Żółty Marsz w obronie centrów zdrowia psychicznego rozpoczął się w czwartek po 13.35 w Warszawie. Jego uczestnicy idą pod Sejm, gdzie planują złożyć do marszałka Sejmu proklamację Nadzwyczajnego Kongresu Zdrowia Psychicznego, który poprzedził manifestację.
Neurochirurdzy ze szpitala w Bełchatowie po raz pierwszy przeprowadzili innowacyjny zabieg usunięcia guza mózgu z użyciem platformy do neuronawigacji, specjalistycznego mikroskopu oraz ultradźwiękowego aspiratora tkanek. Nowe wyposażenie pozwoli szpitalowi na wykonywanie takich zabiegów rutynowo.
109 Szpital Wojskowy, jako trzecia placówka medyczna w Szczecinie, pozyskał robota da Vinci X do przeprowadzania zabiegów chirurgii małoinwazyjnej. Szkolenia lekarzy potrwają trzy miesiące. Sprzęt kupiono dzięki dotacji MON z programu robotyki w wojskowej służbie zdrowia.
Bielski szpital wojewódzki zakończył modernizację dwóch sal centralnego bloku operacyjnego – podała w czwartek placówka. Pieniądze na ten cel – 4,4 mln zł – pochodziły z budżetu województwa śląskiego.
Każde 1 euro wydane na profilaktykę generuje zwrot w wysokości 14 euro. Inwestycja w profilaktykę przynosi wymierne korzyści zarówno dla jednostki, jak i społeczeństwa.
Troje specjalistów dołączyło do grona wojewódzkich konsultantów w dziedzinie ochrony zdrowia. 5 grudnia odebrali akty powołania z rąk wojewody podlaskiego Jacka Brzozowskiego.
Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy zakończyło realizację inwestycji, polegającej na przebudowie i modernizacji Oddziału Psychiatrycznego w Kielcach przy ul. Kusocińskiego 59. Zadanie inwestycyjne o wartości prawie 1 mln zł zostało sfinansowane z budżetu województwa.
W leczeniu anoreksji kluczowe znaczenie ma chęć współpracy pacjenta z lekarzem oraz opieka rodziny – stwierdził wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.
W czwartek w Warszawie odbędzie się Nadzwyczajny Kongres Zdrowia Psychicznego. Po jego zakończeniu przed budynkiem Sejmu zorganizowany zostanie protest przeciwko likwidacji Centrów Zdrowia Psychicznego.
Dr Jerzy Gryglewicz, ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie powiedział, że model finansowania centrów zdrowia psychicznego w oparciu o populację jest prosty, łatwy w rozliczaniu i kontroli.
Parlamentarny Zespół ds. Depenalizacji Marihuany w czwartek o godz. 11 spotka się z przedstawicielami stowarzyszenia Wolne Konopie.
Projektowane rozporządzenie przedłuża do dnia 30 czerwca 2025 r. etap realizacji programu pilotażowego w zakresie edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach – „Dobry posiłek w szpitalu”.
Prof. dr hab. n. med. Marek Jóźwiak, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej w Ortopedyczno-Rehablitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. W. Degi UM w Poznaniu został powołany do pełnienia funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie rehabilitacji medycznej.
W dniach 21-23 listopada 2024 roku w Lublinie miał miejsce XI Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa.
W sytuacji, w której opiniowanie ustawy już się zakończyło, doszło do wrzutki legislacyjnej, która obejmuje restrykcjami kolejny produkt – mówi Szymon Witkowski, główny legislator Pracodawców RP.
W środę Senat zgłosił poprawki do nowelizacji, która likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych.
Czterej uczeni: dr hab. Sebastian Glatt, prof. Janusz Lewiński, prof. Krzysztof Sacha i prof. Marcin Wodziński odebrali w środę w Warszawie Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wyróżnienia przyznano po raz 33.
Działania na rzecz przywrócenia bezpieczeństwa lekowego Polski i Europy są nie mniej ważne niż zbrojenia – oceniają naukowcy z Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej.
W Łódzkiem w ramach programu Profilaktyka 40 Plus do końca listopada przebadało się 157 tys. osób.
Absolwenci zdrowia publicznego i profilaktycy powinni odgrywać główną rolę we wprowadzanym w szkołach od września 2025 roku przedmiocie edukacja zdrowotna. Czy tak się jednak stanie?