Sytuacja kliniczna jest nietypowa? Nie wiesz jak postąpić? Zmagasz się z absurdalnymi
przepisami?
Napisz do nas i zadaj pytanie ekspertowi, zgłoś nieżyciowy przepis, zaproponuj temat,
prześlij ciekawy przypadek, podziel się swoim doświadczeniem. Prześlemy pytanie współpracującym z nami
ekspertom, nasi dziennikarze zwrócą się do NFZ, Ministerstwa, prawnika, zajmą się interwencją, opiszą i
nagłośnią problem.
Czytają nas dyrektorzy szpitali, urzędnicy MZ i NFZ.
Pomóż redagować serwis. Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.
Przeczytaj odpowiedź eksperta - dr. Bartosza Szeteli.
Rodzice będący w trakcie rozwodu mają odmienne zdanie co do uzupełnienia zaległych szczepień. Jakie jest rozwiązanie w tej sytuacji? Przeczytaj odpowiedź prawnika.
Przed zleceniem badań należy przeprowadzić wywiad. Dla określenia zakresu badań i prawidłowej interpretacji wyników istotny jest czas ostatniego narażenia.
Zaleca się, aby badania diagnostyczne przeprowadzać u wszystkich osób z kontaktu w zależności od okresu zakaźności konkretnego patogenu i stadium zakażenia.
Objawy w pierwszym rzędzie mogą wskazywać na chlamydiowe zapalenie cewki moczowej z zapaleniem najądrzy, ale nie można na ich podstawie wykluczyć innych chorób, w tym STI.
Czy u mężczyzny bez objawów STI, mającego w ciągu ostatniego miesiąca kontakty seksualne z kobietą, u której wystąpiły stan podgorączkowy, upławy i ból brzucha nasuwające podejrzenie STI, istnieje wskazanie do wykonania badań? Jeśli tak, to jakich?
Chemseks to podejmowanie kontaktów seksualnych pod wpływem substancji psychoaktywnych. Najczęściej substancje te są używane w celu ułatwienia podejmowania kontaktów seksualnych.
Istnieją modele określające ryzyko i czas transmisji/ nabycia STI , jednak wykorzystywane do analiz epidemiologicznych, a nie do indywidualnej oceny ryzyka. Z każdym pacjentem trzeba przeprowadzić wstępną rozmowę i/lub wykonać u niego badania.
Wszystkie najczęstsze STI (HIV, kiła, HCV, HBV, rzeżączka, chlamydioza) mogą przebiegać bezobjawowo.
Sam pobyt w zakładzie karnym nie stanowi ryzyka. Zawsze powinniśmy jednak zebrać wywiad dotyczący ewentualnych kontaktów seksualnych w tym czasie i ryzyka ekspozycji na krew.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.
Napisz do nas