoft. Tymczasem konkurencyjny ComputerLand przekonuje, że taki pilotaż jest niepotrzebny, bo istnieje już dobrze sprawdzony na Śląsku system START i wystarczy go tylko rozwinąć.
Dzień po proteście podkarpackich lekarzy z przedstawicielami związków zawodowych działających w ochronie zdrowia spotkają się premier i ministrowie. Do rozmów nie zaproszono jednak głównego organizatora akcji - OZZL.
Kilkanaście podkarpackich szpitali i przychodni przystąpiło dziś do strajku ostrzegawczego w proteście przeciw niskim zarobkom. Uczestniczący w proteście lekarze udali się na jednodniowy urlop, część przychodni jest więc zamknięta, a szpitale pracują, jak w dni świąteczne.
W dniach 20 - 26 lutego Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO organizuje społeczną kampanię informacyjną - V Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy - pod hasłem "Wczesne rozpoznanie - lepsze życie". Honorowy patronat nad kampanią objął minister zdrowia prof. Zbigniew Religa.
Minister zdrowia ogłosił konkurs na stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Obecnie funkcję tę pełni Dorota Duliban, powołana w styczniu 2002 r. przez Leszka Millera.
W czwartek zakończył się spór między NFZ a szpitalami klinicznymi należącymi do wrocławskiej Akademii Medycznej. Wartości rocznych kontraktów na razie nie zwiększono, ale kliniki mogą liczyć na więcej pieniędzy, kiedy tylko do NFZ trafią dodatkowe środki.