Choroba Stilla
Choroba Stilla u dorosłych jest rzadką chorobą tkanki łącznej (tkanki, która zapewnia podporę narządom i spaja inne tkanki) i charakteryzuje się zapaleniem stawów oraz wielu narządów wewnętrznych, gorączką i wysypką. Przyczyna powstawania choroby nie jest znana.
Choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS) to najczęstsza choroba reumatyczna. Obecnie obserwuje
się znaczne zwiększenie liczby przypadków ChZS, co się wiąże ze starzeniem się społeczeństw, epidemią
otyłości i częstymi urazami.
Polimialgia reumatyczna jest drugą po RZS zapalną chorobą narządu ruchu w wieku podeszłym. Przebiega z bólem i sztywnością obręczy barkowej i biodrowej, objawami ogólnoustrojowymi i podwyższonymi parametrami zapalnymi.
Reumatoidalne zapalenie stawów o początku w wieku podeszłym definiuje się jako RZS, które rozpoczyna się po 65. roku życia. Różnice pomiędzy najczęściej spotykanym RZS o początku w wieku młodym (young onset rheumatoid
arthritis) a RZS o początku w wieku podeszłym nie są jeszcze do końca wyjaśnione.
Autorzy na podstawie aktualnych wytycznych amerykańskich przedstawiają zasady leczenia napadu dny moczanowej, wskazania do przewlekłego leczenia zmniejszającego stężenie kwasu moczowego, wybór leku, docelowe stężenie kwasu moczowego surowicy oraz zmiany stylu życia i modyfikacje w leczeniu farmakologicznym chorób współistniejących.