Przewlekle chorzy pacjenci, którym nie pomagają inne środki przeciwbólowe, będą mogli w wyjątkowych przypadkach uprawiać konopie indyjskie na własne potrzeby w domu - orzekł we wtorek sąd administracyjny w Kolonii.
Spółka Meden-Inmed wprowadza do sprzedaży minikompaktowy histeroskop firmy Richard Wolf do histeroskopii ambulatoryjnej, wyposażony w optykę soczewkową.
Pięciu Palestyńczyków zginęło w poniedziałek (21 lipca) po południu, gdy izraelskie pociski uderzyły w szpital w środkowej części Strefy Gazy - podały palestyńskie służby ratownicze.
Obrzezani mężczyźni, uświadomieni na temat ryzyka związanego z HIV, częściej decydują się na bezpieczny seks - wynika z badania przedstawionego w poniedziałek w Melbourne na światowej konferencji nt. AIDS przez naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Illinois.
Na świat przyszły pierwsze dzieci poczęte dzięki zmodyfikowanej, potencjalnie bezpieczniejszej odmianie zapłodnienia in vitro – informują brytyjscy lekarze.
O 1/3 zmniejszyła się w USA liczba zakażeń HIV w okresie dziesięciolecia – wynika z najnowszego raportu opublikowanego podczas międzynarodowego kongresu AIDS w Melbourne oraz na łamach pisma „Journal of the American Medical Association”.
Diagnozowanie tzw. stanu przedcukrzycowego jest niepotrzebne i nie ma żadnej wartości klinicznej – twierdzą we wspólnym raporcie specjaliści brytyjscy i amerykańscy na łamach „British Medical Journal”.
20. międzynarodowa konferencja nt. AIDS rozpoczęła się w niedzielę w Melbourne minutą ciszy, aby oddać cześć co najmniej sześciu ekspertom, którzy zginęli w drodze na to spotkanie na pokładzie malezyjskiego samolotu, zestrzelonego w czwartek na wschodzie Ukrainy.
Naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Stanforda wynaleźli tani, przenośny mikroukład elektroniczny wykrywający cukrzycę typu 1.
Rozpoczynająca się w weekend w Melbourne 20. międzynarodowa konferencja nt. epidemii AIDS odbędzie się mimo zestrzelenia na Ukrainie samolotu Malaysia Airlines. W katastrofie mogło zginąć ponad stu specjalistów od HIV/AIDS, którzy lecieli na to spotkanie.
Na AIDS już się nie umiera po kilku latach od zakażenia. Przeciętna długość życia osób z wirusem HIV w krajach rozwiniętych, z pełnym dostępem do leczenia, jest już niemal taka sama jak w całej populacji – informuje „Lancet”.
Około stu pasażerów samolotu Malaysia Airlines, który wczoraj został zestrzelony nad Ukrainą, leciało na międzynarodową konferencję na temat epidemii AIDS, rozpoczynającą się w weekend w australijskim Melbourne. Informację przekazały australijskie media.
W ofercie koszalińskiej firmy Meden-Inmed pojawił się manipulator maciczny SecuFix służący do całkowitej histerektomii laparoskopowej i nadszyjkowego usunięcia macicy w asyście laparoskopowej.
W ramach walki z otyłością u dzieci Komisja Europejska zleciła swojemu wewnętrznemu instytutowi naukowemu – Wspólnemu Centrum Badawczemu (JRC) – sporządzenie pierwszego kompleksowego sprawozdania dotyczącego polityki w zakresie żywienia w szkołach europejskich. Sprawozdanie to zostało właśnie opublikowane.
Niemcy: 60 proc. pacjentów, członków ustawowych kas chorych, ma ogromne problemy z właściwym zrozumieniem informacji podawanych im przez lekarza czy pochodzących z innych źródeł i zastosowaniem tych wskazówek w życiu – alarmują socjologowie.
Ludzie mogą nauczyć swe mózgi zmniejszania odczuwania bólu. Na przykład w odpowiedzi na jakiś neutralny dźwięk. Wystarczy, że poćwiczą tak, jak słynny Pawłow ze swoimi psami - do tych ciekawych wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Luksemburgu.
Gorsze wyniki leczenia kobiet z rakiem pęcherza moczowego (w porównaniu z mężczyznami) mogą wynikać częściowo z faktu, że lekarze za małą wagę przywiązują do krwiomoczu jako prawdopodobnego objawu nowotworu.
Amerykańscy specjaliści opracowali pierwszy biologiczny rozrusznik serca, który na razie przetestowano jedynie na zwierzętach – informuje „Science Translational Medicine”. Pierwsze próby na ludziach za 2-3 lata.
W najnowszej metaanalizie uwzględniającej 81 badań klinicznych (181 923 pacjentów) wykazano, że ryzyko rozwoju raka jelita grubego jest mniejsze niż pierwotnie sądzono i jego całkowita częstość występowania wśród osób chorych na WZJG wynosi 1,58/1000 pacjentolat.
Wzrosła w USA zachorowalność na raka gruczołu krokowego wśród młodych mężczyzn, poniżej 55. roku życia – alarmuje „Nature Reviews Urology”.