Uroczystą inaugurację nowego roku akademickiego 2021/22 na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku na zaproszenie JM Rektora UMB zaszczyciła światowej sławy chirurg i transplantolog, prof. dr hab. Maria Siemionow z Uniwersytetu Illinois w Chicago.
Wyższa Szkoła Medyczna w czwartek oficjalnie rozpoczęła 19. rok działalności. W uroczystości wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Niepokojąca jest sytuacja na Lubelszczyźnie. 20 proc. dzisiejszych wyników pochodzi z Lubelszczyzny i – niestety – jedna trzecia zgonów również – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Mamy 1895 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 8 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami zmarły 23 osoby.
Zaproponowaliśmy bardzo duże pieniądze – 6 mld złotych na podniesienia wynagrodzeń. Niestety, drugiej strony to nie satysfakcjonuje – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w piątkowym programie Onet Rano.
Wojskowy Instytut Medyczny zakupi drugiego robota da Vinci – powiedział podczas inauguracji nowego roku akademickiego w WIM dyrektor placówki, prof. Grzegorz Gielerak. Jak mówił, wzrasta procentowy udział szpitali państwowych, które korzystają z nowoczesnych technologii robotycznych.
Opieka koordynowana, która miała oznaczać wyższy standard POZ i wzmocnienie profilaktyki zdrowotnej, na razie oznacza wielkie rozczarowanie. Nowelizacja Zarządzenia Prezesa NFZ przypisuje koordynatorom ważne role za niewspółmiernie niskie wynagrodzenie.
Dialog wymaga przynajmniej dwóch stron, nie widzę zainteresowania po drugiej stronie – powiedział PAP wiceminister zdrowia Piotr Bromber, komentując rozmowy z protestującymi medykami. Razem możemy zmienić system, stawiamy przede wszystkim na zespół trójstronny – stwierdził.
Coraz więcej lekarzy POZ w trosce o swoich pacjentów zaopatruje się w testy antygenowe. Liczba pacjentów z infekcjami, także zakażonych koronawirusem, wzrasta. Dlatego medycy apelują, by na planowaną wizytę w poradni umawiać się po to, by nie narażać innych – informuje Federacja Porozumienie Zielonogórskie.
W czwartek odbyło się kolejne spotkanie dyrekcji z protestującymi ratownikami stołecznego „Meditransu”. – Samorząd województwa planuje przekazać ze środków unijnych 800 zł dodatku dla ratowników i 600 zł dla personału niemedycznego – poinformowała obecna na spotkaniu członkini zarządu województwa Elżbieta Lanc.
ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 ISO 45001:2018 i ISO/lEC 27001:2013 – to normy, które spełniane są w USK podczas świadczenia wysokospecjalistycznych usług medycznych w zakresie profilaktyki, diagnostyki, leczenia i rehabilitacji oraz prowadzenia działalności dydaktycznej i naukowo-badawczej w obszarze nauk medycznych.
Obecnie w szpitalach przebywa dokładnie czternaście osób: ośmioro dzieci i sześć osób dorosłych – poinformowała w piątek rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. – Wczoraj były dwa zdarzenia, w wyniku których wzywaliśmy karetkę pogotowia do dwójki dzieci – dodała.
Rozmowy ostatniej szansy zakończyły się bez porozumienia. Wiceminister zdrowia Piotr Bromber oświadczył, że protestujący od miesiąca przedstawiciele zawodów medycznych nie byli zainteresowani ofertą podwyżek w 2022 roku. Protestujący – że rząd nie przedstawił żadnej oferty, która odpowiadałaby na sformułowane we wrześniu postulaty.
Minister zdrowia i rząd chcą w tej chwili dobić ochronę zdrowia, a nie ją wyleczyć – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w białym miasteczku Artur Drobniak, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej. Protestujący podkreślają, że przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia „pozorują negocjacje”.
Większość lekarzy, którzy złożyli wypowiedzenia umów o pracę w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu, przestanie przychodzić do pracy już od listopada – poinformował w czwartek Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL).
Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych chce zwiększenia o 6,3 mld zł wydatków na ochronę zdrowia. Taką poprawkę do nowelizacji budżetu na 2021 r. rekomendowała Senatowi.
Pod względem liczby testów w przeliczeniu na milion mieszkańców Polska zajmuje setne miejsce w świecie. Mała liczba wykonywanych testów wkrótce może się przełożyć na utratę kontroli nad przebiegiem pandemii.
Nasz protest to próba wyegzekwowania pozytywnych zmian. Zmian należących się pacjentom. Narracja rządowa o tym, że rząd coś robi dla ochrony zdrowia to – kolokwialnie, ale precyzyjnie określając – „ściemnianie” – ogłosił Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy przed czwartkową turą rozmów z Ministerstwem Zdrowia.
Czas działa na korzyść wirusa. Im dłużej infekcje będą tliły się w środowisku, tym bardziej wirus będzie się dostosowywał do środowiska i uciekał przed naszą odpowiedzią immunologiczną – powiedziała PAP kierownik Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.
Profilaktyka jest kluczową kwestią w walce z rakiem piersi. Regularnie wykonywana mammografia pozwala wykryć nowotwór w fazie bezobjawowej, kiedy zmiana jest niewyczuwalna. W takich sytuacjach 90 proc. chorych udaje się wyleczyć, a terapia nie jest obciążająca – powiedziała PAP koordynator Centrum Chorób Piersi UCK dr hab. Elżbieta Senkus– Konefka.