Posłuchaj odpowiedzi dr. n. med. Bogusława Wolnika z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
Posłuchaj odpowiedzi prof. dr. hab. n. med. Marka Ruchały z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Pacjenci w starszym wieku długotrwale leczeni preparatami doustnymi wymagają włączenia insuliny. Z drugiej strony jest to grupa chorych, u których obawiamy się powikłań. Podejście do insulinoterapii u chorego w zaawansowanym wieku przedstawia prof. Leszek Czupryniak.
Posłuchaj odpowiedzi eksperta dr. hab. n. med. Piotra Molędy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Posłuchaj odpowiedzi eksperta prof. dr. hab. n. med. Piotra Jankowskiego z Instytutu Kardiologii, UJ CM w Krakowie.
Posłuchaj odpowiedzi ekspert prof. dr hab. n. med. Anetty Undas.
Posłuchaj wypowiedzi eksperta dr. n. med. Ireneusza Szymczyka z Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Zabrzu.
Posłuchaj odpowiedzi eksperta prof. Wojciecha Kozubskiego z Katedry i Kliniki Neurologii na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Posłuchaj odpowiedzi ekspert dr hab. n. med. Moniki Karczewskiej-Kupczewskiej z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Prof. Marianna Bąk przedstawia rolę metforminy u chorych w starszym wieku.
- Monogenowe formy cukrzycy, nawet jeżeli są bardzo rzadkie, dostarczają istotnych informacji na temat szlaku sygnałowego, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania komórek beta. Mówią o tym, że być może aktywacja tego szlaku sygnałowego przez nasycone wolne kwasy tłuszczowe prowadzi do upośledzenia funkcji i niszczenia komórek beta w cukrzycy typu 2. Posłuchaj wypowiedzi prof. Miriam Cnop.
Posłuchaj odpowiedzi eksperta prof. dr. hab. n. med. Tomasza Stompóra z Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
– Jedną z frakcji błonnika pokarmowego jest tzw. skrobia oporna. Poddana obróbce termicznej nie wchłania się z przewodu pokarmowego, a więc nie dostarcza kalorii, nie podnosi glikemii, co więcej, pozostając w jelicie grubym, odżywia te bakterie, które poprawiają insulinowrażliwość. Jak zwiększyć spożycie skrobi opornej? Posłuchaj eksperta prof. dr. hab. med. Tomasza Klupy.
Posłuchaj odpowiedzi eksperta prof. dr. hab. n. med. Piotra Jankowskiego z Instytutu Kardiologii, UJ CM w Krakowie.
Posłuchaj wypowiedzi dr. Sebastiana Borysa.
Na pytanie odpowiada dr hab. n. med. Marcin Siwek.
Czy powtarzające się epizody hipoglikemii u kobiety z cukrzycą ciążową, leczonej insuliną, mogą wpływać niekorzystnie na rozwój płodu? Jak postępować w takiej sytuacji?
Posłuchaj wypowiedzi dr. Sebastiana Borysa.
Posłuchaj odpowiedzi eksperta prof. dr. hab. n. med. Tomasza Stompóra z Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
Posłuchaj odpowiedzi eksperta prof. dr. hab. med. Tomasza Klupy z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych, UJ CM w Krakowie.