Posłuchaj wypowiedzi mgr prawa i dr n. med. Marty Rorat z Zakładu Prawa Medycznego w Katedrze Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Posłuchaj wypowiedzi mgr prawa i dr n. med. Marty Rorat z Zakładu Prawa Medycznego w Katedrze Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
W lipcu 2018 roku w w czasie światowej konferencji AIDS w Amsterdamie ogłoszono deklarację światowych ekspertów na temat nauki o HIV w kontekście prawa karnego. Mgr prawa i dr n. med. Marta Rorat przedstawia interpretację odpowiednich przepisów polskiego prawa karnego dot. tego tematu.
W Polsce obowiązek zgłaszania podejrzeń chorób zakaźnych i zakażeń wynika z Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (zwanej dalej UZZ). Ustawa ta nakłada na lekarza lub felczera, który podejrzewa albo rozpoznaje zakażenie/ chorobę zakaźną lub zgon z tego powodu, a także na kierownika laboratorium wykonującego badania w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych, obowiązek zgłoszenia tego faktu niezwłoczne (do 24h) państwowemu powiatowemu lub granicznemu inspektorowi sanitarnemu właściwemu dla miejsca rozpoznania zakażenia.
Nie jest naruszeniem tajemnicy lekarskiej, jeśli po przeprowadzeniu badania lekarskiego na zlecenie upoważnionego z mocy prawa organu wynik badania zostanie przekazany zleceniodawcy; nieodzownym warunkiem jest jednak, aby lekarz przed rozpoczęciem badania poinformował o tym osobę, która ma być zbadana. (KEL)
Na pytania odpowiada dr n. społ. Błażej Kmieciak z Zakładu Prawa Medycznego UM w Łodzi.
Na pytania kogo i w jakim zakresie obejmuje profilatyka poekspozycyjna w miejscu pracy odpowiada prawnik dr n. społ. Błażej Kmieciak z Zakładu Prawa Medycznego UM w Łodzi.
Na pytanie odpowiada dr n. społ. Błażej Kmieciak z Zakładu Prawa Medycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Czy pacjenci, u których wykryto HIV, spotykają się z szacunkiem ze strony tzw. "zwykłych ludzi"? Czy prawa pacjenta chorującego na AIDS są przestrzegane? Czy osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych traktowane są na równi z pozostałymi pacjentami?
Na pytania o AIDS odpowiada dr n. społ. Błażej Kmieciak z Zakładu Prawa Medycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.