Małopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zerwał umowę z trzema zakładami opieki zdrowotnej, zarzucając im bezprawne pobieranie opłat od pacjentów. Kontrolę w tym zakresie prowadzą też oddziały Funduszu w innych regionach - pisze dzisiejsza "Gazeta Wyborcza".
W czwartek 9 czerwca dyrektorzy stacji pogotowia ratunkowego i szpitali w Cieszynie i Czeskim Cieszynie podpiszą porozumienie, na mocy którego karetki będą mogły przejeżdżać przez granicę i przywozić pacjentów do swoich lecznic - informuje dzisiejszy "Dziennik Zachodni". Prawdopodobnie to pierwsze takie porozumienie w Polsce.
Wkrótce mogą zacząć obowiązywać nowe przepisy dotyczące standardów wyposażenia i pomieszczeń zakładów opieki zdrowotnej. Projekt rozporządzenia w tej sprawie jest już po konsultacjach społecznych i w najbliższym czasie ma zostać przyjęty przez kierownictwo resortu zdrowia a następnie podpisany przez ministra. Na dostosowanie do tych wymagań przychodnie będą miały czas do końca 2008 r., a szpitale do końca 2011 r.
W poniedziałek 6 czerwca minął termin wypłaty przez Sejm odszkodowania zasądzonego w prawomocnym wyroku sądu na rzecz szpitala w Inowrocławiu. Problem jednak w tym, że nie wiadomo, kto ma te pieniądze wypłacić, bo choć w orzeczeniu sądu wyraźnie wskazano, że adresatem roszczeń jest Sejm, to jego przedstawiciele twierdzą, że tego typu zobowiązania powinien pokryć z budżetu państwa resort finansów lub skarbu.
Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia stworzył internetowy "Analizator medyczno-finansowy", dzięki któremu lekarze będą mogli sprawdzić, ile pieniędzy Fundusz przeznacza na refundację przepisywanych przez nich leków, i porównać te informacje z ogólnymi tendencjami dotyczącymi refundacji leków w tym województwie.
W budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia na ten rok przewidziano przeznaczenie ok. 470 mln zł na programy lekowe. To znacznie więcej niż Fundusz wydał w ubiegłym roku na programy terapeutyczne (220 mln zł) i indywidualne zgody na leczenie (40 mln zł) łącznie. Mimo tego brakuje pieniędzy dla wszystkich potrzebujących pacjentów i nie wszystkie przypadki kliniczne da się objąć istniejącymi programami lekowymi.
Środowisko anestezjologów jest zaniepokojone zjawiskiem masowej emigracji zarobkowej lekarzy tej specjalności. 3 czerwca w Warszawie odbyło się Walne Zebranie Delegatów Związku Zawodowego Anestezjologów. Związek wyraził na nim również oficjalne poparcie dla inicjatywy ustawodawczej samorządu lekarskiego dotyczącej zmiany zasad finansowania doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów.
W piątek 3 czerwca Sejm przyjął ustawę o ustanowieniu wieloletniego programu wymiany śmigłowców dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wraz z poprawkami Senatu, które zakładają zakup 23 śmigłowców.
Od soboty 4 czerwca w Suwałkach działa 16. w Polsce baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
3 czerwca Sejm przyjął nową ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym. Głosami prawicy przegłosowano m. in. kontrowersyjną poprawkę, która przewiduje lustrację rektorów, prorektorów i kierowników podstawowych jednostek organizacyjnych uczelni.
Wszystkie kluby i koła poselskie opowiedziały się za przyjęciem ustawy ustanawiającej Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych, opozycja zgłosiła jednak uwagi i poprawki do rządowego projektu. 2 czerwca w Sejmie odbyła się debata nad ustawą, a 3 czerwca głosowanie.
Od czwartku do niedzieli w Lublinie odbywał się V Kongres Medycyny Rodzinnej z udziałem prawie 1,5 tys. lekarzy. Hasło tegorocznego spotkania to: "W trosce o zdrowie Polaków".
Na najbliższej sesji Rady ds. Konkurencyjności Unii Europejskiej, która odbędzie się 6-7 czerwca w Luksemburgu polski rząd przedstawi propozycję zmiany zasad uznawania kwalifikacji zawodowych pielęgniarek i położnych - poinformował rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Jan Bondar.
Wojewoda małopolski wydał pierwszą decyzję o wszczęciu postępowania restrukturyzacyjnego w Szpitalu Powiatowym w Zakopanem. Wniosek szpitala wpłynął już 20 maja, w dniu, w którym zaczęła obowiązywać ustawa z 15 kwietnia 2005 r. o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
24 maja w Poznaniu odbyła się ogólnopolska konferencja pt. "Priorytety naprawy systemu ochrony zdrowia w Polsce" zorganizowana przez Wielkopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia. Jej uczestnicy przyjęli "Deklarację poznańską", w której wskazują, że "Droga do realnej poprawy kondycji polskiego systemu zdrowotnego prowadzi przede wszystkim poprzez porozumienie i skuteczne współdziałanie poważnych świadczeniodawców, ubezpieczycieli i przemysłu, wspieranych przez wolę ponadpartyjnego porozumienia regulatorów i właściwe postawy pacjentów na rynku świadczeń zdrowotnych".
Główne przyczyny dużej zachorowalności i umieralności z powodu raka szyjki macicy w Polsce to brak aktywnych badań przesiewowych oraz postawa samych kobiet, które nie chodzą się badać regularnie - uważa prof. Antoni Basta kierownik krakowskiej katedry i kliniki ginekologii i położnictwa. 1 czerwca zorganizował konferencję prasową na ten temat z okazji odbywającego się w Krakowie międzynarodowego sympozjum pt. "Testy HPV - kierunek badań przesiewowych?"
Chorzy na choroby nowotworowe mają prawo do najnowocześniejszych metod diagnostyki i terapii - przekonuje Federacja Polskich Klubów Kobiet po Mastektomii "Amazonki", która w tym roku w największych miastach Polski organizuje serię konferencji edukacyjnych pod hasłem "Walcz Amazonko".
Narodowy Fundusz Zdrowia z pomocą lekarzy specjalistów w dziedzinie onkologii i medycyny rodzinnej przygotował założenia programu profilaktyki chorób odtytoniowych "Palenie jest uleczalne". Dużą rolę w tym programie mają odgrywać lekarze pierwszego kontaktu.
Od przyszłego roku Polacy wybierający się za granicę zamiast formularzy z serii E otrzymywać będą z Narodowego Funduszu Zdrowia plastikową kartę zawierającą ich podstawowe dane. Decyzje dotyczące wdrożenia karty zaakceptował na wczorajszym posiedzeniu rząd.
W czerwcu może zabraknąć pieniędzy na wydawanie czasopism dla niewidomych i słabo widzących dzieci - ostrzegli na konferencji prasowej zorganizowanej w przededniu Dnia Dziecka przedstawiciele Polskiego Związku Niewidomych.