Premier Chin Li Keqiang odwiedził pacjentów zakażonych wirusem HIV w jednym z pekińskich szpitali i zapowiedział zwiększenie wysiłków w walce z epidemią wirusa. Poniedziałek 1 grudnia - światowy dzień AIDS.
Ukazał się raport z badań opinii publicznej przeprowadzonych na zlecenie Komisji Europejskiej, w których Europejczyków pytano o korzystanie z Internetu w poszukiwaniu informacji o zdrowiu. Jak na tle Europy wypadli Polacy?
Brytyjscy i chińscy naukowcy odkryli mechanizm związany z uszkodzeniem mózgu spowodowanym udarem i obecnie poszukują leku, który ma je zablokować.
Osoby borykające się z umiarkowaną i ciężką postacią obturacyjnego bezdechu sennego mają także problemy z prawidłowym wykorzystywaniem tlenu w czasie intensywnych ćwiczeń aerobowych.
Grupa Koordynacyjna ds. Procedur Wzajemnego Uznania i Zdecentralizowanej dla produktów leczniczych stosowanych u ludzi (CMDh) jednomyślnie zatwierdziła zaostrzenie ostrzeżeń dotyczących stosowania produktów leczniczych zawierających walproinian u kobiet i dziewcząt z powodu możliwości powstawania wad wrodzonych i rozwojowych u niemowląt, które były narażone na działanie walproinianu w łonie matki.
Grupa Koordynacyjna ds. Procedur Wzajemnego Uznania i Zdecentralizowanej dla produktów leczniczych stosowanych u ludzi (CMDh) przyjęła jednogłośnie, że nie ma jednoznacznych dowodów na zwiększone ryzyko występowania problemów z sercem przy stosowaniu leków zawierających testosteron u mężczyzn, którym brakuje tego hormonu.
Niemieccy hematolodzy we współpracy z rosyjską firmą farmaceutyczną opracowali lek zwalczający białaczkę.
Na świecie żyje ok. 35 mln ludzi zakażonych wirusem HIV, z powodu AIDS zmarło w zeszłym roku ok. 1,5 mln osób; naukowcom wciąż nie udało się opracować szczepionki przeciw HIV, ani leków eliminujących wirusa z organizmu. W poniedziałek obchodzony jest Światowy Dzień AIDS.
Około 3 tys. osób - głównie pracowników służby zdrowia - przeszło w niedzielę ulicami Moskwy, protestując przeciwko zainicjowanej przez moskiewskie władze reformie systemu opieki zdrowotnej.
Siedemnaście minut wcześniej i stuprocentowa pewność – takie wyniki w przewidywaniu ataków padaczki osiągnęli dwaj naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu Windsor. Ataki przewiduje się podobnie jak pogodę i kryzysy finansowe.
Podczas badań na myszach naukowcom udało się poznać sposób, w jaki neurotoksyny powodujące tężec przenikają do układu nerwowego. Daje to nadzieję na wykorzystane tego samego mechanizmu w celu dostarczania leków pomagających walczyć z chorobami neuronu ruchowego - informuje "Science".
Naukowcy z Uniwersytetu Saint Louis znaleźli sposób blokowania bólu w modelu zwierzęcym w przypadkach przewlekłego bólu neuropatycznego.
W ramach europejskiego projektu EPIWORK opracowano Influenzanet – system monitorowania aktywności chorób grypopodobnych (Influenza-Like Syndrome – ILI).
Przeprowadzone na niewielką skalę badania wstępne wykazały, że zdalna diagnoza autyzmu na podstawie filmów ze smartfona rodzica okazała się trafna w 87% przypadków.
Ryzyko zgonu wewnątrzmacicznego jest o 10% wyższe, jeżeli kobieta spodziewa się syna – wykazały badania obejmujące 30 mln urodzeń na całym świecie.
Za pomocą obrazowania mentalnego można zachować siłę nieużywanych mięśni – informuje „Journal of Neurophysiology”.
Palaczom, którzy nadużywają alkoholu, dużo ciężej rozstać się z nałogiem niż palaczom pijącym umiarkowanie bądź wcale. Jednak, jak dowodzi nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Yale, odpowiednio wyszkoleni doradcy telefoniczni mogą pomóc uporać się oboma tymi problemami.
W Szwecji opracowano system telemedyczny Dermicus Cancer, będący narzędziem wspomagania decyzji przeznaczonym dla lekarzy dermatologów.
System prognozowania GLEaM pokazuje, że do końca listopada 2014 r. wirusem gorączki krwotocznej Ebola zarazi się w Afryce Zachodniej od 14 000 do 22 000 osób.
Liczba zakażeń wirusem HIV w Rosji i dawnych republikach radzieckich gwałtownie rośnie od dekady, podczas gdy w Europie Zachodniej pozostaje na tym samym poziomie - informują w czwartek Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz WHO.