Szpital kliniczny nr 2 w Szczecinie umożliwił odwiedziny pacjentów, m.in. hospitalizowanych powyżej pięciu dni i w stanie terminalnym.
Z 4 mld zł zgromadzonych w tym roku na kontach Funduszu Medycznego wykorzystano zaledwie 171 mln zł – podaje wtorkowa „Gazeta Wyborcza”
Dziewięć szpitali z woj. zachodniopomorskiego otrzyma wsparcie finansowe na działania związane z pandemią COVID-19. 225 tys. zł zostanie przeznaczone na zagospodarowanie odpadów medycznych, m.in. maseczek i kombinezonów ochronnych.
Specjaliści z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach (GCZD) przeprowadzili u półtorarocznego Wiktora niezwykle rzadki kardiochirurgiczny zabieg Nikaidoh z wytworzeniem komunikacji międzykomorowej. Chłopczyk czuje się znacznie lepiej, jest już w domu.
Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Rocznie na chorobę zapada w kraju 80-90 tysięcy osób, a zatem liczba odpowiadająca populacji jednego średniej wielkości miasta. 1/3 spośród tych osób umiera w przeciągu roku od incydentu.
Zespół Ratownictwa Medycznego w podstacji w Starej Kiszewie otrzymał nowy ambulans. Karetka jest wyposażona w systemy zwiększające komfort i bezpieczeństwo pracy ratowników medycznych i pacjentów, którym udzielana jest pomoc. Ambulans zastąpił 8-letni wysłużony pojazd.
Podczas uroczystości inaugurującej nowy rok akademicki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Prezydent RP na wniosek ministra zdrowia odznaczył profesorów Mariusza Gąsiora i Zbigniewa Kalarusa Złotymi Krzyżami Zasługi za działalność na rzecz ochrony zdrowia.
Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia pracuje nad własnym projektem porozumienia z MZ. Ale resort praktycznie wykluczył kolejne rozmowy, zapowiadając, że negocjacje zostają przeniesione do Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia.
Stowarzyszenie Hematologia Nowej Generacji w eksperckim gronie podsumowuje osiągnięcia i wyzwania w dziedzinie hematoonkologii.
Raport przedstawiony we wtorek przez Wojskowy Instytut Medyczny i Instytut Jagielloński nie podoba się rządzącym, choć – poza oczywistymi krytycznymi tezami – nie jest to ani atak, ani nawet ocena tego, jak Polska poradziła sobie z pandemią.
W niedzielę średniodobowe wskazania stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu w niektórych punktach woj. śląskiego utrzymywały się powyżej dobowych norm – wynika z informacji służb środowiskowych. W poniedziałek obowiązywały ostrzeżenia o możliwych kolejnych przekroczeniach.
Nowocześnie wyposażoną Centralną Sterylizatornię otwarto w poniedziałek w szczecińskim szpitalu klinicznym nr 1. Nowe miejsce do sterylizacji sprzętu było konieczne ze względu na rozwój oddziałów urazowych.
Około 60 procent zabiegów realizowanych planowo w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wykonywanych jest metodami małoinwazyjnymi. Zespół dąży do tego, by również coraz więcej operacji przepuklin było realizowanych laparoskopowo.
Maleje liczba porad udzielonych pacjentom z astmą oskrzelową. W 2019 r. w podstawowej opiece zdrowotnej była ona niższa o 20 proc. niż w poprzednich latach – wynika z nowego raportu pt. „Astma oskrzelowa – nowy model zarządzania chorobą nakierowany na wzrost wartości zdrowotnej”.
Jesteśmy zdeterminowani, aby rozwiązać problem, nie przedłużać rozmów, pokazać konkretną ofertę. Na piątek zaplanowaliśmy posiedzenie w ramach trójstronnego zespołu – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do trwającego protestu medyków.
System koordynowanej opieki nad pacjentami po zawale serca KOS-Zawał zmniejsza ogólną śmiertelność pacjentów po zawale serca – stwierdzają amerykańscy kardiolodzy. To jeden z niewielu na świecie takich systemów o udowodnionej skuteczności na dużej grupie pacjentów.
W poniedziałek na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/2022. Uczestniczył w niej minister zdrowia Adam Niedzielski.
Prognozujemy, że pod koniec października liczba dziennych zakażeń wyniesie mniej więcej 5 tys. To jeszcze nie jest problem z punktu widzenia infrastruktury covidowej i jej wydolności – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Władze województwa przedstawiły w poniedziałek nowy projekt zmian w mazowieckiej uchwale antysmogowej. Zgodnie z propozycją urzędu marszałkowskiego, zakaz palenia węglem w Warszawie miałby obowiązywać już od 1 października 2023 r., a od 1 stycznia 2028 r. także w podwarszawskich powiatach.
W poniedziałek pracuje 21 z 26 zespołów ratownictwa medycznego obsługujących w ciągu doby Poznań i powiat poznański – przekazał wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Od wtorku pogotowie przestaną wspierać strażacy, którzy do tej pory obsadzali pięć karetek.