Minister zdrowia wydała 29 października rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje.
Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr. S. Jasińskiego w Zakopanem, jako pierwszy szpital w kraju, został wyróżniony dyplomem „Wymagaj jakości”.
Prof. Katarzyna Krzanowska, kierownik Oddziału Klinicznego Nefrologii, Dializoterapii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie została uhonorowana odznaczeniem Honoris Gratia.
Ok. 150 osób dostanie do końca 2024 r. zaproszenia – po sześciu latach od pierwszych badań – do powtórnego udziału w badaniu zdrowia mieszkańców Białegostoku w ramach programu Białystok Plus.
To, co zrobiła minister zdrowia, pokazując jedną wybraną fakturę, służy chyba temu, żeby przekierować uwagę opinii publicznej z problemów ochrony zdrowia i niedofinansowania systemu na pojedynczy przypadek lekarza – stwierdził prezes NRL Łukasz Jankowski.
W skierniewickim szpitalu powstanie Pododdział Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego.
W 2022 roku zmarło w Polsce niemal 450 tys. osób. Za niemal 75 proc. zgonów odpowiadały przewlekłe choroby niezakaźne, przede wszystkim choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe.
5,6 mln zł kosztowało 10 nowych karetek, które kupiła Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego (WSPR) w Białymstoku. W środę oddano je do użytku. Zastąpią starsze, wysłużone ambulanse.
Ośrodek zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży powstanie w Cholewiance (Lubelskie). Po przebudowie będzie działać tam m.in. oddział dzienny, poradnie, hostel. Z pomocy placówki skorzystają m.in. osoby z zaburzeniami lękowymi, depresyjnymi czy myślami samobójczymi.
W Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie zainstalowano nowoczesny automat chłodniczy do odbioru przesyłek medycznych wymagających kontrolowanej temperatury.
Sąd Najwyższy wydał postanowienie o uchyleniu decyzji o umorzeniu postępowania Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu w sprawie byłego komendanta 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku Dariusza Juszczaka (zgodził się na publikację danych osobowych – PAP) 17 października br.
Bielski szpital wojewódzki doposażył trzy oddziały w nowy sprzęt, który zakupił dzięki dotacji samorządu województwa śląskiego w wysokości ponad 1,1 mln zł.
Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (projekt rządowy), która dotyczy zwiększenia stawki podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe, wyroby nowatorskie (podgrzewane wyroby tytoniowe) oraz płyn do papierosów elektronicznych.
Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło prace nad regulacją, która umożliwi 15-, 16- i 17-latkom wizytę u ginekologa bez rodzica czy opiekuna prawnego oraz samodzielne wyrażanie zgody na świadczenie zdrowotne – poinformowała szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna.
Może należy wprowadzić „testament” umierającego chorego – określający, „czy chce on być okłamywany na łożu śmierci” – zastanawiali się uczestnicy konferencji „Medycyna końca życia”, która odbyła się Gorzowie Wielkopolskim. Zdania w tej sprawie są podzielone.
Z najnowszego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań wynika, że w Polsce żyje 5,4 mln osób z niepełnosprawnościami, a wśród nich aż 54,9% to kobiety. Tymczasem często przychodnie nie są przystosowane na wizytę tej grupy Polek w gabinetach ginekologicznych.
W tym tygodniu do sejmowej komisji petycji i do Barbary Nowackiej, minister edukacji, wpłynie dokument podpisany przez ok. 5 tys. rodziców, którzy popierają akcję „Stop dyskryminacji dzieci z ADHD w szkołach!”. W najbliższym czasie mogą też zostać zorganizowane protesty – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
W listopadzie powinno ukazać się rozporządzenia o kwestionariuszu szacowania ryzyka zagrożenia dla zdrowia lub życia dziecka – powiedziała minister ds. równości Katarzyna Kotula.
W uznaniu osiągnięć naukowych minister zdrowia Izabela Leszczyna przyznała profesorowi Miłoszowi Parczewskiemu nagrodę indywidualną za rok 2024.
Prof. Ewa Cichocka-Jarosz, p.o. kierownika Oddziału Pulmonologii, Alergologii i Dermatologii USDK została uhonorowana odznaką Honoris Gratia.