Redukcja masy ciała po leczeniu farmakologicznym - jak skutecznie postępować?

Pytanie nadesłane do redakcji

Mam problem z wagą. Zawsze byłam szczupła, jadłam, ile miałam ochotę i moja waga przy wzroście 170 cm wynosiła ok. 55 kg. Jednak niecałe dwa lata temu zdiagnozowano u mnie schizofrenię paranoidalną. Brałam różne leki (Zyprexa, Rispolet, Abilify), po których zaczęłam strasznie tyć. Najbardziej po Zyprexie. Ważyłam ponad 80 kg i w dalszym ciągu tyłam. Ponieważ zniknęły u mnie po tabletkach objawy schizofrenii, przestalam stopniowo je brać. Zniknęła depresja, która pojawiła się jako skutek uboczny leczenia schizofrenii i minęły myśli samobójcze. Schizofrenia całkowicie mi minęła. Po odstawieniu tabletek zaczęłam od maja 2013 się odchudzać, chodzić na siłownię i pływalnię - codziennie na parę godzin, ograniczać jedzenie. Waga spadała powoli, jadłam minimalne ilości jedzenia i codziennie ćwiczyłam. Obecnie ważę 58 kg, mój problem się jednak nie skończył. Nie mogę nic jeść, żeby raptownie nie przybierać na wadze.
Myślę o przyszłości, pójściu do pracy, kiedy nie będę miała czasu, aby 4 godziny dziennie spędzać, ćwicząc. Jednak jak tego nie robię, to nawet najmniejszy dietetyczny posiłek sprawia, że tyję. Czuję, że coś jest nie tak z moim metabolizmem, że po tych tabletkach psychotropowych coś się stało. Nie wiem, do jakiego lekarza się udać, jak się nazywa specjalista w takich sytuacjach i boję się, że nie zostanę potraktowana poważnie, bo mam prawidłową wagę, ale żeby ją utrzymać muszę 4 godziny ćwiczyć codziennie i właściwie nic nie jeść. Boję się, że włosy zaczną mi wypadać od braku witamin. Jedząc 5 razy dziennie właściwą ilość kalorii w ok. 3 miesiące i ćwicząc godzinę, wrócę do starej wagi. Wiem, że to wydaje się nieprawdopodobne, ale ja naprawdę tyję, mimo że jem dużo mniej niż normalnie. Czy całe życie jestem skazana na 4-godzinne treningi codziennie i nicniejedzenie, bo inaczej przytyję? Proszę o radę, do kogo się zwrócić o pomoc, jakiego lekarza specjalisty, na jakie badania się zapisać? Czy może to być zespół metaboliczny?

Odpowiedziała

dr n. med. Ewa Krajewska-Siuda
Endokrynolog, pediatra
Poradnia Endokrynologiczna
Centrum Medyczne Enel-Med.
Centrum Chorób Serca UNICARDIA

Obecna masa ciała jest prawidłowa, ale jak rozumiem z opisu jest ona wypracowana kosztem nadmiernego wysiłku fizycznego niewspółmiernego do wartości kalorycznej przyjmowanych pokarmów. Faktycznie okresowy wzrost masy ciała mógł wynikać z działania ubocznego przyjmowanych leków, zwłaszcza preparatu Zyprexa, gdzie przyrost masy ciała obserwowany jest u więcej niż 1 pacjenta na 10.

W utrzymaniu prawidłowej sylwetki ważne jest ustalenie odpowiedniej diety ilościowej i jakościowej, zgodnej z zasadami zdrowego żywienia, w porozumieniu z kompetentnym dietetykiem. Przestrzegam przed restrykcyjnym ograniczaniem jedzenia, gdyż spadek masy ciała może okazać się krótkotrwały, a objawy uboczne, które mogą wystąpić - wypadanie włosów, zaburzenia miesiączkowania - dotkliwe i trudne do leczenia.

Należy także pamiętać, że przy tak intensywnych ćwiczeniach buduje Pani sylwetkę i masę mięśniową, co niekoniecznie będzie oznaczało spadek masy ciała. Stąd raczej zalecane są ćwiczenia aerobowe, co warto skonsultować z trenerem na siłowni.

Odnoszę także wrażenie, że ma Pani problemem z zaniżoną samooceną, która wynika z niezadowolenia z ciała, a wyznacznikiem jego wartości jest nie tyle faktyczny rozmiar ciała, co jego spostrzegany obraz. Wizerunek ciała jako najbardziej reprezentatywna część struktury "JA", pozostaje w związku z jakością życia. Negatywna samoocena w zakresie wyglądu zewnętrznego łączy się z niską samooceną w sferze społecznej (brak poczucia akceptacji otoczenia), poznawczej (brak poczucia kontroli, niska ocena inteligencji, niezdolność realizowania planów życiowych) oraz emocjonalnej (pesymizm, stany obniżonego nastroju). Czy nie należy rozważyć spotkania z psychologiem?

Uważam, że warto skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, który na podstawie wywiadu, badania lekarskiego i badań dodatkowych (morfologia, lipidogram, glukoza, TSH) zadecyduje, czy wymaga Pani dalszej diagnostyki i ew. jakiej. Rozumiem także, że pomimo odstawienia leków pozostaje Pani pod opieką psychiatry.

Piśmiennictwo:

Crocker J., Garcia J.A.: Self-esteem and the stigma of obesity. [W:] Brownell K.D., Puhl R.M., (red.): Weight bias: Nature, consequences and remedies. Guilford Press, New York 2005: 165-174.
Szanecka E., Krajewska-Siuda E., Klimek K. i wsp.: Percepcja masy ciała w wieku rozwojowym w ocenie dziewcząt i ich matek. Endokr. Otyłość Zaburz. Przem. Materii, 2010; 3: 109-117.

22.11.2013
Wybrane treści dla Ciebie
  • Produkty żywnościowe pomocne w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów
  • Zalecenia żywieniowe dla pacjentów z wyrównaną i niewyrównaną marskością wątroby
  • Dieta w chorobie refluksowej
  • Dieta wegańska - czym jest weganizm?
  • Schizofrenia u dzieci i młodzieży
  • Dieta w chorobie Parkinsona
  • Dieta u osób ze stomią – zalecenia ogólne
  • Dieta w niedokrwistości z niedoboru żelaza
  • Hipercholesterolemia: Dieta na obniżenie cholesterolu - jadłospis, przepisy
  • Żelazo w diecie wegetariańskiej i wegańskiej – praktyczne wskazówki
Inne pytania
  • Jak się sprawdza otyłość brzuszną?
  • Śniadanie na diecie – co jeść, by nie być głodnym?
  • Które produkty żywnościowe zawierają błonnik?
  • Ćwiczenia na płaski brzuch
  • Pieczywo chrupkie w diecie redukcyjnej
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta