Antybiotykoterapia w niepowikłanych infekcjach dróg oddechowych u dzieci –
zlecać, opóźniać czy nie zlecać?
12.08.2021
Omówienie artykułu: Delayed antibiotic prescription for children with respiratory infections: a randomized trial
Mas-Dalmau G. i wsp.
komentarz: prof. dr hab. n. med. Wojciech Feleszko
Pediatrics, 2021; 147 (3): e20201323
Wybrane treści dla pacjenta
-
Infekcje dróg oddechowych u dzieci
U dzieci, szczególnie tych uczęszczających do żłobka, przedszkola lub posiadających starsze rodzeństwo w wieku przedszkolnym, rozpoznaje się średnio 8–10 infekcji dróg oddechowych w ciągu roku. Większość z nich to łagodne, samo-ograniczające się zakażenia górnych dróg oddechowych. Niektóre, np. zapalenie płuc lub zapalenie oskrzelików, mogą mieć jednak cięższy przebieg.
-
Ostre i przewlekłe zapalenie gardła
Zapalenie błony śluzowej gardła jest jedną z częstszych przyczyn zgłoszeń pacjentów do lekarzy pierwszego kontaktu, a także otolaryngologów. Choroba obejmuje obszar od migdałków podniebiennych, aż do krtani – głównie tylną ścianę gardła.
-
Zakażenia ucha zewnętrznego
Zakażenia ucha zewnętrznego mogą być wywołane przez bakterie, wirusy i grzyby.
-
Angina
Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, wywołane zakażeniem lub podrażnieniem. Angina u dorosłych najczęściej ma tło wirusowe i nie wymaga specjalnego leczenia. U dzieci częściej występuje angina bakteryjna (ropna) wywołana zakażeniem paciorkowcem. Charakterystyczne objawy anginy ropnej to między innymi silny ból gardła i wysoka gorączka. W leczeniu anginy bakteryjnej stosuje się antybiotyk. Powikłania u dorosłych są rzadkie.