W artykule opisano postępowanie diagnostyczne i lecznicze u dziecka z licznymi obrażeniami ciała na szpitalnym oddziale ratunkowym w szpitalu powiatowym nieposiadającym oddziału chirurgii dzieci. Omówiono rozpoznania różnicowe, badania dodatkowe, zalecane konsultacje specjalistyczne oraz postępowanie w szpitalu.
Jak zabezpieczyć czynności życiowe przed przyjazdem zespołu ratownictwa medycznego? Jak wykonać badanie wstępne i urazowe?
Czy po spożyciu substancji żrącej należy podawać substancje zobojętniające? Czy podanie mleka jest korzystne? Czy domowy wybielacz ma silne działanie żrące? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
Czy wyjmować przedmiot penetrujący do brzucha? Jak pomóc w warunkach przedszpitalnych.
Jak stabilizować głowę i szyję w samochodzie? Jak udrażniać drogi oddechowe i prowadzić reanimację przy podejrzeniu uszkodzenia kręgosłupa szyjnego?
Jak postępować w przypadku podejrzenia udaru cieplnego u dziecka? Jak należy schładzać pacjenta? Jakie są czynniki sprzyjające rozwojowi udaru cieplnego?
Jak postępować w przypadku podejrzenia zatrucia tlenkiem węgla?
W niniejszym artykule w skrócie opisano skutki porażenia prądem oraz wstępne czynności ratownicze.
Jakie jest szkodliwe działanie jadu? Jak ograniczyć jego wchłanianie? Jakie są zasady leczenia za pomocą antytoksyny?
W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo poszkodowanego i własne na stoku narciarskim? Jak udzielać pierwszej pomocy?
Jak unieruchomić złamaną kończynę i zaopatrzyć złamanie? Jak postąpić w przypadku amputacji części ciała?
Co robić na miejscu wypadku, aby zwiększyć szansę tonącego na przeżycie? Jak postępować z ofiarą tonięcia?
Jakie mogą być przyczyny nagłego wystąpienia niepokojących objawów? Jak przeprowadzić badanie i co można zrobić w warunkach pomocy przedszpitalnej?
W jaki sposób badać dziecko po urazie głowy? Co można zrobić na miejscu wypadku, aby zwiększyć szansę poszkodowanego na przeżycie?
Jak prawidłowo ocenić stan pacjenta? Jak schładzać i opatrywać rany oparzeniowe? Jakie leczenie przeciwbólowe zastosować?
Hipotermia jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Celem tego artykułu jest przedstawienie wstępnego postępowania w sytuacji, w której jesteśmy świadkiem zdarzenia. Od naszej wstępnej, sprawnej oceny i odpowiedniego zabezpieczenia poszkodowanego przed dalszą utratą ciepła może zależeć jego zdrowie, a nawet życie.
Jak rozpoznać objawy choroby u dzieci? Zobacz film z wytycznymi postępowania.
Obejrzyj film instruktażowy i przeczytaj artykuł opisujący zasady postępowania.