Pytanie nadesłane do Redakcji
Jak należy postąpić u zdrowej, 14-letniej dziewczynki z dodatnim wynikiem badania kału w kierunku zakażenia pałeczką Salmonella, które wykonała na potrzeby nauki w szkole gastronomicznej? Sanepid polecił się skontaktować z lekarzem w celu leczenia.
Odpowiedź
dr hab. n. med. Ewelina Gowin
Katedra i Zakład Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Wielkopolskiego Centrum Pediatrii
W przypadku wykrycia nosicielstwa bakterii z rodzaju Salmonella u zdrowej, bezobjawowej 14-letniej dziewczynki nie ma wskazań do leczenia. Informacja o nosicielstwie jest istotna w przypadku orzekania o zdolności do pracy i może stanowić przeciwwskazanie do pracy z żywnością i pacjentami w immunosupresji. Przewlekłe nosicielstwo, czyli dodatnie posiewy w kierunku pałeczek Salmonella utrzymujące się przez ponad rok, obserwuje się nawet u 0,2–0,6% zdrowych osób. Zwykle bakteria jest wydalana przez 5 tygodni.
Piśmiennictwo:
1. Buchwald D.S., Blaser M.J.: A review of human salmonellosis: II. Duration of excretion following infection with nontyphi Salmonella. Rev. Infect. Dis., 1984; 6 (3): 345–3562. Shane A.L., Mody R.K., Crump J.A. i wsp.: 2017 Infectious Diseases Society of America Clinical Practice Guidelines for the diagnosis and management of infectious diarrhea. Clin. Infect. Dis., 2017; 65 (12): e45–e80