Rząd jest w pełni przygotowany do wprowadzenia reformy systemu ochrony zdrowia od 1 stycznia 1999 roku - zapewnił we wtorek posłów komisji zdrowia szef resortu Wojciech Maksymowicz.
Naukowcy biorący udział w poniedziałkowej konferencji naukowej w warszawskim Instytucie Onkologii pt. "Palenie tytoniu a zdrowie" są zgodni, że palenie papierosów jest głównym powodem nowotworów i zawałów serca.
Stosowana w leczeniu nowotworów bomba kobaltowa została w poniedziałek uruchomiona w makroregionalnym Ośrodku Onkologicznym w Białymstoku.
O związkach psychiatrii z prawem oraz zastosowaniu psychiatrii sądowej w prawie cywilnym i medycznym dyskutują prawnicy, psychologowie, psychiatrzy i farmakolodzy na międzynarodowej konferencji rozpoczętej w czwartek w Szczecinie.
Ministerstwo Zdrowia uruchomi w porozumieniu z resortem finansów część środków z rezerwy budżetowej na dofinansowanie kontraktów dla anestezjologów - poinformował rzecznik MZiOS Andrzej Troszyński.
22-letnia gdańszczanka, której dwa lata temu przeszczepiono wątrobę, urodziła zdrowe dziecko. Jest to pierwszy tego typu przypadek na Wybrzeżu i być może pierwszy w Polsce.
Zdaniem prof. Leszka Kaczmarka z PAN, na wiarygodną interpretację odkrycia zagranicznych naukowców, że w mózgu dorosłego człowieka powstają nowe komórki nerwowe, trzeba jeszcze poczekać.
Co piąty Polak po 40 roku życia cierpi na nadciśnienie tętnicze, jednak połowa chorych nic o tym nie wie.
Prof. Henri Bismuth z paryskiego szpitala Paula Brousse'a, znany w środowisku naukowym jako "papież przeszczepiania wątroby", przybył w poniedziałek z trzydniową wizytą do Polski.
Stowarzyszenie Obrony Pacjentów proponuje, by jako biegłych sądowych w sprawach poszkodowanych pacjentów zatrudniać lekarzy, którzy nie wykonują zawodu.
W obecności następcy trony w Belgii księcia Filipa, uroczyście zainaugurowano w poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie działalność Instytutu Alergii - oddziału belgijskiego instytutu.
W sobotę głównymi ulicami Warszawy przeszedł marsz "życia i nadziei", zorganizowany w związku z przypadającym 17 października dniem walki z rakiem piersi.
Gwałtowny rozwój biotechnologii doprowadził do powstania konfliktu prawa, medycyny i etyki - powiedział w czwartek prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Marek Safjan na I Ogólnopolskim Forum Prawniczo-Medycznym.
Na oddziale klinicznym chirurgii ogólnej i naczyniowej śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu przeprowadzono po raz pierwszy w Polsce zabieg leczenia otyłości metodą laparoskopową.
Reprezentowanie lekarzy przy negocjowaniu kontraktów na świadczenia zdrowotne, ustalanie cen minimalnych na usługi medyczne oraz opiniowanie zapotrzebowania na te usługi - to cele Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Kas Chorych.
Polski system leczenia chorych psychicznie ma ulec zmianie. Pacjenci będą krócej przebywali w szpitalach i wcześniej wrócą do życia w społeczeństwie - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie dr Krzysztof Tronczyński z Instytutu Psychiatrii Neurologii.
Zaburzenia słuchu występują u ok. 8 proc. społeczeństwa i dlatego ważną kwestią jest ich wczesne rozpoznanie i leczenie - mówili specjaliści podczas rozpoczętego we czwartek w Poznaniu I Międzynarodowego Sympozjum Naukowego "Rehabilitacja w Otologii".
Odsłonięciem tablicy poświęconej pamięci Aloisa Alzheimera, znanego neuropatologa i psychiatry, który ostatnie lata swojego życia spędził we Wrocławiu, rozpoczęło się w sobotę sympozjum naukowe - "Alzheimer od historii do przyszłości".
Wojewoda rzeszowski podpisał w piątek wieczorem kontrakty z rzeszowskimi anestezjologami. Nie zostały one jednak dostarczone do ministerstwa zdrowia w wymaganym terminie, czyli najpóźniej w piątek do północy. Od resortu zależy, czy przeznaczy pieniądze na ten cel.
Federacja Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia zarzuca rządowi niechęć do rozmów. Jej zdaniem, świadczy o tym brak informacji o skutkach reformy służby zdrowia dla pracowników i przeciągające się rozmowy w sprawie układu zbiorowego.